Možná vám chybí vůle, nebo znáte ve svém okolí někoho komu vůle chybí. Ačkoliv je podle výsledků Bonbonového testu vůle dědičná (vrozená), tak se dá na ní pracovat.
Bonbonový test (anglicky The Marshmallow Test) je slavný psychologický experiment, který poprvé provedl Walter Mischel v 60. letech 20. století na Stanfordské univerzitě. Cílem testu bylo zjistit, jak schopnost oddálit uspokojení v raném věku ovlivňuje budoucí úspěch a chování jedince.
Průběh testu
Experiment probíhal tak, že každé dítě ve věku 4 až 5 let bylo umístěno do místnosti, kde před ním na stole ležel bonbón (marshmallow). Dítěti bylo řečeno, že může bonbón sníst hned, nebo počkat 15 minut, během kterých experimentátor opustí místnost a pokud dítě vydrží těch 15 minut a bonbón nesní, dostane po návratu experimentátora druhý bonbón navíc jako odměnu.
Výsledky testu
Mischel a jeho tým sledovali děti, které se zúčastnily testu, po mnoho let. Výsledky ukázaly, že děti, které byly schopny oddálit uspokojení a počkat na druhý bonbón, měly v životě tendenci dosahovat lepších výsledků. Tyto děti měly lepší akademické výsledky, vyšší skóre v testech inteligence a byly obecně úspěšnější v různých aspektech života, včetně kariéry a osobních vztahů.
Naopak děti, které nedokázaly odolat pokušení a snědly bonbón hned, měly v životě více problémů. Častěji se u nich vyskytovaly problémy s chováním, měly nižší akademické výsledky a vyšší pravděpodobnost, že se stanou závislými na alkoholu nebo drogách.
Kritika a nové studie
I když původní studie získala velkou pozornost a byla široce citována, novější výzkumy přinesly smíšené výsledky. Například studie publikovaná v roce 2021, která sledovala děti z původního experimentu až do jejich 40. let, zjistila, že schopnost oddálit uspokojení v dětství není tak silným prediktorem budoucího úspěchu, jak se původně myslelo. Výsledky ukázaly, že socioekonomické faktory a rodinné prostředí hrají významnější roli.
Vůle se dá trénovat
Také novější studie ukázaly, že vůle a schopnost oddálit okamžité potěšení se dají trénovat.
V knize Jediná věc – Překvapivě prosté tajemství výjimečných výsledků kterou napsal Gary Keller, je popsáno, jak lze vůli trénovat a posílit: „Čím více používáme svou mysl, tím méně duševní síly máme. Vůle je jako rychle se smršťující sval, který se unaví a potřebuje si odpočinout. Je neuvěřitelně silná, ale nemá žádnou výdrž. Jak to řekla Kathleen Vohsová v časopise Prevention v roce 2009:´Vůle je jako benzín ve vašem autě. Když vzdorujete nějakému pokušení, část spotřebujete. Čím více vzdorujete, tím prázdnější je nádrž, dokud benzin nedojde.´ Jak se zdá pouhých pět číslic navíc stačí k tomu, abychom vůli vyčerpali.“
Klíčem tedy podle Kellera je co nejméně používat svou mysl. Toho dosáhneme tím, když se ve svém životě zaměříme na jedinou věc ve svém životě, které chceme dosáhnout a vytvoříme si rutinu ve ve svém životě, díky které nemusíme každé ráno přemýšlet nad tím, co budeme daný den dělat.
Například mou jedinou věcí je psát články. Díky tomu se můžu naplno věnovat budování svých internetových novin a to mi zaručuje výjimečné výsledky v této oblasti. Mou rutinou je to, že ráno vstanu, posnídám, udělám ranný hygienu, zacvičím si Jógu a následně pracuji intenzivně na své jedné věci (bez prokrastinací) šest hodin. Následně nasednu na kolo, zajedu si do parku, kde si hodinu čtu knihu a pak se vrátím domů. Takhle to víceméně dělám od pondělí do pátku a pak následující týdny, měsíce a možná i roky – dokud si nenajdu jinou jedinou věc, kterou ve svém životě budu považovat za nejvyšší prioritu.
Pro někoho může být taková rutina ubíjející, ale věřte mi, že pokud nemusíte každé ráno přemýšlet nad tím, co budete dělat a máte den jasně nalinkovaný, tak tím neoslabujete svou vůli a můžete efektivně dosahovat svých cílů.
Potrava pro mozek
Keller ve své knize dále píše: „I když naši vůli vyčerpávají rozhodnutí, klíčovou roli v její úrovni hraje i naše strava.“ A dále říká: „Preferovanou potravou úspěšných lidí jsou potraviny, které zvyšují rovnoměrně a dlouhodobě hladinu krevního cukru, jako komplexní uhlovodany a bílkoviny – doslovný důkaz hesla ´jste tím co jíte´.“
Mezi tyto potraviny patří celozrnné produkty, ovesné vločky, quinoa, hnědá rýže, luštěniny, zelenina a ovoce. Tyto potraviny mají pozitivní vliv na naši vůli a schopnost dosahovat úspěchů tím, že poskytují dlouhotrvající energii a udržují stabilní hladinu cukru v krvi, což nám pomáhá zůstat soustředění a plní energie po delší dobu. Tím pádem jsme schopni lépe plánovat, pracovat efektivně a dosahovat svých cílů.
Závěr
Bonbonový test zůstává důležitým příspěvkem k pochopení lidského chování a schopnosti sebekontroly. Děti, které oddálili okamžité uspokojení měly tu schopnost zaměřit se na jedinou věc a to dvojnásobnou odměnu v budoucnosti.
I když novější studie zpochybňují některé z původních závěrů, test stále poskytuje cenné poznatky o tom, jak se schopnost oddálit uspokojení může projevit v pozdější aspektech života.
Vůle se dá trénovat a posilovat díky soustřeďovaní se na jedinou věc, vytváření rutin ve svém životě a správnou stravou. Některé způsoby meditace – jako například chi-kung a jóga – pomáhají po ránu zklidnit mysl a posílit mentální vůli.
Facebook komentáře