Bitcoinová kauza, která otřásla českou politickou scénou, se týká údajného „daru“ ve výši 468 bitcoinů (přibližně 1 miliarda CZK) od Tomáše Jiřikovského -odsouzeného za obchod s drogami – ministerstvu spravedlnosti pod vedením Pavla Blažka. Tento „dar“ vedl k Blažkově rezignaci, politické krizi Fialovy vlády a otázkám o motivech Jiřikovského „daru“. Tato zpráva analyzuje důvody přijetí Bitcoinů ze strany Blažka, motivy Jiřikovského a částečně rozplétá bitcoinovou kauzu, než si počkáme na konečný verdikt vyšetřování Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), která případ řeší.
Pozadí kauzy
V březnu 2025 ministerstvo spravedlnosti přijalo dar 468 Bitcoinů od Tomáše Jiřikovského, který byl v roce 2017 odsouzen na devět let vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Bitcoiny byly prodány v aukci za téměř 1 miliardu CZK, přičemž prostředky měly být použity na digitalizaci justice, boj proti drogám ve vězeních a zlepšení podmínek pro vězeňský personál (Cointelegraph). Kauza se dostala do povědomí světové veřejnosti poté, co ji odhalil deník Deník N, což vyvolalo vlnu kritiky a vedlo k rezignaci Pavla Blažka.
Proč Blažek přijal bitcoiny?
Pavel Blažek, nyní již bývalý ministr spravedlnosti, přijal bitcoiny, protože byly nabídnuty prostřednictvím Jiřikovského advokáta a Blažek tyto bitcoiny považoval za legální. Podle Blažkového vyjádření nebylo jeho jednání nezákonné, a prostředky měly sloužit k financování veřejně prospěšných projektů. „Všechno je tak ultralegální, že to už ani nemůže být legálnější“, prohlásil Blažek.
Blažek také uvedl, že neznal Jiřikovského osobně a že zná jeho advokáta pouze povrchně. Kritici však poukazují na nedostatečnou kontrolu původu prostředků, což vedlo k obviněním z nedbalosti a možného napomáhání legalizaci špinavých peněz.
Proč Jiřikovský daroval Bitcoiny Ministerstvu spravedlnosti?
Blažková tvrzení jsou však v rozporu s mnoha zdroji, podle kterých jeho jednání nebylo vůbec čestné a už vůbec ne legální.
Tomáš Jiřikovský byl v roce 2017 odsouzen na devět let vězení za provoz darknetového tržiště Sheep Marketplace, zpronevěru a nedovolené ozbrojování. V tomto kontextu měl být propuštěn až v roce 2026, ale k jeho propuštění došlo již v roce 2021, čili zhruba v polovině trestu, který si měl Jiřikovský odpykat. Další znepokojivou otázkou je to, proč policie vrátila kriminálnikovi Jiříkovskému jeho bitcoiny, když měly být ze zákona (Zákon č. 253/2008 Sb.) všechny zabavené z důvodu provozovaní trestné činnosti a praní špinavých peněz?
Aeronet píše: „Cena bitcoinů tehdy v hodnotě 16 milionů po 9 letech vyrostla, ale vztah Jiřikovského na tržiště Nucleus nikdy prokázán nebyl. Po návratu z vězení letos v březnu provedl Jiřikovský neuvěřitelnou věc. Celou jednu třetinu Bitcoin portfolia, které měl na počítačích, jenž mu vrátila policie po skončení trestu, převedl na BTC adresu ministerstva spravedlnosti Pavla Blažka z ODS formou daru.“
Tady je potřeba podotknout, že Blažek si původně nejspíš myslel, že obdržel třetinu bitcoinů (1 miliardu) z původních 3 miliard, což je částka, kterou veřejně prezentoval, že je na krypto peněžence. Až později se zjistilo, že na této kryptopeněžence jsou bitcoiny v hodnotě 12,5 miliard korun. Je možné, že Jiříkovský zamlčel Blažkovi skutečné množství bitcoinů, aby Blažek souhlasil s takto „nízkou“ částkou?
Pojďme k faktům.
Jiříkovský „daroval“ Bitcoiny z několika důvodů
Získání přístupu k zabaveným aktivům za vratku
Jedná se asi o nejpravděpodobnější motiv jak vyplývá z několika zdrojů, i když si budeme muset počkat na konečné výsledky vyšetřování.
Co však již začíná prosakovat na povrch, tak po propuštění z vězení v roce 2021 se Jiřikovský snažil získat zpět přístup k zabaveným Bitcoinům, jejichž hodnota je nyní odhadována až na 12,5 miliard CZK . To se mu podařilo až v březnu 2025, kdy Jiříkovský nabídl ministerstvu část obsahu své krypto peněženky (468 Bitcoinů, 1 miliardu CZK) výměnou za spolupráci při jejím otevření.
Kryptoměnový odborník a novinář Patrick Zandl z Orchestrai píše:
„Dar v hodnotě miliardy dolarů bez jakýchkoli podmínek?
Když je v roce 2021 po odpykání poloviny trestu podmíněně propuštěn, začíná další hra. Vrácení elektroniky, včetně notebooku s bitcoinovou peněženkou. Jiříkovský neměl všechny své seedy (slova pro obnovení kryptoměnové peněženky) zálohované na papíře a největší částky byly údajně uloženy na zašifrovaném disku, který nebylo možné dešifrovat, nebo na Trezoru. Soudy zpočátku elektroniku odmítly vydat, později to ale povolily a dokonce zakázaly i smazání obsahu. V lednu 2025 bylo rozhodnuto a nesmazaná elektronika měla být Jiříkovskému vrácena.
A pak nám opět zbývá jen verze ministra Blažka, podle které byl prostřednictvím právníka navázán kontakt s ministerstvem spravedlnosti, které obdrželo nabídku darování 30 % bitcoinů z peněženek na zabavené elektronice. Můžeme si o tom myslet, co chceme, ale takhle to celé údajně proběhlo a za účasti znalce, právníka a náměstka ministra spravedlnosti byla kryptopeněženka 7. března 2025 otevřena a podíl ministerstva spravedlnosti byl stanoven na 468 BTC. Poté byl převeden.“
Zandl píše, že dosud nebyla Jiříkovskému prokázána vina, že je majitelem kriminálního tržiště Nuclueus Marketplace na Darknetu. Až do doby dokud se tyto bitcoiny na tomto tržišti nedaly do pohybu v momentě, kdy Jiříkovský dostal díky ministerstvu přístup ke svým bitcoinům:
„Doposud záleželo jen na nás, zda chceme věřit, že se Jiříkovský ve vězení polepšil a s ohledem na těžký úděl obětí trestných činů se rozhodl darovat část bitcoinů ministerstvu spravedlnosti, jejichž hodnota během jeho věznění vzrostla. Jen tak, pro nic za nic. Mohlo se to stát a nemáme žádné důkazy o opaku. Až na tento okamžik: Jiříkovský náhle manipuluje s aktivy přímo souvisejícími s podvodem na Nuclueus Marketplace. To ho přímo spojuje s trestným činem, za který nebyl potrestán, a s výnosy z trestné činnosti, které měly být v plném rozsahu zabaveny.“
Tyto kroky prokazují, že „dar“ byl ve skutečnosti vratkou Fialově vládě od Jiřikovského za přístup k jeho kryptoměnovému majetku. Navíc tím, že mu Fialová vláda zpřístupnila soudně odstavenou kryptoměnovou peněženku se přímo podílela na financování kriminálního prostředí na Nuclueus Marketplace.
Další možné motivy
Kromě uvedeného mohl Jiřikovský mít i s vládou i další dohodu, jak vyplývá z dalších zdrojů.
- Řekli jsme si, že Jiříkovský byl spojován s darknetovými tržišti Sheep Marketplace a Nucleus, kde byly Bitcoiny používány k obchodu s drogami – mimo jiné. Darování části těchto prostředků státu mohlo být pokusem o legalizaci špinavých peněz, aby se vyhnul dalším konfiskacím nebo trestnímu stíhání.
- Někteří analytici naznačují, že Jiřikovský mohl chtít získat přízeň vlády a ochranu před budoucími právními problémy, nebo zdanění jeho kryptoměn. Možná jste četli článek od Deníku N, že Zbyňěk Stanjura po převedení bitcoinů začal prosazovat zrušení zdanění vysokých výnosů z kryptoměn a akcii. To naznačuje, že miliarda v bitcoinech mohla být také úplatkem za zrušení daní na kryptoměny.
Přímé prohlášení od Jiřikovského a jeho motivech není veřejně dostupné.
Politické a společenské důsledky
Kauza vyvolala značný politický rozruch, zejména kvůli blížícím se volbám v říjnu 2025. Opozice, včetně hnutí ANO a SPD, požaduje rezignaci dalších ministrů a dokonce hrozí hlasováním o nedůvěře vládě. Koalice premiéra Fialy má však většinu v parlamentu, takže pád vlády je nepravděpodobný. Kauza také otevřela debatu o transparentnosti veřejné správy a potřebě přísnějších regulací pro přijímání darů od kontroverzních osob.
V největším nebezpečí jsou dnes tito dva lidé: Tomáš Jiříkovský a premiér Petr Fiala.
Na krypto fórech nabízejí zajímavé odměny za informace o tom, kde se Jiříkovský nachází, bývalí členové tržiště Nucleus, kteří by po mnoha letech rádi získali finanční prostředky za každou cenu. Podle dostupných informací se Jiříkovský nyní ukrývá v jedné z asijských zemí.
A pro premiéra Petra Fialu, Pavla Blažka a Zbyňka Stanjury má tento případ potenciál stát se nebezpečnou záležitostí. Pokud si totiž mafie u nich objednala určitou „službu“ za kterou dostali zaplaceno a tito lidé ji nedostojí, tak by mohli být přímo ohroženo na životě. Není proto divu, že Stanjura se vehementně snaží zrušit daně z kryptoměn i přes bitcoinový skandál a Marek Výborný by ty peníze nejraději vrátil. Také tato kauza může koalici SPOLU stát politická křesla v poslanecké sněmovně. Pokud ne teď, tak téměř jistě za čtyři měsíce.
Závěr
Bitcoinová kauza odhaluje složité propojení mezi trestnou činností, politikou a kryptoměnami. Blažek přijal dar s tvrzením, že je legální, ale jak jsme si ukázali, tak zcela jistě musel vědět o původu prostředků. Jiřikovský daroval 468 Bitcoinů ministerstvu spravedlnosti, výměnou za přístup ke zbývajícím zabaveným aktivům, s možnými dalšími vedlejšími motivy, jako je legalizace peněz z trestné činnosti, získání politické ochrany a zrušení daní z kryptoměn. Fialová vláda tím, že Jiříkovskému umožnila přístup ke kryptoměnové peněžence v podstatě legalizovala jeho trestnou činnost a umožnila mu nakládat s Bitcoiny na Nuclueus Marketplace v rámci Darknetu.
Facebook komentáře