Pondělí , 27 března 2023

9 bezpečných a přirozených způsobů, jak si doma vybělit zuby a získat zpět úsměv

Autor: Robert Jay Watson.

(Print Screen z Epoch Times Illustration - Pressmaster/Shutterstock)

Nic neudělá skvělý první dojem jako vřelý a krásný úsměv. Pokud si však nejste jisti svými zuby, jak byste se mohli skutečně otevřít? Kosmetičtí zubní lékaři mohou nabízet profesionální služby bělení zubů, ale ty mohou stát tisíce korun a mohou zahrnovat nebezpečné chemické látky.

Co tedy můžete udělat pro to, aby byly vaše zuby bělejší, aniž byste vybrakovali banku? Zde je devět jednoduchých a cenově výhodných řešení pro lepší úsměv, aniž byste museli opustit svůj domov.

  1. Vyčistěte si zuby

Nejdůležitějším faktorem pro udržení čistých, zdravých a bílých zubů je pravidelné čištění zubů, alespoň dvakrát denně. To pomůže udržet vnitřní i vnější skvrny (tj. skvrny na vnitřních vrstvách a površích) na minimu.

American Dental Association na svých webových stránkách také doporučuje, že „[z]ubní kartáčky by měly být vyměňovány přibližně každé tři až čtyři měsíce nebo častěji, pokud se štětiny roztřepí nebo rozcuchají.“ ADA dodává, že „účinnost kartáčku klesá, jak se štětiny opotřebovávají."

I když dobré čištění kartáčkem dokáže skvrny omezit na minimum, ti, kteří rádi pijí kávu, černý čaj, nealkoholické nápoje nebo červené víno, budou potřebovat další pomoc, aby si udrželi zuby bílé.

(Print Screen Epoch Times kurhan/Shutterstock)
  1. Epsomská sůl

Tato zázračná látka, chemicky známá jako síran hořečnatý, je již dlouho oblíbená pro různé domácí prostředky. Zatímco mnoho lidí ji historicky používalo pro regenerační koupele, Epsomská sůl může být také účinným řešením pro bělení zubů díky své jemně abrazivní kvalitě.

Podle Lovie Acupuncture and Healing „může Epsomská sůl nejen vybělit vaše zuby, ale také pomáhá bojovat proti paradentóze.“ Stránka navrhuje smíchat „stejné díly epsomské soli a vody. Jakmile se krystaly rozpustí, ponořte zubní kartáček do směsi a dobře jej vyčistěte. Kloktejte epsomový roztokem a vypláchněte."

(Print Screen z Epoch Times, marekuliasz/Shutterstock)
  1. Mořská sůl a kořen zázvoru

Zázvor se běžně používá v mnoha asijských kulturách k léčebným účelům a nepomáhá jen tělu; může také zlepšit zdraví ústní dutiny. V kořeni jsou dvě sloučeniny, konkrétně rafinóza a gingerol, které pomáhají při péči o zuby. Podle Dr. Dereka Changa, D.D.S.,: „zmírňuje bolest, otoky a infekce související s bolestí zubů; snižuje biofilm a další hromadění bakterií na zubech a dásních a předchází zánětlivým onemocněním, jako je periodontální onemocnění, které zmenšuje kost a tkáň v ústech.“

Žvýkání zázvoru nebo tření zázvoru o dásně a zuby je nejen skvělé pro jejich udržení bez bakterií, ale také může pomoci s bělením, když se smíchá s mírně kyselými a abrazivními látkami, jako je citronová šťáva a mořská sůl.

(Print Screen z Epoch Times EKramar/Shutterstock)
  1. Kaolinový jíl

Kaolinový jíl je také známý jako čínský jíl a má jasně bílou barvu díky minerálu kaolinitu, který je v něm obsažen. Když se přimíchá do domácí zubní pasty, může pomoci vyleštit a vybělit zuby a zároveň pomoci obnovit minerální ochranu vašich zubů.

Stačí nanést kaolinový jíl na zubní kartáček a jemně s ním čistit, než si ústa vypláchnete vodou.

(Print Screen z Epoch Times Angela Aladro mella/Shutterstock)
  1. Kakaový prášek

Přestože jíst příliš mnoho mléčné čokolády může být pro vaše zuby špatné kvůli vysokému obsahu cukru, aplikace čistého, neslazeného kakaového prášku na zuby může ve skutečnosti zlepšit kvalitu skloviny, která chrání zuby před skvrnami a zabarvením.

Vědecká studie v časopise Oral Health Prevention Dentistry ukázala, že měřeno „hodnotami mikrotvrdosti byla zjištěna konzistentní a pozoruhodná ochrana povrchu skloviny při aplikaci theobrominu“ (aktivní složka v kakaových výrobcích).

Smícháním kakaového prášku s kokosovým olejem vytvoříte lahodnou a zdravou pastu, kterou můžete použít jako ústní vodu i jako pastu, která vám pomůže vybělit zuby.

(Print Screen z Epoch Times iprachenko/Shutterstock)
  1. Neem

Listy, kůra a větvičky stromu neem, Azadirachta indica, jsou v Indii již dlouho známé a používané jako prostředky pro zdraví dutiny ústní. Může za to přirozeně se vyskytující látka nimbidin, která má mnoho antibakteriálních a protiplakových účinků. Kromě toho také pomáhá bělit zuby.

Studie v lékařském časopise Pharmacognosy Review naznačuje, že „pravidelné čištění zubní pastou obsahující Neem sníží usazování plaku, zabrání kazu a zlepší imunitní odpověď pro celkové zdraví dutiny ústní.“

(Print Screen z Epoch Times Nuk2013/Shutterstock)
  1. Přírodní oleje z listů máty peprné a kokosu

Stejně jako použití neemových listů, i technika „oil pullingu“ pochází z ájurvédské medicíny, starověkého systému léčení vyvinutého v Indii. Tato technika zahrnuje propláchnutí množstvím přírodních olejů, zejména kokosového ořechu, o kterém je známo, že má antibakteriální vlastnosti. Intenzivním proplachováním oleje sem a tam skrz zuby jsou odstraněny bakterie a plak po následném vyplivnutí.

Studie v Journal of Pakistan Dental Association dospěla k závěru, že „vyplachování kokosovým olejem může významně snížit tvorbu plaku a zánětu dásní a lze jej použít jako účinné antibakteriální a protiplísňové činidlo“.

(Print Screen z Epoch Times Africa Studio/Shutterstock)

Olej z máty peprné se také již dlouho používá k potlačování bakterií, které způsobují zápach z úst a zubní infekce, a lze jej stále nalézt v mnoha druzích zubních past. Podle parodontologa Dr. Kendalla Scholese však přímé aplikování mátového oleje přidáním několika kapek do vašeho čistícího roztoku může pomoci zabránit hromadění plaku.

Chcete-li vybělit zuby, namelte listy máty peprné a přidejte je do kokosového oleje. Dobře promíchejte a naneste směs na zuby.

(Print Screen z Epoch Times Shyripa Alexandr/Shutterstock)
  1. Jedlá soda a peroxid vodíku

Jedlá soda se používá k potlačení zápachu v ledničkách a jako abrazivní, antibakteriální čisticí roztok, zatímco peroxid vodíku se běžně používá jako antiseptický prostředek k léčbě ran. Když se tyto dva spojí, mohou přinést velmi pozitivní výsledky na těžko odstranitelné skvrny od plaku.

Recept je podle Pleasant Family Dentistry následující: „Vezmi si jednu polévkovou lžíci jedlé sody a dvě polévkové lžíce peroxidu vodíku. Smíchejte oba obsahy a dostanete pastu. Tuto pastu používejte k pravidelnému čištění zubů.“

Zubní ordinace poznamenává, že „není to magie; po jednom sezení byste nezískali super lesklé zuby,“ dodal, že při každodenním používání „že na konec začnete vidět rozdíl.“

(Print Screen z Epoch Times Maderla/Shutterstock)
  1. Jedlá soda a ocet

Kromě smíchání jedlé sody s peroxidem vodíku lze další účinný roztok pro důkladné čištění zubů vytvořit přidáním octa. Mnozí z nás si pamatují „sopku“ nebo neuvěřitelnou pěnovou reakci vytvořenou smícháním těchto dvou surovin dohromady z hodin přírodních věd na základní škole.

Směs antibakteriálních vlastností obsažených v obou látkách a jemných substancí z jedlé sody však pomohou odstranit plak ze zubů a bojovat proti škodlivým bakteriím. Výroba pasty smícháním obou látek může být levný a bezpečný způsob, jak získat zpět úsměv.

(Print Screen z Epoch Times focal point/Shutterstock)

Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.