Autor: Martin Kirschner.
Je to už téměř dva a půl roku, kdy se britští voliči rozhodli v rámci referenda ukončit své členství v EU. Normální člověk by si myslel, že ode dne 23. června 2016, kdy bylo toto referendum ukončené je rozhodnuto, jestli je Velká Britanie členem Evropské unie, nebo ne. Všemu je ale úplně jinak.
Vznik referenda o Brexitu
David Cameron (tehdejší premiér Velké Britanie) dal svým voličům v roce 2015 předvolební slib, že pokud ve volbách vyhraje, tak uspořádá referendum o vystoupení Velké Británie z EU (Brexit).
David Cameron ve volbách vyhrál a svůj slib dodržel. Ačkoliv svůj slib dodržel, což ho šlechtí, tak před a během referenda pořádal politickou kampaň s cílem přesvědčit voliče, aby se rozhodli zůstat v EU. Když se pak voliči rozhodli pro odchod z EU, tak Cameron, ani ne rok po volbách, na základě výsledků tohoto referenda odstoupil ze své funkce.
Situace po referendu
Normálního člověka by napadlo, že ode dne 23. června 2016, kdy se v referendu odhlasovalo, že Velká Britanie vystopí z EU, tak že tímto dnem nabývá toto rozhodnutí v platnost.
Nicméně britský zákon o referendu se na celou situaci dívá jinak:
„Výsledek referenda neznamená okamžité automatické nabytí právní moci, referendum dokonce ani není pro vládu závazné, ovšem očekává se, že politici budou jeho výsledek respektovat.“
V podstatě to znamená, že ve Velké Británii není žádná demokracie, protože když mají v zákoně napsáno, že vláda nemusí respektovat výsledek referenda, pak je uspořádaní jakéhokoliv referenda v této zemi jen obyčejnou fraškou.
Přijít k voličům a říct jim na přímo, že nebudou respektovat jejich rozhodnutí, by vyvolalo silné nepokoje. Proto se hraje o čas a politici pod nejrůznějšími výmluvami, jak je vystoupení složité, o čem všem se musí ještě jednat a kolik smluv se musí podepsat, tak nejspíš doufají, že se za pár let na celé referendum zapomene.
Dokonce se v britské sněmovně projednával návrh o novém referendu, které by výsledky současného referenda vyvrátilo. Čili referendum o referendu. Není tajemstvím, že většina britských poslanců, je proti vystoupení z EU.
Proti vystoupení Spojeného království z Evropské unie se před a po referendu vyslovili také všichni čelní představitelé EU, včetně Baracka Obamy, tehdejšího prezidenta Spojených států amerických. Před brexitem varovali Spojené království také ekonomičtí experti. Po referendu poukázala organizace Transparency International na to, že financování kampaně pro brexit nebylo údajně transparentní.
Naopak krátce po skončení sčítání hlasů v referendu přiletěl dne 24. června 2016 do Spojeného království kandidát Republikánské strany pro prezidentské volby v USA Donald Trump, který ohlásil že „britští voliči si vzali svojí zemi zpět“.
Václav Klaus pochválil Brity za „třetí záchranu Evropy“
Nigel Farage známý europolitik a kritik EU, řekl v Evropském Parlamentě svůj názor na výsledek referenda o vystoupení Britů z EU:
„To co se stalo tento čtvrtek byl fascinující výsledek, doslova seizmický výsledek. Ne jen pro Britskou politiku, Evropskou politiku, ale možná pro světovou politiku taky. Protože to co udělali běžní lidé, kteří byli vydíraní za poslední roky a viděli, že jejich životní úroveň klesá, tak odmítli multikulti politiku, odmítly banky, odmítli velkou politiku a jednoduše řekli: Chceme zpátky naši zem, chceme zpátky náš rybolov, chceme zpátky naše hranice, chceme být znovu normální krajinou s vlastní správou a to je to co se nám i podařilo a co se muselo stát. A když se to děje, tak dodáváme naději všem demokratům v celé Evropě a dovolím si udělat prognózu, že Velká Britanie nebude poslední zemí, která odejde z EU. Takže otázkou teď je, co budeme dělat dál. Je na britské vládě, aby aktivovala článek 50 a já si myslím, že by s tím neměli dlouho otálet.“
Tento proslov řekl Farage krátce po referendu. Tehdy bohužel netušil, jaké se z Brexitu stane martyrium. Později Nigel Farage upozornil na to, že Britští občané jsou šikanování, protože chtějí odejít z EU a dokonce došlo k uplácení Britské vlády, aby v EU zůstala. Nakonec dodal, že celé jednání Velké Britanie s EU o Brexitu je jenom fraška:
„Nevím pane Junckere, zda tímto způsobem jednáte v Lucembursku. Pochybuji, protože kdekoliv jinde v civilizovaném světě by bylo toto jednání zatraceně sprostým a činem šikany. Něco vám řeknu, váš pokus šikanovat Brity během těchto vyjednávaní nefunguje, 68% Britů chce, aby došlo k Brexitu. A k tomu ještě směšné výkupné, které chce pan Barnier, se má zvýšit na dvojnásobnou stovku miliard EUR. Buď dostaneme od EU nějaké dospělé rozumné požadavky, nebo bude Spojené Království přinuceno odejít do konce tohoto roku (2017). Nemůžeme dva roky trávit touto fraškou.“ prohlásil Nigel Farage.
Brexit a rok 2019
Podle nových dohod mělo k oficiálnímu vystoupení z EU dojít 29. března 2019. Nicméně Dolní sněmovna smlouvu o Modalitách Brexitu (600 stránkový dokument) dne 15. ledna 2019 svým hlasováním zamítla. Bez jejího přijetí není jisté, zda vůbec k vystoupení Velké Británie z EU vůbec dojde.
Naskýtá se tak možnost tvrdého Brexitu, který by pro ekonomiku Velké Británie a zemí EU mohl mít údajně negativní ekonomický dopad. Další možnosti je posunout Brexit s dohodou o několik dalších měsíců.
Premiérka Theresa Mayová se zatím rozhodla, že 21. ledna 2019 představí svůj nový návrh „Plan B“ EU a Dolní sněmovna by o tomto návrhu (Brexit 2.0) měla hlasovat 29. ledna 2019. Málokdo očekává, že návrh projde.
Závěr
Myslím, že s takovým přístupem Britské vlády, bych se nedivil, kdyby byl Brexitu 7.0. Jak Britská vláda, tak Evropský Parlament hrají na obyčejné Brity divadýlko s cílem, zamezit jakékoliv dohodě o Brexitu.
Evropská unie původně vznikla jako organizace, která měla sdružovat evropské státy za účelem volného pohybu osob a bezcelního obchodu. Do dnešní doby se Evropská unie přeformovala v superstát s vlastní ústavou a zákony, kterým se musejí země podřizovat.
Podle mého názoru mohli Britové vystoupit hned, jak skončilo referendum s tím, že všechny smlouvy o volném pohybu osob a bezcelní výměny zboží platí, což byl původní záměr pro zřízení EU. Ostatní smlouvy by se automaticky zrušily. Případné nedostatky, by se pak řešily za pochodu.
Strašit lidi tím, že by v případě takto radikálního tvrdého Brexitu došlo k poškození ekonomiky jak Velké Britanie, tak EU je nesmysl. Velká Britanie se skládá z ostrovů, které po odtržení z EU nikam nezmizí, protože mají fyzický základ. Stejně tak zůstanou farmy, průmyslové areály, obchodní centra, rybářské závody a další výdělečné podniky, které ekonomicky živí tuto zemi.
Co skutečné škodí ekonomice Velké Britanie je právě ta nejistota ohledně Brexitu. Od začátku ledna 2019, kdy britští představitelé začali veřejnost informovat o tom, že Velká Britanie v co nejbližší době vystoupí z EU, tak začala Britská libra vůči Euru a Americkému dolaru posilovat (GBPUSD z 1,242 na 1,306 a GBPEUR z 0,867 na 0,908, údaje z 1 – 25.1.2019).
Je tedy zřejmé, že Brexitu nebrání žádné ekonomické ani jiné důvody. Hlavním důvodem je to, že se hlavní představitelé Evropského parlamentu snaží za každou cenu zachránit potápějící se loď jménem EU. Pokud by se Česká Republika rozhodla, že také vystoupí z Evropské Unie, tak je velmi pravděpodobné, že by nám také bylo tímto způsobem v odchodu bráněno..
Facebook komentáře