Autor: Martin Kirschner.
V sobotu dne 7.5.2022 na krypto konferenci s názvem Cryptobyte, která se konala na technické univerzitě v Liberci, ekonom Lukáš Konavda vyjádřil své obavy z digitálních měn centrálních bank (dále jen CBDC), které se podle jeho slov můžou stát nástrojem k odebírání svobod a monetárnímu nevolnictví.
Řekl, že CBDC může pomoci státům, jako je Čína a Rusko, aby se vyhnuli sankcím tím, že nemusí využívat bankovní systémy třetích stran. Na úrovni jednotlivce však můžou být nástrojem k manipulaci a finančnímu zotročení lidí.
Podle Kovandy se vlády budou pokoušet nalákat lidi do CBDC peněz tím, že jim tyto digitální peníze budou dávat zdarma ve výši až 300 000 Kč. Tomu se říká „helikoptérové peníze“.
„Centrální banka tedy bude-li moci provádět to shazovaní peněz z vrtulníku, tak řekne. ‚Tak vidíte tady to máte elektronicky a už nepotřebujete tu hotovost.‘, jakmile se tak stane a CBDC peníze budou skutečně pádný argument pro vymýcení hotovosti, bude se samozřejmě říkat, že to je nehygienické používat hotovost, že to zatěžuje životní prostředí a kdo ví co všechno, takže se přejde na ty CBDC peníze a sklapne past, bych řekl. Dá se to tak označit, protože najednou vkročíme do onoho monetárního nevolnictví, kde centrální banka bude moci nejen, když se ji zamane a bude mít třeba pocit, že je třeba nastartovat spotřebu, ale také bude moci tak činit ještě daleko agresivněji a to třeba tak, že na tom svém účtu prostě zavede -20% úrok, -30%, -40%, -50% atd. Velké zdanění úspor jemuž nebude vyhnutí.“, řekl ekonom Lukáš Kovanda.
Varoval, že pokud se zruší hotovost, tak lidé nebudou mít možnost se finančně bránit před negativními úroky, nebo vládní, či bankovní šikaně skrze pokuty, daně, negativní úroky, nebo vašeho odstavení účtu od všech peněz. Hotovost dává lidem svobodu v tom, že můžou své peníze vybrat a banky proto nutně nepotřebují, čili nejsou na nich závislí. CBDC činí lidi 100% závislými na vládách skrze centrální banky, které budou tyto digitální peníze vydávat.
S CBDC si vlády můžou různě hrát, aby manipulovali lidmi. Zmínil příklad z totalitní Číny, kde již mají zkušenosti s digitálním Juanem, jako nástrojem k udržování poslušnosti svých občanů:
„Nejdále jsou s rozvojem těch CBDC peněz v Číně. V totalitární Číně. V autokratické Číně. Není to náhoda, protože ty CBDC peníze mají mnohem širší škálu uplatnění, než jen záporné úroky. Vy můžete si s těmi digitálními penězi hrát. Vy můžete říci: ‚Ony expirují, takže musíte je utratit do nějakého času mý milí lidičkové‘, nebo řeknou centralní banky: ‚Musíte teď být hodně zelení. Musíte mít malou uhlíkovou stopu, takže my vám povolíme utrácet ty naše peníze jenom za určité zboží, nebo do určité meze nějaké uhlíkové stopy. Jakmile vaše uhlíková stopa bude až přílišná, tak si za ty naše peníze nic nekoupíte.‘ “, uvedl ekonom.
Podle Lukáše Kovandy vlády šíří „fake news“, když říkají, že tyto CBDC jsou rovné kryptoměnám. Řekl, že CBDC jsou pravým opakem decentralizovaných kryptoměn, které dávají lidem finanční svobodu a navíc jim pomáhají se chránit před inflací, což je dnes aktuální téma. Kryptoměny můžou být pro lidi cestou, jak se vyhnout tomuto monetárnímu nevolnictví.
„Proto je důležité rozšiřovat své investice v kryptu, protože tento střet dříve, či později přijde a krypto pak může být ještě výše výrazněji cestou ke svobodě, nebo cestou z tohoto monetárního nevolnictví, než jak se nám to zdá nyní.“, dodal Kovanda.
Facebook komentáře