Středa , 31 května 2023

Proč naše svaly tuhnou, jak stárneme

Cvičení je nezbytné pro mobilitu, protože naše těla stárnou

Mnoho starších lidí zjišťuje, že se nemohou pohybovat tak volně, jako když byli mladší. Popisují své pohyby jako pocit ztuhlosti nebo omezení.

Zejména se objevuje pocit ztuhlosti, když vstáváte z postele, což je první věcí ráno, kterou děláte nebo po dlouhém sezení. To se nakonec s pohybem zmírní, když se svaly „zahřejí“, ale může to být nepříjemné. Existuje několik důvodů, proč k tomu dochází.

Jak stárneme, kosti, klouby a svaly mají tendenci slábnout. Tento strnulý pocit je často naším vnímáním zvýšeného úsilí potřebného k provádění každodenních úkolů.

Mnoho starších lidí má stavy spojené se stárnutím, které mohou přispívat ke svalové ztuhlosti. Patří mezi ně osteoartritida (rozpad chrupavky v kloubech), osteomalacie (měknutí kostí v důsledku nedostatku vitaminu D), osteoporóza (při níž dochází ke snížení kostní hmoty, což způsobuje řídnutí kostí), revmatoidní artritida, záněty kloubů a svalová slabost v důsledku sarkopenie (přirozená ztráta svalové hmoty a síly).

Průtok krve může také hrát roli. Jak stárneme, naše tepny se stávají tužšími a méně pružnými, což znamená, že krev se může snadno hromadit, zejména v chodidlech.

Zůstat aktivní, jak stárneme, je důležité z mnoha důvodů

Když vstáváme po dlouhém sezení nebo ležení, ztuhlost může být způsobena nedostatkem lubrikační tekutiny v kloubech. Jakmile se chvíli pohybujeme a zahřejeme se, do kloubu se přesune více lubrikační tekutiny, nazývané synoviální tekutina, takže kloubní povrchy mají menší odpor vůči pohybu a mohou se pohybovat volněji.

Normální zdravé stárnutí má za následek ztrátu kloubní chrupavky, zejména kolenní. Tato chrupavka poskytuje hladký kloubní povrch mezi kostmi v kloubu, který se opotřebovává, stává se tenčí a poskytuje méně odpružení mezi kloubními povrchy. To může být příčinou tuhosti pociťované během pohybu.

Dalším přispívajícím faktorem je změna vazů, šlach a svalů, které jsou v mládí relativně uvolněné a pružné. Ty stárnutím a nízkou aktivitou ztrácejí svou pružnost. Ve skutečnosti je s věkem mnoho změn ve svalech, kostech a kloubech způsobených nízkou fyzickou aktivitou.

Pohybuj se, nebo ztrácíš

Jak stárneme, máme tendenci být méně fyzicky aktivní. I když je to pochopitelné a rozumné, přílišné snížení množství cvičení  nebo úplné zastavení cvičení může tyto změny související s věkem zhoršit. K udržení síly a hmoty je potřeba svaly stimulovat fyzickou aktivitou.

Kosti také potřebují stimulaci zatížením, aby si udržely hustotu. Klouby také potřebují stimulaci pohybem, aby byl pocit ztuhlosti co nejmenší. A kromě našich svalů a kloubů je třeba cvičením stimulovat také srdce, plíce a oběhový systém, aby si udržely svou schopnost optimálně fungovat.

I když existuje mnoho faktorů, které přispívají k tomuto běžnému pocitu omezeného pohybu nebo ztuhlosti, nejdůležitější akcí, kterou můžeme proti tomu podniknout, je více se pohybovat. Toho lze dosáhnout řadou opatření.

Zapojení do formálního cvičení nebo sportovního klubu je skvělý způsob, jak zajistit, že budete i nadále pravidelně cvičit. Dalším dobrým způsobem, jak se ujistit, že si zacvičíte, je sejít se s přítelem a setkat se při cvičení, které může zahrnovat aerobní aktivity, jako je běh, plavání nebo chůze.

Rezistenční trénink je také důležitý pro svaly a kosti. Pohyb končetin v celém rozsahu pohybu kloubů je důležitý pro zachování schopnosti volného pohybu a udržení zdravých svalů, šlach a vazů.

Na starém přísloví „pohybuj se, nebo ztrácíš“ je hodně pravdy: pokud se nehýbeme, ztrácíme svou pohybovou schopnost. Cvičení může být zábava a nalezení něčeho příjemného vám pomůže se toho držet. Sociální interakce, které přicházejí s cvičením, zejména ve skupinách nebo klubech, jsou další výhodou, která má také výhody pro duševní zdraví.

 

Andrew Lavender je lektorem na škole fyzioterapie a cvičení na Curtin University v Austrálii. Tento článek byl původně publikován na The Conversation.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.