Neděle , 26 března 2023

Moje oblíbené knihy o investování

Autor: Martin Kirschner.

Díky knihám o investování budete dělat správná investiční rozhodnutí. (Public Domain)

Zkoušet investovat bez toho, aniž byste znali základní terminologii investování a neopatřili si o tomto tématu důležité informace, by se vám nemuselo vyplatit. Naštěstí zde máme knihy, které vám poradí, na co si při investování dát pozor a poradí vám, jak vybírat nejlepší investiční příležitosti.

Jenom upozorním, že v těchto knihách se naučíte, jak investovat a nebudeme se zde bavit o tradingu (krátkodobých spekulativních obchodech).

Investice do akcií – Petr Čermák

Tohle je základní bible investování v Čechách. Petr Čermák vám v této knize poradí, jak investovat do akcií a jaké akcie vybírat. Dozvíte se tak, například, že akcie byste měli vybírat podle účetní rozvahy firmy, cashflow (peněžní tok), srovnáním aktiv a pasiv a také si třeba zjistit jaké má firma budoucí investiční vyhlídky.

Petr Čermák je z Buffetovské školy, takže v knize jsou časté citáty Warrena Buffeta, včetně jeho pohledu na investování.

Kniha se mi nečetla úplně snadno, ale tak to u analytických knih bývá. Dost mi ale otevřela oči a pomohla mi pochopit jak úspěšně investovat.

Základní pravidla Warrena Buffetta – Jermy Miller

Základní pravidla Warrena Buffetta je kniha, která vznikla z dopisů Warrena Buffetta, které pravidelně zasílal svým investorům, aby investoři věděli jaké kroky Warren Buffett, jako správce investičního fondu dělá a jaké jsou jeho investiční strategie.

Tato kniha poprvé odhalila, s Buffettovým svolením, jeho klíčové investiční principy a učení. Naleznete zde základ Buffettovy strategie proti proudu, strategie diverzifikace a jeho taktiky pro lepší výsledky na investičních trzích.

Kniha se četla nebývale lehce, jelikož jeho investiční strategie jsou jednoduché.

Investiční horečka – Robert Shiller

Kniha, která se stala světovým bestsellerem. Profesor ekonomie Robert Shiller předpověděl různé recese a ekonomické bubliny. Hlavní náplní této knihy, je naučit vás pracovat s emocemi a nepodléhat, investičnímu nadšení široké veřejnosti, které následně může skončit tím, že proděláte peníze.

Díky této knize se naučíte částečně předvídat trhy, díky cykličnosti, která je v knize popsaná. Naučíte se také jak diverzifikovat své portfolio tak, aby bylo v dobách ekonomické recese v bezpečí.

Kniha je velmi zajímavá, především díky svým příběhům, jako je například tulipánová horečka, která se stala v sedmnáctém století.

Úspěšný investor – Larry Swedroe

Při investování je dobré vědět co dělat, ale také co nedělat. Proto se také v této knize dozvíte 77 omylů, které investoři při investičním rozhodování dělají. Hlavním tématem této knihy je psychologie investování. Díky jejímu osvojení se z vás stane úspěšný investor.

Dozvíte se tak například, že chybou je, když:

se necháváte snadno strhnout davovým šílenstvím,

věnujete pozornost „expertům“,

věříte, že víc hlav víc ví,

hodnotíte strategii podle jejího konečného výsledku,

myslíte, že kvalita diverzifikace je určena počtem cenných papírů,

opakujete stále ty samé chyby.

Inteligentní investor – Benjamin Graham

Tohle je ta nejlepší kniha celosvětově. Warren Buffett tuto knihu označil za „zdaleka nejlepší knihu o investování, která kdy byla napsána“. Benjamin Graham je také učitelem Warrena Buffetta. Není proto divu, že si tato kniha získala takovou oblibu. Kniha vás jednoduše naučí, jak inteligentně investovat.

Ten kdo už četli knihy od Warrena Buffeta se tak možná nedozví nic nového, protože investiční strategie jsou u těchto dvou pánů v podstatě stejné.

Proč investovat do akcií – Daniel Gladiš

Než si pořídíte knihy o investování, tak to může nějakou chvíli trvat. Proto se mezitím můžete podívat na sérií videí Daniela Gladiše o tom, proč investovat do akcií:

https://youtu.be/YswCgJABZKI

Videa Daniela Gladiše byla pro mě velmi zajímavá a taková oddechová.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.