Dne 21.12.2023 student na filozofické fakultě Univerzity Karlovy okolo třetí hodiny odpolední zabil 13 obětí střelby a z toho 24 lidí zranil. Lidé se ptají, jak je možné, že někdo tak hrozný čin může spáchat a jaký má motiv.
Ten stejný den kdy se atentát stal vystoupil v pořadu Bureš TV Mudr. Ctirad Musil, který řekl, že za vrahovo jednání mohla mít vinu politická indoktrinace školství, kdy se někteří studenti nedokáží smířit s politickými názory, které ve školství často zaznívají ze stran pedagogů. Podle jeho názoru by většina lidí byla schopna spáchat takový čin, pokud by byla „překonána jejich psychologická hranice“ a to, že se jedná o studenta filozofie „není až tak náhodná záležitost“.
Musil řekl: „Ono je možná dokonce i symbolické, nebo skutečně příznačné, že se jedná o studenta filozofie. Já jako člověk, který je předsedou politické strany se setkávám se straníky, setkávám se se sympatizanty a setkávám se i s těmi, kteří studují a musím říct, že ta politická masáž, která se dostává studentům je tak velká, že v mnohých z nich, kteří příjdou na to, že se jim v těch školách lže, vyvolá čím dál větší pocit beznaděje, protože jednak jsou osamoceni, zpravidla se svými názory, protože se bojí prezentovat, takže často ani neví, že kolem nich chodí lidé, kteří podobně mají nějaké opoziční názory a v těch lidech to bublá, boptná. Někdo pochopitelně pokud má zdravý rozum, tak se s tím nějak popere a buď se od toho prostě odpoutá, nebo třeba přestane i studovat tu školu a nebo prostě potom uteče do nějakého jiného oboru, ale někoho to trápí do té míry, že ten tlak narůstá, narůstá a pokud se zkombinuje ještě s nějakou rodinnou záležitostí, tak to může skončit takto.“
Musil, řekl, že spoluviníky atentátu jsou média, které na nás šíří negativitu v podobě šíření informací o pandemiích, grean dealu, globalním oteplování a válkách včetně již zmiňovaného politického narativu „jsme ve válce“ a strašení smrtí. Často tato média použivají umělou inteligencii (AI) k tomu, aby vyhodnotila, o která témata je zájem a často tato AI vyhodnotí jako nejlepší témata ta, která straší lidi.
„Současná společnost vytváří napětí, které zvyšuje pravděpodobnost, že tito lidé zareagují takovýmto způsobem. Samozřejmě čím těžsí takový tlak, tím víc takových reakcí je víc. Stejným případem je pochopitelně válka. Když se podiváte na 2. světovou válku, ale můžeme se také bavit o válce, která probíhá na Ukrajině teď, tak asi není težké si uvědomit, že pokud by ti lidé nebyli vystaveni takové situaci, tak by pravděpodobně drtivá většina z nich nikdy nebyla vrahy. Ale i ti lidé, kteří se takto chovají mimo válku, tak se tak nechovají jenom proto, že by teď dostali nápad a chtěli po někom střílet. To je opravdu vyhrazeno opravdu výjimečným případům. Ti, kteří to udělají, to udělají často pod tlakem toho co vidí kolem. Média neustále masakrují naší mysl zprávami o tom co nás ohrožuje, jak je svět špatný, co nám hrozí. Nějaká umělá inteligence vytváří zprávy, které mají šokovat, které mají vytvářet stres, protože nějak analyzovala, že se to dobře čte, že lidi to vyhledávají. Jenomže tím vzniká zacyklovaný proces, kdy lidé vyžadují zprávy o tom co se děje, samozřejmě každý chce vědět o nebezpečí a tím pádem to uměla inteligence vyhodnocuje jako, že je to žádáno a přitvrzuje. A vybičovává tyto nálady mezi lidmi a zvyšuje vlastně ten tlak, na který více a více lidí bude reagovat samozřejmě nějakým takovým zkratem“ dodal Musil.
Podle Musila bychom se „měli zamyslet nad tím, co je příčinou toho, co vede k tomuto zkratkovitému řešní a měli bychom se s tím už nějak vypořádat, s tím co se děje v těch médiích a prostě co ta média dělají. Viděli jsme to i na té Covidové době, kdy prostě tam páchat nějaký teror, který skončí i smrtí, bylo velmi jednoduché, protože stačilo do extrému vybičovat nařízení, která byla nesmyslná a v tu chvíli seriózně zabijíte a přitom legálně. To je ta katastrofa na tom.“
Celý rozhovor s tímto odborníkem můžete shlédnou zde:
Facebook komentáře