
Socha svatého Malachiáše.
Proroctví svatého Malachiáše, známé také v dokumentu jako „Proroctví o papežích“, je jedním z nejvíce diskutovaných a kontroverzních textů v dějinách katolické církve. Tento seznam 112 krátkých latinských frází, připisovaný irskému arcibiskupovi Malachiášovi z 12. století, údajně popisuje budoucí papeže od Celestýna II. (1143) až po posledního, označeného jako „Petr Římský“ (Petrus Romanus). Po smrti papeže Františka, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, 21. dubna 2025, se spekulace o tomto proroctví znovu rozhořely. Byl František skutečně posledním papežem ,jak nám prezentuje posloupnost papežů v proroctví? A co podle proroctví následuje po smrti posledního papeže? Tento článek se pokusí tyto otázky objasnit.
Původ a autenticita proroctví
Proroctví bylo poprvé zveřejněno v roce 1595 benediktinským mnichem Arnoldem Wionem v jeho díle Lignum Vitae, který jej připsal svatému Malachiášovi (narozen Armagh, Velká Británie 1094 a zemřel v Klášteru Clairvaux nedaleko francouzského Dijonu 1148).
Podle legendy Malachiáš během návštěvy Říma v roce 1139 zažil vizi, v níž mu byly zjeveny osudy budoucích papežů. Tyto osudy zaznamenal ve formě 112 kryptických latinských frází, z nichž každá má charakterizovat jednoho papeže.
Text však vyvolává pochybnosti o své pravosti. Historici a teologové, včetně autorů Catholic Encyclopedia, jej často považují za podvrh vytvořený koncem 16. století, pravděpodobně za politických nebo církevních účelů. Přesnost popisů papežů je pozoruhodná až do roku 1590, zatímco u pozdějších papežů je výklad frází méně přesný a často přizpůsobován zpětně.
Katolická církev se k proroctví oficiálně nevyjadřuje a považuje jej spíše za folklórní kuriozitu než teologicky relevantní text.
Jorge Mario Bergoglio jako „Petr Římský“?
Jorge Mario Bergoglio, známý jako papež František, byl 266. papežem katolické církve kde vládl od 13. března 2013 až do své smrti 21. dubna 2025. Podle pořadí v Malachiášově proroctví je papež František považován za 112. papeže od Celestýna II., což jej staví do pozice „Petra Římského“, posledního papeže uvedeného v seznamu. Proroctví o něm říká:
„In persecutione extrema S.R.E. sedebit Petrus Romanus, qui pascet oues in multis tribulationibus: quibus transactis ciuitas septicollis diruetur, et Iudex tremendus iudicabit populum suum. Finis.“
Překlad zní: „Během extrémního pronásledování svaté římské církve bude sedět na stolci Petrus Romanus, který bude pást svá stáda uprostřed mnohého soužení; po jejich skončení bude město na sedmi pahorcích zničeno a obávaný Soudce bude soudit svůj lid. Konec.“
Když se podíváme na nedávnou historii válek, hladomorů, pronásledování a mučení duchovních vůdců, pandemie, klimatických katastrof, úpadku morálky, tak se zdá, že toto proroctví zapadá do dnešních časů.
Otázka, zda byl František skutečně „Petrem Římským“, je předmětem intenzivních spekulací. Na první pohled se zdá, že Bergoglio tuto roli nesplňuje – nenarodil se v Římě, nýbrž v Buenos Aires, a jeho papežské jméno je František, nikoli Petr. Příznivci proroctví však nacházejí symbolické souvislosti, které Františka s „Petrem Římským“ spojují:
- Italské kořeny a jméno Petr: Bergoglio pochází z rodiny italských přistěhovalců, jeho otec Mario José Bergoglio se narodil v Turíně v severní Itálii. Navíc jeho pradědeček nesl jméno Pietro, což je italská forma jména Petr. Tato rodinná spojitost je některými vykladači považována za naplnění „římského“ aspektu proroctví.
- František z Assisi a Petr: Papež si zvolil jméno František na počest svatého Františka z Assisi, jehož otec se jmenoval Pietro di Bernardone. Tato symbolická vazba na „Petra“ je dalším argumentem příznivců proroctví.
- Hora a skála: Příjmení Bergoglio obsahuje kořen „berg“, což v některých jazycích znamená „hora“ nebo „skála“. To někteří spojují s městem na „sedmi pahorcích“ (jak zaznívá v proroctví) skalního typu, což je Řím.
- Soužení během pontifikátu: Františkův pontifikát byl poznamenán četnými krizemi – globální pandemií, válkami, migrační krizí, církevními skandály a vnitřními spory mezi konzervativním a liberálním křídlem církve. Tyto události odpovídají „mnoha soužením“ z proroctví.
- Rybářský prsten a erb: Františkův rybářský prsten, vyrobený ze zlaceného stříbra, zobrazuje svatého Petra s klíči, což je přímá reference na prvního papeže Petra, jenž byl jedním ze dvanácti učedníků Ježíše. Je to také odkaz na to, že církev ukradla Petrovi „klíče od ráje a očistce“, které mu svěřil Ježíš – okultní význam.

Papež František nosil prsten s vyobrazením svatého Petra jemuž Ježíš svěřil klíče od ráje a očistce.
Na druhé straně skeptici, včetně církevních historiků jako jsou Petr Kubín či kardinál Dominik Duka, argumentují, že tyto souvislosti jsou příliš volné a spekulativní a nepřikládají jim velký význam. František nebyl Říman ani se nejmenoval Petr, a proroctví je obecně považováno za nepřesné pro další papeže po roce 1590. Navíc Vatikán proroctví neuznává.
Co následuje po smrti posledního papeže?
Podle proroctví Malachiáše má po smrti „Petra Římského“ následovat zničení „města na sedmi pahorcích“, což je obecně interpretováno jako Řím, a poté příchod „obávaného Soudce“, který bude soudit lidstvo. Tento popis je často spojován s apokalypsou a soudným dnem, jak je popsán v Bibli, zejména v Knize Zjevení. Pontifikát papeže Sixta V. začal v roce 1585, což je 442 let po působení prvního zmíněného papeže Celestýna II. Pokud k tomuto roku přičteme dalších 442 let, dostaneme se k roku 2027. A právě tento rok je některými vykladači proroctví označován jako možný konec světa a začátek soudného dne.
Proroctví o apokalypse jsou však z teologického hlediska problematické. Katolická církev učí, že čas druhého příchodu Krista není znám (Matouš 24:36 – „Ten den a hodinu nezná nikdo, ani andělé v nebi. Pouze sám Otec to ví.“) a varuje před doslovným výkladem proroctví.
Hodně se diskutovalo o nástupci Františka. Byli často zmiňování kandidáti jako kardinál Pietr Parolin, Peter Erdő nebo Peter Turkson, jejichž jména obsahují formu „Petr“. To vyvolává otázku, zda by některý z nich mohl být skutečným „Petrem Římským“, pokud by se proroctví seklo o jednoho papeže a mělo pokračovat. Pietro Parolin byl navíc žhavým favoritem na papeže podle sázkových kanceláří (nejlepší kurz 3:1) a narodil se v Italii (historické centrum Římské říše). Dokonalý popis na Petra Římského!
Bála se snad církev sebenaplňujícího se proroctví a zvolila raději Roberta Francise Prevosta (nyní pod jménem Lev XIV) místo Parolína, aby se vyhnula naplnění proroctví?
Závěr
Proroctví svatého Malachiáše zůstává fascinujícím, ale sporným textem, který rozděluje věřící i skeptiky. Ačkoliv někteří vidí v Jorge Mario Bergogliovi, papeži Františkovi, naplnění role „Petra Římského“ díky symbolickým souvislostem, jako jsou jeho italské kořeny, jméno Františka z Assisi nebo krize během jeho pontifikátu, tak je možné že posledním papežem měl být někdo z kandidujících Petrů – nejžhavější kandidát Parolin. Bez ohledu na to, kdo byl zvolen jako papež si budeme muset počkat zda rok 2027 by mohl být rokem konce světa završeným soudným dnem, jak vyplývá z proroctví.
Ať už je pravda jakákoli, smrt papeže Františka otevřela novou kapitolu v dějinách církve, a čas ukáže, zda proroctví Malachiáše má nějakou reálnou váhu, nebo zůstane pouze historickou zajímavostí.
Facebook komentáře