Neděle , 26 března 2023

Putin vyzývá země, aby normalizovaly vztahy s Ruskem

Autor: Jack Phillips.

Ruský prezident Vladimir Putin se 22. února 2022 účastní setkání se svým ázerbájdžánským protějškem v Kremlu v Moskvě. (Michail Klimentyev/Sputnik/AFP přes Getty Images)

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že západní a další země by měly normalizovat vztahy s jeho zemí nasledně po potrestání sankcemi za invazi na Ukrajinu.

"Nemáme žádné špatné úmysly, není třeba eskalovat situaci, ukládat omezení, plníme všechny závazky," řekl Putin během páteční akce podle státních médií. „Pokud s námi někdo nechce spolupracovat v rámci jednotné spolupráce, tak tím ubližuje sobě a samozřejmě poškodí i nás,“ řekl Putin.

Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině 24. února Spojené státy, Evropská unie, Japonsko a několik dalších zemí vydaly silné sankce proti Putinovi, ruským oligarchům, ruské centrální bance, dalším ruským bankám a dalším aktivům. Řada mezinárodních korporací, včetně Maersk, Boeing, Microsoft, Apple a dalších, také uvedla, že v zemi nebudou podnikat.

V reakci na sankce Putin řekl, že ekonomika země se bude muset přizpůsobit.

„Budeme muset některé projekty posunout trochu doprava, abychom získali další kompetence. Ale i přes to vyřešíme problémy, kterým čelíme,“ řekl. "Nakonec z toho budeme mít prospěch, protože získáme další kompetence."

Prezident Joe Biden ve čtvrtek oznámil nové sankce proti členům ruské politické elity a členům jejich rodin. Biden minulý týden oznámil sankce proti Putinovi.

Spojené státy, Velká Británie a Evropská unie rovněž oznámily, že vyloučí určité ruské banky z platebního systému SWIFT, vysoce zabezpečené bankovní sítě pro tisíce finančních institucí, což vyvolalo spekulace, že se Rusko ve snaze vyhnout sankcím obrátí na Čínu a jejich měnu jüan. Komunistická strana Číny nezasáhla sankcemi Rusko ani žádný jeho majetek.

V posledních dnech mezitím některé evropské a americké společnosti signalizovaly, že se stahují z Ruska a nebudou v blízké budoucnosti provádět žádné investice. To zahrnuje ropné giganty ExxonMobil, Shell a BP.

První místopředseda ruské vlády Andrej Belousov upřesnil stanovisko vlády k západním společnostem, které podnikají v Rusku. Francouzská banka Societe Generale ve čtvrtek uvedla, že ruské úřady by mohly zabavit její aktiva v zemi.

"Společnost nadále plně pracuje v Rusku," uvedl Belousov v prohlášení podle agentury Reuters. "Zahraniční akcionáři převádějí svůj podíl do správy ruským partnerům a mohou se vrátit na trh později," dodal a řekl: "Společnost trvale ukončuje operace v Rusku, zavírá výrobu a propouští zaměstnance."

Začátkem tohoto týdne Putin státním médiím řekl, že invaze na Ukrajinu probíhá podle plánu navzdory spekulacím, že ruští vojáci uvízli a nejsou schopni postoupit na určitých frontách.

Putin také řekl, že se „nikdy nevzdá přesvědčení, že Rusové a Ukrajinci jsou jeden národ“.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)

Zdroj: epochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.