Autor: Allen Zhong.
Podle informací zveřejněných oběma stranami se zdá, že Ukrajina a Rusko našly během jednání o příměří určitou společnou řeč.
„Jediné, co v této fázi potvrzujeme, je příměří, stažení ruských jednotek a bezpečnostní záruky z řady zemí,“ napsal na Twitteru poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podolijak.
Podoliyak je také jedním z ukrajinských zástupců při jednáních o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou.
Potvrdil návrh dohody o příměří, o kterém informovaly Financial Times, ale řekl, že představuje pouze pozici ruské strany.
Vyzval také k přímému dialogu mezi Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Podle Financial Times by 15bodový návrh zahrnoval, že se Kyjev vzdá svého úsilí o členství v Severoatlantické alianci (NATO), vyhlásí neutralitu, přijme omezení svých ozbrojených sil a slíbí, že na jeho území nebudou cizí vojenské základny ani zbraně; což povede k příměří a stažení ruských sil z Ukrajiny.
Obě strany zjevně dělají v jednání pokrok na základě zveřejněných podmínek.
Zelenskyj již připustil, že Ukrajina pravděpodobně opustí snahu o členství v NATO, což je kritický ruský problém, který byl použit k ospravedlnění invaze.
V úterý řekl, že jeho země se musí smířit s tím, že se nestane členem vojenské aliance NATO.
„Ukrajina není členem NATO. Tomu rozumíme. Roky jsme slyšeli, že dveře jsou otevřené, ale také jsme slyšeli, že se nemůžeme připojit. Je to pravda a musí se to uznat,“ řekl Zelenskyj během videokonference se Spojenými expedičními silami pod vedením Spojeného království.
Ruská strana také vyjádřila určitý optimismus v probíhajících jednáních.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu řekl, že při jednáních se objevil „obchodní duch“ s „konkrétními formulacemi“, s kterými se podle něj blíží shoda.
„V souvislosti s bezpečnostními zárukami se vážně diskutuje o neutrálním statusu,“ řekl Lavrov. „Existují konkrétní formulace, které jsou podle mého názoru blízko k dohodě.“
Ruský prezident Vladimir Putin nařídil 24. února rozsáhlou invazi na Ukrajinu poté, co selhaly snahy o odvrácení války.
Organizace spojených národů uvedla, že ke 14. březnu zaznamenala na Ukrajině 691 mrtvých a 1143 zraněných civilistů v důsledku ruské vojenské akce proti Ukrajině, většinou způsobené ostřelováním a nálety.
OSN se však domnívá, že skutečná čísla jsou „podstatně vyšší“.
Podle údajů OSN od začátku války z Ukrajiny uprchly více než 3 miliony lidí.
Západní spojenci Ukrajiny nadále poskytují obranné zbraně. Prezident Joe Biden oznámil, že ve středu hned po Zelenského projevu v Kongresu USA poskytne Ukrajině další bezpečnostní pomoc ve výši 800 milionů dolarů.
Dodatečná pomoc zahrnuje 800 protiletadlových systémů Stinger, 2 000 protipancéřových systémů Javelin, 1 000 lehkých protipancéřových zbraní, 6 000 protipancéřových systémů AT-4, 100 taktických bezpilotních vzdušných systémů a více děl a munice.
Spojenci se však pozastavili před vytvořením bezletové zóny, jak požadovala Ukrajina, a poskytnutím útočných zbraní, jako jsou stíhačky.
Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře