
Žena cvičí páté cvičení chi kungové meditační praxe Falun Gong.
Nikdy v historii nebyli lidé tak často bombardordováni různými podněty zahlcující mysl. V moderním světě jsme neustále obklopeni hlukem – od zvuků městské dopravy po nekonečné notifikace na mobilu. Ticho se stává vzácným a často nedostatkovým zbožím, protože jsme zvyklí na neustálý proud informací a podnětů. Přesto je právě ticho jedním z nejdůležitějších prvků, které obnovují naši mysl, tělo i duši. Proč bychom tedy měli hledat chvíle klidu a kde je najdeme?
Obnova mysli a duše v tichu
Ticho není prázdnota. Je to prostor pro regeneraci. V okamžicích ticha může naše mysl odpočívat, lépe zpracovávat informace a nalézt nové perspektivy a inspirace. Podle vědeckých studií ticho přispívá ke snížení stresu, snížení krevního tlaku, snížení hladiny kortizolu, zlepšení koncentrace a soustředění, a dokonce k regeneraci a růstu mozkových buněk.
Ticho také podporuje hlubší spojení se sebou samým. V ruchu každodenního života se snadno ztratíme v povinnostech a očekáváních okolí. Když si však dopřejeme chvíle klidu, můžeme se znovu napojit na své myšlenky, pocity a vnitřní intuici. To je důležité pro naše duševní zdraví i osobní růst.
Kde si můžeme užít ticho?
Ticho nemusíme hledat jen na odlehlých místech v přírodě, i když ta bývají ideální. Existuje několik způsobů, jak si dopřát klid i v běžném životě:
Procházka v přírodě – Les, hory nebo tiché jezero jsou místa, kde příroda nabízí své uklidňující ticho. Studie dokazují, že pobyt v přírodě snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, zvyšuje imunitu, zvyšuje fyzickou a duševní energii, koncentruje soustředění a podporuje duševní pohodu.
Meditace a vědomé dýchání – Stačí pár minut ticha denně, kdy se soustředíme na svůj dech, nebo meditujeme a necháme myšlenky plynout. Tento jednoduchý rituál hned ráno, než zabředneme do svých pracovních povinností nám pomáhá zklidnit mysl a zlepšit koncentraci.
Odpojení od technologií – Mobilní telefony a sociální sítě nás zahlcují informacemi. Pokud se nenaučíte s těmito technologiemi správně pracovat, tak si koledujete o nervové zhroucení. Kdo říká, že musíte být neustále online, nebo pokaždé zvednout telefon, když vám někdo volá a něco od vás potřebuje? Zkuste si každý den vyhradit jasně stanovený čas bez sociálních sítí a mobilu, obzvlášť když na něčem důležitém pracujete, nebo když chcete být jen sami se sebou. Alespoň jednou týdně si určete den, kdy se úplně odpojíte od všeho. Pocítíte, jak osvobozující je nebýt pořád online.
Moudrost o tichu – citace slavných osobností
Mnoho myslitelů a filozofů si uvědomovalo sílu ticha a jeho význam pro život.
Ve článku pro magazín Plough Stephanie Bennetová píše: „Díky [tichu] lépe rozumíme svým vlastním myšlenkám a motivacím. Nacházíme hlubší vztah ke světu i k ostatním lidem. Lépe chápeme, co znamená být člověkem. … Nekonečný vnitřní hluk nahrazuje prostor potřebný k přemýšlení, úvahám, úžasu a modlitbě.“
Filozof Blaise Pascal dokonce prohlásil: „Veškeré lidské neštěstí pramení z neschopnosti člověka zůstat sám v tiché místnosti.“
„Mnohomluvnost unavuje. Lépe je zachovat střed,“ napsal taoistický mistr Lao-c‘ ve svém známem filozofickém díle Tao Te ťing kolem roku 400 př. n. l. a zároveň dodal: „Ticho je zdroj velké síly.“
„V tichu nacházíme sami sebe a v něm slyšíme pravdu.“ – Mahátma Gándhí
„Ticho je někdy tou nejhlasitější odpovědí.“ – Dalajláma
Závěr
Ticho je vzácné a mocné. Pomáhá nám lépe porozumět sobě, regenerovat naši mysl a nalézt vnitřní rovnováhu. Ať už si ho dopřejeme v přírodě, při meditaci nebo vypnutím digitálních zařízení, jeho přínosy pro naši psychiku a zdraví jsou neocenitelné. Proto si udělejme čas na ticho, abychom obnovily naše duševní síly.
Facebook komentáře