Pondělí , 27 března 2023

Bylo zjištěno, že mírné sluneční záření pomáhá prevenci demence

„Ani málo, ani moc“

Ať je léto nebo zima, měli byste chodit ven na mírné sluneční světlo, abyste zabránili demenci.

Pravděpodobně jste denně vystaveni slunečnímu záření a znáte jeho zdravotní účinky. Ale možná nevíte, že příliš mnoho nebo příliš málo slunečního záření nemá žádný zdravotní přínos.

Nedávná studie například zjistila, že sluneční záření pomáhá předcházet demenci – ale pouze při mírné expozici. Proč tomu tak je? A kolik je „umírněné“?

Vystavení slunečnímu světlu zabraňuje demenci

Nedávno tým profesora Jintai Yu z univerzity Fudan v Číně společně s týmem profesora Lan Tana z univerzity Qingdao provedli studii, která zahrnovala více než 360 000 lidí s až devítiletým sledováním.

Výzkum dospěl k závěru, že průměrné denní vystavení 1,5 hodině slunečního záření by mohlo zabránit demenci, ale příliš mnoho nebo příliš málo slunečního záření bylo zdraví škodlivé. Studie napoprvé objevila vztah mezi hodinami vystavení venkovnímu světlu a demencí a poskytla nový nápad na prevenci demence. Studie byla publikována v BMC Medicine dne 25. dubna 2022.

Společný tým použil demografii Biobank ve Spojeném království k zahrnutí 362 094 nedementních účastníků ve věku 37 až 73 let, kteří byli sledováni v průměru devět let. Všichni účastníci byli povinni uvést průměrný počet hodin venkovního slunečního záření za den v letní a zimní sezóně.

Během devítiletého období sledování byla diagnostikována nově vzniklá demence celkem 4 149 účastníkům. Mezi hodinami venkovního slunečního záření a nástupem demence existoval typický nelineární vztah „ve tvaru J“. Jedním slovem, příliš málo nebo příliš mnoho venkovního slunečního světla zvyšovalo riziko demence.

Studie zjistila, že riziko demence se zvýšilo o 28,7 procenta při každém 0,5 hodinovém snížení expozice venkovnímu slunečnímu záření a o 7,0 procenta při každém zvýšení o 0,5 hodiny ve srovnání s těmi, kteří byli vystaveni venkovnímu slunečnímu záření v průměru 1,5 hodiny denně. Tento výsledek byl ještě výraznější ve věkové skupině nad 60 let.

Snížené vystavení slunečnímu záření vedlo spíše k demenci než zvýšené vystavení slunečnímu záření.

Proč může vystavení se slunečnímu světlu zabránit demenci

Pokud jde o mechanismus vystavení venkovnímu slunečnímu záření a patogenezi demence, autoři zjistili, že venkovní sluneční záření může demenci zabránit ovlivněním hladiny vitaminu D v těle. V mozku se vitamin D podílí na několika klíčových drahách, včetně neuroprotekce, regulace imunitní odpovědi, potlačení zánětu a regulace oxidačního stresu. Vystavení slunečnímu záření usnadňuje v těle syntézu vitaminu D, který může hrát klíčovou roli v prevenci demence.

V oblasti toxicity dávka určuje, zda je látka toxická nebo ne. Totéž platí pro pobyt na slunci: více či méně vše může být spojeno s demencí.

Prospěšné je pouze vystavení mírnému slunečnímu světlu

Sluneční světlo je darem přírody stejně jako vzduch a voda a opalování se pro lidi stalo způsobem života. Moře, pláže a opalování se postupem času staly standardními volnočasovými aktivitami. Nadměrné vystavování se slunečnímu záření představuje mnoho rizik pro lidské zdraví, včetně spálení sluncem, rakoviny kůže a očních onemocnění. Ve vzpřímené poloze je vaše hlava přímo vystavena slunečnímu záření, což zvyšuje teplotu mozku na teplotu ohryzku nebo dokonce nad něj, zatímco širokospektrální světlo může pronikat milimetry do kůže a zahřívat tkáně pod ní, což opět vede k poklesu kognitivních funkcí.

Ať je léto nebo zima, měli byste chodit ven na mírné sluneční světlo, abyste zabránili demenci. V tomto ohledu je však lepší předcházet úpalu tím, že nebudete dlouho pobývat na slunci, aby se zabránilo demenci.

Jak se správně vystavit slunci

Vyberte si správnou denní dobu. Pro vystavení slunečnímu záření jsou nejlepší dvě doby v dni. Můžete si vybrat před 11:00, kdy bude slunce vyzařovat infračervené paprsky, a na slunci se budete cítit hřejivě a mírně. Můžete si také vybrat od 15:00 do 16:00. kdy slunce vyzařuje blahodárné ultrafialové paprsky a vy se budete na slunci cítit pohodlně.

Vyberte si vhodné oblečení. Při kontaktu se sluncem je lepší nosit červené oblečení; druhá nejlepší volba je bílá, ale vyhněte se černé. Červeno-bílé oblečení může blokovat smrtící sílu krátkovlnného ultrafialového světla, takže infračervené sluneční záření prospívá lidskému tělu, které se zároveň příliš nezahřívá.

Opalování přes sklo není ideální. Pokud se vám opravdu nechce ven, můžete také otevřít okno a vystavit své tělo přímému slunci. Opalování přes sklo nemusí vašemu tělu pomoci syntetizovat vitamín D.

Ochrana před poškozením slunečním zářením. V létě, pokud jste na pláži a na jiných slunných místech, musíte pleť namazat krémem, abyste se vyhnuli spálení. Opalování rukou, chodidel a nohou může být dobrým způsobem, jak se zbavit nachlazení kloubů a nohou a urychlit vstřebávání vápníku v těle. Můžete si také vybrat své oblíbené sluneční brýle, které ochrání vaše oči před UV zářením na jasném slunci, a také nečtěte knihy, mobilní telefony atd. na jasném slunci. Kromě toho si můžete vybrat klobouk, který se vám líbí, ve světlé barvě, která vám může pomoci chránit temeno hlavy před spálením od slunce. Abyste předešli úpalu, zůstaňte hydratovaní a věnujte pozornost tomu, kolik vody pijete.

Další výhody slunečního světla kromě prevence demence

Venkovní světlo může také ovlivnit „tělesné hodiny“, které ovlivňují přeměnu serotoninu na melatonin. Melatonin je hormon produkovaný epifýzou mozku. Za normálních podmínek je serotonin produkován více během dne a méně v noci, zatímco melatonin je produkován méně během dne a více v noci. Mírné denní vystavení slunečnímu záření napomáhá vylučování serotoninu, který dělá lidi šťastnými, a také snižuje vylučování melatoninu během dne, což snižuje ospalost a zvyšuje sekreci melatoninu v noci, což může zlepšit spánek. Tudíž, mírné denní vystavení slunečnímu záření může také snížit výskyt demence.

Sluneční světlo obsahuje červené a blízké infračervené světlo, které působí jako stimulanty pro mitochondrie a může je stimulovat k syntéze většího množství adenosintrifosfátu, což vás činí energetičtějšími. Šetrné infračervené světlo může také zvýšit produkci melatoninu v mitochondriích, což vám může pomoci vyčistit buňky od mnoha látek, které ovlivňují vaši náladu a díky kterým se budete cítit šťastnější.

Kromě toho bylo hlášeno, že venkovní vystavení UV záření tlumí tvorbu aterosklerotických plátů u myší; zda má podobný účinek u lidí, bude vyžadovat více výzkumných důkazů, které by to podpořily. I v zatažených dnech je venku vždy dostatek sluníčka a vy můžete vyrazit na více procházek.

Vystavení se slunečnímu záření také podporuje vstřebávání vápníku v těle. Vápník je jednou ze základních živin pro lidské tělo. Vápník na slunci samozřejmě není a proto ho musíte přijímat z jídla nebo léků, pokud chcete vápník doplňovat. Sluneční záření však může stimulovat lidskou pokožku, která následně přeměňuje 7-dehydrocholesterol na vitamín D3, který může být absorbován do krevního oběhu a metabolizován za vzniku aktivního vitamínu D. Vitamín D může účinně podporovat střevní trakt. Dokáže účinně podporovat vstřebávání vápníku ve střevech, ledvinách a dalších orgánech, takže lze maximalizovat příjem vápníkových složek.

Pokud nemáte dostatek vápníku v těle, je těžké vápník získat, i když jste vystaveni hodně slunečnímu záření. Při konzumaci potravin bohatých na vápník se můžete správně vystavit slunečnímu záření, abyste podpořili vstřebávání. S nadsázkou řečeno, sluneční záření vápník nedoplní, ale může podpořit vstřebávání vápníku.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Chris Chen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.