Pondělí , 27 března 2023

Kotel na tuhá paliva se spalováním dřeva, nebo na pelety?

Klasickým pecím, které známe od našich prababiček již odzvonilo a s nástupem nových technologií se vyrábějí technicky postavené kotle na tuhá paliva s maximálním účinkem, automatizací a ekologickou nenáročností.

Možná jste nevěděli, že existují dva typy kotlů na tuhá paliva:

  • Jeden typ je postavený na vytápění dřevem
  • Druhý typ je postavený na vytápění peletami.

Pokud sháníte kotel na vytápění a nevíte, který z těchto typů si zvolit, pak v tomto článku srovnáme oba typy kotlů a poradíme vám, který je pro vás osobně nejvhodnější.

Kotel na dřevo

Topení dřevem je nejlevnější variantou, ale vyžaduje váš čas. Zákon o lesích říká, že si z lesa můžete vzít dřevo zdarma, ale musí se jednat pouze o „klestí“. Co to je klestí? Podle zákona je klestí druh dřeviny, které „nesmějí na silnějším konci mít větší průměr dřeva bez kůry než 7 centimetrů“. Pokud si chcete z lesa odvést kusy dřeva s větším průměrem, pak potřebujete mít povolení od Lesů ČR. Povolení už něco stojí a jako soukromá osoba můžete v lesích vytěžit až 35 m³ dřeva za rok. Nejdražší možnost je pořídit si již nasekané dříví v dřevozpracující fabrice ve vaši obci, nebo ve stavebním hypermárketu.

Většina kotlů na dřevo dnes musí splňovat evropské směrnice. Například kotle AM energo mají dokonalé spalování s velmi nízkým obsahem škodlivin, kdy hodnota CO a OGC odpovídá třídě 5 dle ČSN-EN 303-5:2013 a parametry splňují požadavky EKODESIGNU v souladu s nařízením EU. U těchto typů kotlů se tedy nemusíte bát, že budete znečišťovat životní prostřední, nebo že jejich užíváním porušíte směrnice EU, což může vést k pokutám a výměné kotlů.

Současné moderní české kotle na dřevo mají extrémně dlouhou dobu hoření, což znamená že při stáložárném hoření vydrží hořet až 22 hodin. Také mají možnost automatického nastavení provozu s programem až na 24 hodin. Stačí tedy přiložit dřevo, nastavit program a během pár minut máte na celý den automaticky a prakticky bezúdržbově zajištěné vytápění.

Kotel na pelety

Pokud nevlastníte dřevozpracující továrnu, tak v 99% případů si pelety budete muset dokupovat. Pelety jsou dražší než klasické dřevo, nicméně jejich výdrž je delší a v objemu jich do kotle nemusíte tolik přidávat.

Kotle AM XX LICOTHERM BIO jsou určené pro vytápění pelety. Už sám název napovídá, že se jedná o ekologickou variantu, která splňuje směrnice EU, což znamená, že jsou konkrétně splněny požadavky na třídu 5 a EKODESIGN dle ČSN-EN 303-5:2013.

Kotle na pelety nabízejí až několika denní bezobslužný provoz. Je to kvůli velkému zásobníku paliva (až 300L) a velkému popelníku (40L).  Kotel můžete vybavit základním regulátorem  ADEX LH REG5, který řídí spalování a modulaci výkonu kotle v závislosti na změnách v odběru tepla otopným systémem. Je možné vybavit si kotel i jinými druhy regulátorů, jako například ADEX Renes AM, který umí regulovat výkon kotle a spolupracovat pomocí bezdrátového rozhraní.

Shrnutí

Jednoduše řečeno: Pokud jste člověk, který bydlí v blízkosti lesa a má více času, pak je pro vás i z hlediska úspor nejlepší variantou pořídit si kotel na dřevo. Naopak pokud pro vás peníze nejsou problém a chcete co nejmíň času trávit vytápěním svého domu, pak pořízení kotle na pelety je pro vás ideální volbou.

Současné ceny mezi pelety a dřevem se příliš neliší. Proto pokud si neplánujete své tuhé palivo shánět někde v lese, pak se placení nevyhnete a nejlepší variantou bude pořídit si kotel na pelety.

AGROMECHANIKA, V.O.S. LHENICE je tradiční český výrobce ekologických teplovodních kotlů na pevná paliva. Jmenovitě kotlů na kusové dřevo AM Energo a kotlů na dřevní pelety AM Licotherm. Kotel na tuhá paliva od tohoto výrobce splňuje požadavky a parametry pro EKODESIGN dle Nařízení Komise (EU).

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.