Google „začal jako projekt CIA,“ tvrdí novinář Alan MacLeod, který varoval, že vazby Big Tech se zpravodajskými agenturami představují obrovskou hrozbu pro svobodu slova.
MacLeod, který rozsáhle zkoumal vazby mezi špionážními agenturami a Big Tech, vysvětlil v podcastu s názvem Unlimited Hangout novinářce Whitney Webbové, jak předchozí vyšetřování Dr. Nafeeze Ahmeda odhalilo, že CIA a Národní bezpečnostní agentura financovaly na Stanfordské univerzitě výzkum Sergeye Brina, který je spoluzakladatelem společnosti Google.
„Nejen to… jeho vedoucím byl člověk od CIA. Takže CIA vlastně přímo napomohla ke zrodu Googlu. Ve skutečnosti CIA držela akcie Googlu až do roku 2005 a nakonec je prodala,“ řekl MacLeod Webbové.
Ahmed vysvětlil, že Brin a spoluzakladatel Larry Page vyvinuli „základní součást toho, co se nakonec stalo vyhledávací službou Googlu s financemi od iniciativy Digitální knihovna (DLI), programu od Národní vědecké nadace (NSF), NASA a DARPA.“
Kromě toho, iniciativa zpravodajské komunity Massive Digital Data Systems (MDDS), projekt sponzorovaný NSA, CIA a jejím ředitelem, „v podstatě poskytl Brinovi počáteční financování, které bylo později doplněno mnoha dalšími zdroji.“
Brin a Page „pravidelně“ podávali zprávy Dr. Bhavani Thuraisinghamovi a Dr. Ricku Steinheiserovi, kteří byli „zástupci citlivého výzkumného programu americké zpravodajské komunity v oblasti informační bezpečnosti a data-miningu,“ sdělil Ahmed.
Ahmed argumentoval, že zapojení zpravodajských agentur do zrodu společnosti Google je například hluboce účelové: že „vychovávaly webové platformy, které dnes známe, přesně za účelem využití technologie … k boji s globální „informační válkou“ – válkou, která má za cíl legitimizovat moc malé skupiny lidí nad námi všemi.
SPOLEČNOST ZAMĚSTNÁVÁ DESÍTKY BÝVALÝCH AGENTŮ CIA
MacLeod ve svém vlastním výzkumu zjistil, že vazby CIA s Googlem přetrvávají dodnes, jelikož „existují desítky a desítky případů bývalých agentů CIA, kteří nyní pracují ve společnosti Google, a kteří byli záměrně vysazeni do těchto mimořádně důležitých pozic.“
To znamená, že tito bývalí zaměstnanci CIA se často shlukují v oblasti „důvěry a bezpečnosti“, kde mají obrovský vliv na řízení takzvaných „dezinformací“ a „nenávistných projevů“. Příklady zahrnují např. Jacqueline Lopour, Ryana Fugita a Nicka Rossmana.
Takovéto náborové preference naznačují, poznamenal MacLeod, že buď Big Tech „aktivně nabírá ze zpravodajských služeb, nebo že existuje nějaká zákulisní dohoda mezi Silicon Valley a národním bezpečnostním státem.“
MacLeod věří, že spojení amerických zpravodajských služeb se společností Google, stejně jako se platformami sociálních médií, jako je Twitter a Facebook, by nemělo být velkým překvapením.
„Sociální sítě jsou nesmírně důležité. Rozhodují o tom, co si myslíme, o tom, co vidíme a co ne. Informují o všem, co se nás týká. A kdykoliv se nějaká organizace, ať už je to korporace nebo vláda, stane takto mocnou, je přirozené, že se na sociální sítě zaměří a začne se je snažit hacknout, proniknout do nich a využít je pro vlastní výhody.“
Vliv CIA na Google je podle MacLeoda nesmírně významný, protože moc, kterou má Google nad moderní společností lze jen stěží přeceňovat.
„Google je opravdu moc velký na to, aby se dal ignorovat … to, co se objeví ve vyhledávání Googlu má hluboký dopad na způsob, jakým lidé uvažují, ať se to týká politických hnutí nebo veřejného mínění,“ poznamenal MacLeod a zašel tak daleko, že spekuloval o tom, že by „tato společnost mohla být tou nejvýznamnější a nejvlivnější na světě.“
Je pravdou, že Google je tou nejnavštěvovanější webovou stránkou na světě a podle statcounter.com má 92procentní podíl na celosvětovém trhu vyhledávačů. Také Gmail společnosti Google i v roce 2023 zůstává nejoblíbenější e-mailovou platformou, se 1,8 miliardami uživatelů, což je ten největší počet ze všech e-mailových služeb na světě.
Minulý rok sdílel zdroj s LifeSiteNews, že obsah e-mailů uživatelů Gmailu je skenován AI algoritmem, který nejen vytváří profily uživatelů a těch se kterými prostřednictvím e-mailu komunikují, ale také ukládá data z konceptů e-mailů, což vyvolává značné obavy o soukromí. Spojení Googlu s CIA vyvolává ještě znepokojivější podezření, a to, že stát může získat přístup k osobní komunikaci svých občanů a použít je k potenciálnímu zacílení na jednotlivce nebo skupiny.
Podle MacLeoda by úzké vazby společnosti Google s americkými bezpečnostními agenturami „měli být alarmující pro lidi po celém světě“ a „zejména pro zahraniční vlády, které často spoléhají na neutrální a profesionální služby od Googlu.
Síla monstrózní společnosti sahá ještě dále prostřednictví jejich dceřiné společnost YouTube, která se podle Webbové stala pro mnohé „náhražkou kabelové televize“ a přidala další úroveň dominance Googlu v oblasti informací. Ve skutečnosti je YouTube druhým nejnavštěvovanějším webem na světě. Navzdory vývoji alternativních video platforem a vyhledávačů, Google a YouTube silně převažují, což činí lidi v podstatě závislými na těchto platformách, zdůraznila Webbová.
GOOGLE A YOUTUBE SLOUŽÍCÍ DEMOKRATICKÉ STRANĚ A NÁRODNÍ BEZPEČNOSTI
Pokud byl YouTube někdy ve „zlatém věku“ alternativních médií, během něhož byly jeho algoritmy „mnohem neutrálnější“, tak už to dávno neplatí, tvrdí MacLeod.
„Bohužel se tento zlatý věk velmi rychle zastavil po volbách v roce 2016, kdy kampaň Clintonové a jiní, včetně zpravodajské komunity, tvrdili, že internetové fake news sponzorované zahraničními mocnostmi, konkrétně Ruskem, byly vlastně důvod, proč Trump dokázal porazit Hillary Clinton,“ řekl Webbové.
„A v důsledku toho jsme viděli YouTube, Google, Facebook a všechny další velké platformy sociálních médií radikálně změnit své algoritmy, aby propagovaly to, co považovaly za autoritativní obsah, a potlačovaly to, co nazývaly obsahem hraničním,“ jako součást toho, co MacLeod nazval „koordinovanou kampaní“ v zájmu Demokratické strany i státu národní bezpečnosti.
„Problém je ale v tom, že výsledkem nebylo odebrání skutečně nekvalitních konspiračních teorií,“ řekl MacLeod s tím, že místo toho cenzura potlačila „vysoce kvalitní webové stránky alternativních médií, které na internetu roky nakopávaly korporátní média do zadku.“
Jak Google, tak YouTube do dnešního dne nadále cenzurují a potlačují legitimní projevy. Zrovna nedávno YouTube smazal rozhovor, který vedl šéfredaktor LifeSiteNews John-Henry Westen s Dr. Wahome Ngarem, keňským porodníkem a gynekologem, který sdílel, jak byla vakcína proti tetanu od Světové zdravotnické organizace (WHO) v Keni použita ke sterilizaci mladých žen v plodném věku.
Webbová popsala kontrolu zpravodajských agentur nad Googlem, YouTube a dalšími webovými platformami jako „válku proti nezávislým informacím v masivním měřítku“. Zdůraznila skutečnost, že jednotlivci, kteří stojí za těmito snahami o kontrolu informací, vzdorují tomu, co podle ní „dělá Spojené státy skvělé: První dodatek, svoboda projevu“.
„Myslím, že lidem, kteří za tím stojí, zcela jasně nejde o nic dobrého. Chci říct, že se rozhodně nedrží demokratických hodnot, o kterých se říká, že nás chrání, což je to, co dělá americkou demokracii skvělou. První dodatek, svoboda slova a všechny tyhle věci. Chci říct, že je tu zjevně snaha učinit z toho pouze svobodu projevu, kterou tyto mocné entity v americké vládě tolerují,“ řekla.
Etická pověst CIA, která je podle mnoha svědectví těžce poskvrněná, jako je to, co se týká jejich přísně tajného projektu MKULTRA, jenž se zabýval lidským mučením pro experimenty s ovládáním mysli, podle Webbové činí její vliv na Big Tech ještě více znepokojivým.
"Upřímně řečeno, je to velmi, velmi znepokojivé, když tu máme lidi, jako jsou bývalí ředitelé CIA, jako je Mike Pompeo, který říká: ano, lžeme, podvádíme a krademe," řekla Webbová MacLeodovi s odkazem na Pompeovo přiznání v roce 2019.
"A většina lidí si ani neuvědomuje, že jsou uprostřed této války, která je v konečném důsledku válkou o naše srdce a naši mysl. Je to v podstatě válka o lidské vnímání."
Překlad: Oddie (www.vipnoviny.cz), Zdroj: newspunch.com