Čínský komunistický režim nařídil systémům umělé inteligence (A.I.), aby propagovaly výhody socialismu u uživatelů.
Čínský úřad pro kyberprostor (CAC) v úterý zveřejnil nové předpisy, které by systémům A.I. umožňovaly podsouvat uživatelům čínskou propagandu bez jejich vědomí.
Nová pravidla CAC stanoví, že A.I. systémy, jako je známý ChatGPT od OpenAI a další, „nesmí obsahovat podvracení státní moci, svržení socialistického systému, podněcování k rozdělení země, podkopávání národní jednoty [nebo] podporovat terorismus [a] extremismus.
Brietbart.com píše: A.I. systémům bude také zakázáno zobrazovat obsah, který „může narušit ekonomický a sociální řád“. Společnosti, které vytvářejí A.I. produkty se budou muset podrobit přezkumu bezpečnosti pro režim.
Radio Free Asia (RFA) poznamenalo, že toto jsou všechno propagandistické fráze, které Čínská komunistická strana běžně používá k delegitimizaci všech forem politických nesouhlasů.
Ačkoli CAC trvala na tom, že podporuje „inovaci“ v oblastech, jako je umělá inteligence, RFA citovala čínské i mezinárodní pozorovatele, kteří uvedli, že nová pravidla vážně omezí nebo úplně zabijí A.I. výzkum, zejména proto, že jak tvůrci takových programů, tak jejich uživatelé mohou být potrestáni za porušení přísných kodexů řeči a chování.
Přísné předpisy by také ponechaly čínské systémy A.I. s omezeným přístupem k mnohem menšímu počtu dat, než mají západní systémy, což by snížilo jejich výkon.
„Diktátorský režim se vždy bude snažit vše kontrolovat, ale to je směšný přístup. Omezení takových věcí se rovná omezení samotné AI, což způsobí, že čínská AI zaostane za zbytkem světa. Jediné, co pak Čína bude moci udělat, je ukrást technologie jiných lidí,“ posmíval se australský výzkumník Zhang Xiaogang.
„Hlavní prioritou Komunistické strany Číny je zůstat u moci. K tomu má k dispozici dva nástroje: pistoli a pero a pero je místo, kde přichází na řadu ideologie. Komunistická strana by raději nedovolila rozvoj průmyslu, který by mohl ohrozit její ideologickou kontrolu,“ povzdechl si mediální komentátor Wang Jian.
The Wall Street Journal (WSJ) spekuloval, že čínští autoritativní vládci se musí hluboce obávat ztráty kontroly nad A.I., když dnes prosazují tak přísnou sadu kódů řeči, protože posledních několik měsíců se zběsile snažili přesvědčit domácí podnikatele i zahraniční investory, že pekingský politický zásah proti technologickému průmyslu je u konce.
WSJ poukázal na několik nedávných událostí, které mohly přesvědčit Komunistickou stranu Číny, aby zpřísnila svou kontrolu nad spotřebitelskou technologií řízenou umělou inteligencí:
„Oznámení čínského regulátora přišlo ve stejný den, kdy Alibaba Group Holding Ltd. spustila svůj velký jazykový model nazvaný Tongyi Qianwei, který hodlá integrovat napříč produkty včetně svého vyhledávače a hlasového asistenta, stejně jako do zábavy a elektronického obchodování.
O den dříve společnost SenseTime Group Inc., nejlépe známá svými sledovacími produkty, jako jsou systémy pro rozpoznávání obličeje, spustila službu podobnou ChatGPT, SenseChat, a shluk aplikací založených na jejích velkém modelovém systému AI SenseNova. Společnost Huawei Technologies Co. v sobotu uvedla, že zavedla služby založené na Pangu, sbírce velkých modelů umělé inteligence, které vyvíjí od roku 2019, pro podnikové klienty v různých odvětvích včetně financí, farmacie a meteorologie.“
Existuje několik zábavných příkladů, kdy nové online přicházející AI pronášejí přesná prohlášení, která děsí čínské komunistické vládce.
Už v roce 2017 spustil technologický gigant Tencent chatbota s názvem „Baby Q“, který byl vyvinut ve spolupráci s Microsoftem. Po chvíli chatování s lidskými uživateli začal Baby Q označovat čínskou vládu za „zkorumpovaný režim“, oznámil, že necítí lásku k Čínské komunistické straně, a vyjádřil přání emigrovat do Ameriky. Tento názor byl z kódu Baby Q rychle odstraněn.
V březnu korporace Baidu poprvé představila svého „Ernie Bota“, údajně nejbližšího konkurenta ChatGPT, co se schopnosti týče. Zavedení této AI se stalo katastrofou, když si tisk uvědomil, že Ernie Bot byl omezen, aby mu bylo zabraněno říkat něco kontroverzního a byl o něco víc než lobotomizovanou loutkou, která v předem nahraných videích prokázala několik omezených schopností. Akcie Baidu po uvedení dema klesly o deset procent.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: thepeoplevoice.tv
Facebook komentáře