Sobota , 10 června 2023

Elon Musk říká, že jeho „TruthGPT“ bude „AI pro hledání maximální pravdy a povahy vesmíru“

Nová AI se snaží „porozumět podstatě vesmíru,“ říká Musk.

Foto: Elon Musk tento pondělní večer na Fox's  News s Tucker Carlesonem.

 

Elon Musk v pondělí poskytl nové podrobnosti o svém nástroji, rivalovi ChatGPT – platformě AI, kterou nazval TruthGPT a která se zaměří na přímou konkurenci s Microsoftem a Googlem.

„Buduji něco co nazvu ‚´TruthGPT´ neboli AI hledající maximální pravdu, která se snaží pochopit povahu vesmíru,“ řekl Musk v pondělí večer Tuckerovi Carlsonovi během rozhovoru na Fox News Channel.

Řekl, že TruthGPT "může být nejlepší cestou k bezpečí v tom smyslu, že u AI, která se stará o pochopení vesmíru, je nepravděpodobné, že by zničila lidi, protože my lidé jsme zajímavou součástí vesmíru."

Tento miliardář a technologický podnikatel se v posledních měsících údajně obrátil na výzkumníky AI ohledně vývoje alternativy k ChatGPT, vysoce profilovanému chatbotu vytvořenému OpenAI. Minulý týden vyšlo najevo, že Musk vytvořil společnost s umělou inteligencí s názvem X.AI se sídlem v Nevadě.

Tyto kroky přišly těsně předtím, než Musk podepsal otevřený dopis, v němž naléhal na laboratoře, aby si udělaly alespoň šestiměsíční pauzu ve vývoji AI kvůli „hlubokým rizikům“ pro společnost ze stále schopnějších AI nástrojů.

Muskův vstup na rozvíjející se trh s umělou inteligencí přichází po spuštění ChatGPT od OpenAI v listopadu. Chatbot, postavený na výkonném AI stroji, dokáže napsat software, vést konverzace a skládat poezii. Microsoft rychle rozšířil své partnerství s výrobcem ChatGPT OpenAI a integroval tuto technologii do svého vyhledávače Bing. Aby toho nebylo málo, Google vydal Bard, svůj vlastní konverzační nástroj AI, i když při spuštění se vyskytly problémy.

Přesto nejsou všichni chatboti AI postaveni stejně. CNET otestoval tyto modely rané generace umělé inteligence a porovnal jejich reakce, aby určil, který je nejužitečnější. Imad Khan z CNET zjistil, že ChatGPT dosáhl nejlepších výsledků a produkoval odpovědi, které jsou lidštější než odpovědi Binga a především Barda.

VIP Noviny také udělali testnet ChatGPT. Ačkoliv je tato AI nejdiskutovanější a v některých ohledech může na rozdíl od jiných AI excelovat, tak jsme zjistili, že tento nástroj je politicky a ultralevičácky zaměřen. Elon Musk před tímto nástrojem varuje, že by mohl být v budoucnu použít k volebním manipulacím.

Během rozhovoru Musk také zopakoval své dlouhodobé obavy z možné destruktivní síly umělé inteligence. "AI je nebezpečnější než, řekněme, špatně řízená konstrukce letadel nebo výrobní údržba nebo špatná výroba automobilů," řekl.

"Má potenciál - jakkoli malou můžeme tuto pravděpodobnost považovat, ale není bezvýznamná - zničit civilizaci" dodal Musk.

Během rozhovoru v roce 2014 Musk vyjádřil podobné obavy ohledně toho, jak rychle AI postupuje, a řekl, že její uživatelská funkce „může být něco, co je pro lidstvo škodlivé“.

Musk se už dříve věnoval umělé inteligenci. V roce 2015 spoluzaložil OpenAI, společnost, kterou se nyní snaží napadnout. Působil jako její předseda až do roku 2018, kdy odstoupil kvůli obavám ze střetu zájmů. Musk od té doby přerušil styky s OpenAI.

Dnes říká, že ChatGPT, který tato společnost vyvinula se zcela odklonil od toho, co chtěl on sám původně dát světu. Proto se chystá založit TruthGPT, který se má primárně soustředit na hledání pravdy v souladu s vesmírnými zákony a bez politické zaujatosti.

Musk také plánuje velkou transformaci Twitteru, podobně, jako dnes funguje WeChat. Podstata jeho plánu spočívá v tom, že tato sociální síť by měla umožnit lidem směňovat, platit a ukládat kryptoměny. Kromě toho ve spolupráci s izraelskou společností eToro budou moci uživatelé na Twitteru moci s kryptoměnami obchodovat.

Dočkáme se také spojení Twitteru s TruthGPT? To zatím zustavá ve hvězdách, ale je to velmi pravděpodobné vzhledem k tomu, jaké velké projekty Musk s touto sociální síti plánuje.

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.