Pandemie nemohla zastavit náš výzkum flexibilních solárních panelů, ale vytvořila nové výzvy a inovace.
Lockdown „druhé vlny“ COVID-19 ve Victorii v roce 2020 znamenal, že naši špičkoví výzkumníci nemohli používat své laboratoře.
Tým, který se rozhodl učinit z flexibilních solárních panelů realitu, překonal nepřízeň osudu pomocí ohromujících inovací, aby pokročil v oboru – to vše z pohodlí domova.
Světlý moment pro flexibilní solární panely
Dr Doojin Vak s bezpečnostními brýlemi při pohledu na stroj, který tiskne flexibilní solární panely.
Doktor Doojin Vak využil čas, když byl mimo laboratoř, k objevu, který by mohl změnit solární průmysl.
Doojin a Printed Photovoltaics Team používají průmyslové tiskárny k výrobě super tenkých a flexibilních solárních panelů, které lze použít prakticky na cokoli, včetně markýz, stanů a batohů.
Zatímco tým tvrdě pracoval na zlepšení energetické účinnosti svých flexibilních solárních panelů, aby mohl konkurovat tradičním křemíkovým článkům, Doojin využil svůj čas během lockdownu, aby minimalizoval dopad COVIDU-19 na pokrok jeho výzkumu.
Zatímco jsou výzkumníci pryč, roboti pracují
Předchozí lockdown mozkových vln byl pro vytváření výzkumných vzorků flexibilních solárních článků časově náročným procesem.
Naši zkušení výzkumníci dokázali vyrobit a otestovat pouze 20 solárních článků za den a museli být přítomní u každého kroku.
Pro usnadnění práce z domova Doojin navrhl a postavil výzkumného robota, kterého lze ovládat na dálku nebo autonomně, aby jeho práce mohla v laboratoři dále pokračovat.
Doojinův nový automatizovaný výzkumný systém dokázal vyrobit a otestovat neuvěřitelných 12 000 solárních článků za 24 hodin, aniž by byl výzkumník v dohledu. Nic velkého – to je jen 600krát více, než je obvyklý výkon týmu.
To znamená, že tým již dosáhl nové rekordní energetické účinnosti této technologie. Nyní chtějí spolupracovat s australskými podniky, aby nastartovali flexibilní solární výrobu v Austrálii.
Magnetofonové kazety se vracejí
Zavedení konceptu kazety do výzkumného procesu umožnilo tento pokrok. V podstatě jeden robot ‚zaznamená‘ různé solární články na každé pozici do role pásky. Poté druhý robot „přehraje“ pásku přesně jako kazetový přehrávač.
Takže i když si někteří z nás pamatují hraní a nahrávání hudby s duálním kazetovým magnetofonem v 80. letech, proces Doojinu vypadá podle očekávání mnohem moderněji.
Výroba tolika buněk vytvořila pro tým novou výzvu: Jak zpracovat objem vyprodukovaných dat? Samozřejmě s využitím umělé inteligence, přesněji řečeno strojového učení.
Dále mimo jiné Doojin spolupracuje s kolegy z Ulsan National Institute of Science and Technology (UNIST) v Jižní Koreji na využití strojového učení k analýze a předpovídání výrobních parametrů tištěných solárních článků.
A prokázaly rekordní účinnost pro organické solární články.
Kombinace autonomního testování a strojového učení dále urychluje vývoj technologie. Je úžasné, že Doojin to všechno během pandemie dělal z domova.
Pro flexibilní solární panely svítá nový den
Naše flexibilní solární panely s možností tisku jsou připraveny zazářit. Jsou tenké, lehké a blíží se stejné energetické účinnosti jako jejich objemné střešní protějšky.
Používáme organické nebo perovskitové solární články, které jsou vyrobeny ze směsi organických a anorganických materiálů spíše než tradiční křemíkové solární články. K tisku solárních článků na role polymerové fólie používáme náš vysoce specializovaný inkoust. Tento proces je výrazně levnější než výroba pevných křemíkových panelů.
Tým zajistí, aby vývoj šel rychle převést do komerčních výrobních procesů tím, že se zaměří na tiskařské techniky, které jsou relevantní pro průmysl. To zase umožní, aby se produkt dostal na trh rychleji.
Flexibilní solární energie změní způsob, jakým vyrábíme a spotřebováváme energii. Nyní je čas, aby australský průmysl využil naši vědeckou dokonalost a posílil používání flexibilních solárních panelů po celém světě. Zjistěte více o našich licenčních a investičních příležitostech.
Podporujeme práci vedenou ministerstvem průmyslu, vědy, energetiky a zdrojů (DISER) na implementaci strategie moderní výroby.
Recyklace a čistá energie je jednou ze šesti prioritních oblastí této celovládní strategie. Cílem je pomoci australské výrobě rozšířit se a stát se konkurenceschopnější a odolnější. To zase vytvoří pracovní místa nyní i pro budoucí generace.
Zdro: blog.csiro.au
Facebook komentáře