Středa , 29 března 2023

Italská vláda schválila nepodmíněný příjem a nižší důchodový věk

Italská populistická vláda schválila své dva hlavní volební sliby - nepodmíněný základní příjmem pro chudé Italy, kteří si hledají práci, a snížení důchodového věku. Informoval o tom dnes server Euronews. Kritici mají za to, že soubor těchto reforem je vzhledem ke stavu italské ekonomiky neudržitelný. Opatření musí do dvou měsíců schválit parlament.

Parlament italské vlády, kde byl nepodmíněný příjem schválený (Public Domain)

Premiér Giuseppe Conte po čtvrtečním jednání vlády schválení reforem přivítal jako "projekt, který se týká pěti milionů lidí žijících v chudobě a milionu lidí, kteří mohou dříve odejít do důchodu".

Zavedení základního nepodmíněného příjmu pro chudé a snížení důchodového věku byly klíčové body koaliční smlouvy protiimigrační Ligy a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S).

V roce 2017 žilo podle údajů italského statistického úřadu ISTAT pět milionů Italů v absolutní chudobě. To znamená, že si nemohou dovolit základní zboží a služby. Většina z nich žije v jižní Itálii, kde má nejvíce podporovatelů M5S.

Na základní nepodmíněný příjem 780 eur (17.880 Kč) bude mít podle současného návrhu nárok každý měsíc člověk v domácnosti, která žije v podnájmu a nemá jiný zdroj výdělku. Z toho 150 eur (3830 Kč) musí připadnout na nájem či splátku hypotéky.

Má-li někdo příjem nižší než 780 eur, bude mu přidáno až do výše této sumy, která se pokládá za hranici chudoby pro jednu osobu, která žije v podnájmu. Imigranti, kteří nepochází z EU, budou mít na nepodmíněný příjem nárok, jen pokud žijí v Itálii nejméně deset let.

Lidé, kteří budou pobírat nepodmíněný příjem, musí týdně vykonat osm hodin veřejně prospěšné práce, chodit na školení a kurzy a přijmout jednu ze tří nabídek práce, které odpovídají jejich kvalifikaci.

Dávky lze pobírat po 18 měsíců a pak je třeba o ně požádat znovu. Firma, která takovou osobu zaměstná, bude do vypršení 18 měsíců dostávat její dávky. Za zneužití systému hrozí trest až šest let vězení.

Odchod do důchodu by se měl řídit podle "kvóty 100" - ten, kdo bude do penzijního systému přispívat po 38 let, bude moci do důchodu odejít v 62 letech místo dosavadních 67 let.

Šéf M5S a vicepremiér Luigui Di Maio informoval, že nepodmíněný příjem bude udílen od dubna 2019 a že v únoru budou zveřejněny informace, jak o něj bude možné zažádat.

Zdroj: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4034599/italska-vlada-schvalila-nepodmineny-prijem-a-nizsi-duchodovy-vek.html

Poznámka:

Ačkoliv nepodmíněný příjem má smyl ve vyspělých zemích a za určitých podmínek, tak dle mého názoru je toto opatření, minimálně v této formě, ve které je nastavené v Italii, krajně nešťastné. Pojďme se společně podívat na úskalí tohoto opatření:

  • Jednak Italská ekonomika se v současné době dostává z ekonomické deprese a má velké zadlužení. I když na druhou stranu jsou v současné době znát známky mírného zotavení, tak Italská ekonomika si podle kritiků nemůže dovolit platit za každého Itala 780 eur měsíčně.
  • Částka 780 eur je na nepodmíněný příjem příliš vysoká. Dovedl bych si představit, že by tuto částku mohli dostávat občané Spojených Arabských Emirátů, kteří díky ziskům z ropy neplatí žádné daně, do důchodu jdou ve 30ti letech a ve své zemi tvoří pouhou 10% menšinu. Pro Italii by byla rozumná částka 150 eur. Někteří se domnívají, že by nepodmíněný příležitostný příjem měl pokrýt veškeré náklady lidí, nicméně o tom příležitostný příjem není, protože pak by to nikoho nemotivovalo chodit do práce, nebo být ve svém životě jinak aktivní pro získání jiného příjmu.
  • Italská vláda nazvala tuto sociální pomoc „Nepodmíněný příjem“, nicméně ve skutečnosti se o nepodmíněný příjem nejedná. Tento příjem je podmíněný tím, že když si občan Italie najde práci, tak mu příjem bude odebrán a bude posílán firmě, která občana zaměstná. Navíc si lidé musí každých 18 měsíců o tento příjem zažádat.
  • Už samotný fakt, že v případě zaměstnání italského občana dostane firma, která ho zaměstná, jeho „nepodmíněný příjem“, může vést u firem ke zneužívání a vytváření umělých prací, aby dostali od státu tyto peníze. Navíc kdo by chodil do práce, když tuto částku může dostat, i když bude do konce života bez práce.

Je tedy zřejmé, že opatření Italské vlády nemá nic společného s nepodmíněným příjmem. Navíc toto opatření pravděpodobně italskou ekonomiku hluboce poškodí a dostane do ještě větší zadluženosti.

O tom jak by měl vypadat skutečný nepodmíněný příjem, se můžete dočíst v našem minulém článku zde.

Martin Kirschner.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.