Japonsko oznámilo plány zahájit letos vypouštění více než milionu tun vysoce kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima do oceánu, potvrdil to v pátek vysoký vládní mluvčí.
Kontroverzní plán byl schválen Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), nicméně vláda souhlasila, že počká na „detailní zprávu“ dozorčího orgánu OSN, než vypustí vyzařovaný odpad do oceánu, řekl novinářům hlavní tajemník kabinetu Hirokazu Matsuno.
Alarabiya.net hlásí: Chladicí systémy v elektrárně byly zahlceny, když masivní podmořské zemětřesení vyvolalo tsunami v roce 2011, což způsobilo nejhorší jadernou havárii od Černobylu.
Práce na vyřazování z provozu probíhají a očekává se, že potrvají přibližně čtyři desetiletí.
Místo produkovalo průměrně 100 metru krychlových (100 tisíc litrů) kontaminované vody každý den v období dubna až listopadu loňského roku – v kombinaci do podzemní, mořské a dešťové vody, která prosakuje do oblasti, a vody používané k chlazení.
Voda se filtruje, aby se odstranily různé radionuklidy, a přemisťuje se do skladovacích nádrží, přičemž na místě je již více než 1,3 milionu metrů krychlových a dochází prostor.
Očekáváme, že načasování vypuštění bude někdy během letošního jara nebo léta, po dokončení a otestování zařízení pro vypuštění, a po předání detailní zprávy MAAE,“ řekl Matsuno.
„Vláda jako celek vyvine maximální úsilí k zajištění bezpečnosti a přijme preventivní opatření proti špatným fámám.“
Připomínky odkazují na přetrvávající obavy ze strany sousedních zemí a místních rybářských komunit ohledně vypouštěcího plánu.
Rybáři v regionu se obávají poškození reputace v důsledku vypuštění, kdy se po letech pokoušeli obnovit důvěru ve své produkty přísným testováním.
Provozovatel elektrárny TEPCO říká, že upravená voda splňuje národní normy pro úrovně radionuklidů, s výjimkou jednoho prvku, tritia, které je podle odborníků pro člověka škodlivé pouze ve velkých dávkách.
TEPCO proto plánuje ředit vodu, aby se snížila hladina tritia, a její vypouštění do moře se bude provádět postupně během několika desetiletí prostřednictvím jednoho kilometru dlouhého (0,6 míle) podvodního potrubí.
MAAE uvedla, že uvolnění splňuje mezinárodní standardy a „nezpůsobí žádné škody na životním prostředí“.
Regionální sousedé včetně Číny a Jižní Koreje a skupiny jako Greenpeace plán kritizovali.
Katastrofa v severovýchodním Japonsku v březnu 2011 si vyžádala kolem 18 500 mrtvých nebo nezvěstných lidí, přičemž většinu zabila vlna tsunami.
Desetitisícům obyvatel v okolí elektrárny Fukušima bylo nařízeno evakuovat své domovy, nebo se tak sami rozhodli.
Přibližně 12 procent regionu Fukušima bylo tehdy prohlášeno za nebezpečné, ale nyní pokrývají no-go zóny asi 2 procenta, ačkoli populace v mnoha městech zůstává mnohem nižší než dříve.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: newspunch.com
Facebook komentáře