S příchodem zimy také vzrůstá riziko nachlazení. To je stav kdy většina lidí zažívá bolesti v krku, kašel, rýmu, teploty a cítí se nemohoucně ležící v posteli. Nachlazení způsobuje každý rok více zameškaných školních a pracovních dní než jakákoli jiná nemoc.
Mnoho typů virů může způsobit příznaky nachlazení a chřipky, ale nachlazení a chřipka nejsou totéž. Většina nachlazení je způsobena rhinoviry, zatímco chřipka může být způsobena pouze chřipkovým virem. Oba stavy sdílejí symptomy, ale nachlazení je obecně mírné a krátkodobé, zatímco chřipka může být život ohrožující s vážnými souvisejícími komplikacemi.
Běžné nachlazení nastupuje postupně a zřídka způsobuje vysokou horečku. Pokud máte náhlý nástup příznaků včetně horečky, můžete mít něco vážnějšího a měli byste se poradit se svým poskytovatelem zdravotní péče. Mezi běžné příznaky nachlazení patří:
- Drobné bolesti a bolesti
- Kýchání
- Rýma nebo ucpaný nos
- Mírné nepohodlí na hrudi nebo kašel
- Bolest v krku
Pro zvládnutí příznaků nachlazení a potenciální posílení vaší imunity vůči sezónním nemocem vám poskytneme základní preventivní postupy a podělíme se o pět nejlepších doplňků stravy, které mohou být chytrou součástí vaší zimní wellness strategie.
Udržujte nachlazení v dáli dodržováním zdravých návyků
Prevence sezónních onemocnění začíná častým mytím rukou a vyhýbáním se blízkému kontaktu s nemocnými lidmi. Dezinfikujte sdílené povrchy, které mohou obsahovat virové částice; výzkum ukázal, že rhinoviry mohou přežít až tři hodiny mimo nosní kanál.
Klesající teploty, kratší dny a požadavky prázdnin mohou způsobit, že bude náročné držet krok s obvyklou zdravou rutinou. Udělejte vše pro udržení zdravé stravy. Vyhněte se nadměrnému příjmu cukru a buďte umírnění s alkoholem a průmyslově zpracovanými potravinami bez živin. Prázdné kalorie stojí za velkou částí váhového přírůstku spojeného se svátky.
Udržujte svůj stres pod kontrolou tím, že se nebudete příliš zatěžovat. Stres je jednou z největších hrozeb pro váš imunitní systém, a proto je důležité udržovat rutinní cvičení, pokud pracujete více než obvykle. Cvičení zmírňuje stres, produkuje „dobrý pocit“ endorfinů a pomáhá kompenzovat přebytečné kalorie a čas strávený doma. A konečně, nezapomeňte se během zimních měsíců – tradičního času pro hibernaci – zastavit a vědomě si odpočinout.
Reflexní rozjímaní a meditační praktiky ocení vaše tělo, mysl a ducha a vysílají signál zdraví do celého vašeho těla. Nedovolte, aby chladné zimní počasí bylo záminkou pro zanedbávání vaší wellness rutiny. Celoroční dodržování dobré zdravotní hygieny a přidaná sezónní podpory imunity vám pomůže překonat nachlazení a chřipkové období, aniž byste museli absolvovat jediný nemocný den.
Pět tipů, jak přirozeně zmírnit příznaky nachlazení
Pokud se ocitnete ve stavu „nemoci“ nebo pokud máte pocit, že něco na vás leze, zvažte následující doplňky, které mohou fungovat při léčbě běžného nachlazení.
Echinacea
Existuje mnoho studií, které prokazují výhody byliny echinacea pro léčbu a prevenci běžného nachlazení. Extrakty z rostliny, u které je známo devět odrůd, se v Evropě běžně používají k léčbě infekcí horních cest dýchacích.
Meta-analýza 16ti náhodných studií porovnávajících extrakty z echinacei s placebem, žádnou léčbou nebo jinou léčbou, zjistila, že většina studií vykazovala pozitivní výsledky echinacei ve srovnání s placebem.
Výzkumníci uznali, že rozdíly v přípravcích z echinacei znesnadňují srovnávací analýzu, ale dvě z pěti studií prokázaly statisticky významně nižší výskyt infekce ve skupině léčené echinaceou a další studie ukázala, že doba trvání nachlazení byla v léčené skupině výrazně kratší.
Meta-analýza z roku 2006 zjistila, že standardizovaný extrakt z echinacei byl účinný v prevenci nachlazení po klinickém očkování rhinovirem. Studie typu očkování poskytují výzkumníkům stejnorodou skupinu vzorků, protože k expozici viru dochází u všech účastníků ve stejnou dobu. Tyto a další klinické údaje naznačují silný ochranný účinek užívání echinacei během nachlazení a chřipkové sezóny.
Vitamín C
Vitamin C je dobře známý pro své zdraví posilující vlastnosti a je zvláště důležitý v období nachlazení a chřipek. Podle metaanalýzy z roku 2018 může dodatečná dávka vitaminu C podávaná denně na začátku nachlazení pomoci zkrátit jeho trvání. Může to být způsobeno rozhodujícím spojením vitaminu C se zdravím imunitního systému.
Důkazy ukazují, že několik buněk imunitního systému může akumulovat vitamín C, který je nezbytný pro správné fungování fagocytů a t-lymfocitů. Nedostatek vitamínu C vede ke snížení odolnosti vůči některým patogenům, zatímco vyšší dávka C posiluje několik markerů imunitních systémů.
Pokud se rozhodnete získat vitamín C z doplňku, zvažte doplněk s přidaným zinkem pro sezónní imunitu. Studie ukazují, že kombinovaný doplněk vitaminu C a zinku je významně účinnější než placebo při snižování nachlazení během pěti dnů léčby. Úleva od příznaků byla rychlejší s kombinovaným doplňkem a nevyskytly se žádné nežádoucí účinky.
Bylinka obsahující zinek a vitamín C je například Rozmarýn lékařský, který se již staletí používá v lidovém léčitelství. Tato bylinka působí jako antioxidant, zlepšuje trávení, zlepšuje obranyschopnost, normalizuje funkci ledvin, podporuje činnost jater, podporuje imunitní systém a osvěžuje tělo.
Bez černý
Zdravotní potíže horních cest dýchacích často souvisí s běžným nachlazení. Od „chraptění“ na hrudi až po přetrvávající kapání z nosu a bolavé, suché hrdlo. Účinná léčba kašle může pomoci předejít rozvoji vážnějších problémů. Bez černý a jeho tmavě fialové plody mohou být díky svým přirozeným antibiotickým vlastnostem ideální léčbou ke zmírnění příznaků virové infekce horních cest dýchacích.
Bez černý má dlouhou historii jako zdravotní pomocník, zejména pro podporu imunity. Zdravotní doplňky z Bezu černého jsou vyrobeny z výtažků z bobulí a čerstvé ovoce lze konzumovat, pokud je dobře uvařené. Není moudré konzumovat listy nebo stonky této rostliny syrové nebo jako nezralé ovoce, protože to může vést ke zvracení, nevolnosti nebo průjmu.
Metaanalýza suplementace Bezem černým z roku 2019 zjistila, že podstatně snížil symptomy horních cest dýchacích způsobené virovými infekcemi, jako je běžné nachlazení a chřipka. Výzkumníci doporučili extrakt z Bezu černého jako alternativu k antibiotikům, která se zneužívají při předepisování proti virům jako je nachlazení a chřipka.
Antibiotika jsou účinná při napadení bakteriálními infekcemi, nejsou však doporučená u virových infekcí, protože antibiotika nemohou proniknout stěnami virových buněk. Podle CDC je nejméně 30 % antibiotik předepsaných v USA zbytečných.
Probiotika
Pravděpodobně víte, že probiotika vám pomáhají udržovat zdravé trávicí prostředí. Věděli jste ale, že vám mohou také zabránit nachlazení, když jste ve stresu? Ukázalo se, že zdravá bakteriální směs ve vašem střevě může být účinnou strategií boje proti virům.
Dvojitě ověřená, placebem kontrolovaná studie sledovala procento studentů, kteří uvedli nemocný den kvůli nachlazení nebo chřipce, když podstupovali stres související se zkouškou. U studentů byl sledován jejich podíl zdravých dnů po dobu šesti týdnů. Vědci zkoumali ochranný účinek tří probiotických bakteriálních kmenů – Lactobacillus helveticus, Bifidobacterium longum a Bifidobacterium bifidum – ve srovnání s placebem.
Největší přínos přinesl probiotický kmen B. bifidum, jehož výsledkem bylo více zdravých dnů než u placeba. Tato léčebná skupina také hlásila nižší úroveň stresu a více hodin spánku než jiné skupiny. Výzkumníci dospěli k závěru, že denní příjem bifidobakterií je přínosem pro příznaky nachlazení a může vám pomoci zůstat zdravý během stresujících období.
Bifidobakterie obsahuje například čekanka (cikorka), která je často v pražené formě používána jako náhražka kávy pro lidi, kteří nemůžou z nějakého důvodu užívat kofein. Vláknina inulin obsažená v čekance působí pozitivně na mikroflóru střev, stimuluje růst a aktivitu prospěšných bifidobakterií.
Africká pelargonie (Pelargonium sidoides)
Nejexotičtějším doplňkem na našem seznamu je Pelargonium sidoides, běžně nazývaný africká pelargónie. I když možná ještě neznáte tuto léčivou bylinu, po rychlém vyhledávání na internetu zjistíte, že tato bylina je právem opěvována pro své léčivé účinky – je to slavný přírodní lék na nachlazení.
Kořen rostliny, který se dlouho používá v tradiční medicíně, se destiluje na extrakt, který se používá k léčbě příznaků onemocnění a podporuje rychlé hojení. V mnoha zemích je Pelargonium sidoides běžným lékem na bronchitidu a na nachlazení. Mezi terapeutické vlastnosti pelargónie patří antivirové a antibakteriální účinky a také stimulace přirozené imunity vůči nemocem.
Klinická studie fáze 3 z roku 2017 zkoumala Pelargonium sidoides jako ne-antibiotické léčivo pro běžné nachlazení. Celkem 207 dospělých bylo léčeno 60ti kapkami extraktu z pelargónie třikrát denně po dobu 10 dnů, zatímco kontrolní skupina dostávala placebo. Intenzita nachlazení byla měřena v průběhu léčby.
Výsledky ukázaly, že od výchozího stavu do pátého dne se skóre intenzity nachlazení u léčené skupiny snížilo téměř dvojnásobně ve srovnání s kontrolní skupinou užívájící placebo (-11,2 bodů oproti -6,3 bodů). Je pozoruhodné, že po 10ti dnech 90,4 % léčené skupiny bylo klinicky vyléčeno, zatímco pouze 21,2 % kontrolní skupiny s placebem bylo vyléčeno.
Kromě toho účastníci v léčebné skupině hlásili výrazně menší pracovní neschopnost než kontrolní skupina a větší část pacientů v léčebné skupině hlásila úplné uzdravení nebo výrazné zlepšení v pátém dni.] Celkově výzkumníci uvedli, že africká pelargónie byla účinná , dobře tolerovaná, bezpečná léčba, která výrazně snižuje závažnost symptomů a zkracuje dobu trvání běžného nachlazení.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: Původně publikováno na GreenMedInfo.com
Facebook komentáře