Sobota , 1 dubna 2023

Koronavirus: Které přírodní prostředky mohou fungovat jako lék?

Autor: Monika Poledníková.

Hovoří se o pandemii a nemoc může potkat kohokoliv z nás. O co tu vlastně jde? Koronavirus způsobuje vysoce infekční onemocnění. Zjednodušeně řečeno – velmi silnou chřipku se zápalem plic. Poradíme vám, jak se můžete pokusit před tímto virem ochránit.

Čínští lékaři se v zoufalosti obrátili na čínskou tradiční medicínu. Podrobili testu na 200 druhů bylinek a zjistili, že Lycoris radiata - Pavoučí Lilie úspěšné léčí koronavirus (Public Domain)

Pod označením „koronavirus“ se skrývají hned čtyři rody virů, které jsou v podčeledi Coronavirinae. Dříve jste o nich možná zaslechli v souvislosti s nemocemi SARS a MERS. Tehdy šlo o Betacoronavirus. Nyní máme co do činění s novým koronavirem, který je označen jako 2019-nCoV.

Co je to koronavirus?

Původně byly koronaviry známy pouze jako původci infekcí u zvířat, zejména ptáků a savců (prioritně netopýrů). Šlo o Alfacoronavirus. Tento druh koronaviru může způsobovat virové infekce nejen volně žijících ptáků, ale i drůbeže, skotu či domácích zvířat. Postupně se koronaviry přenesly i na lidi. A začaly mutovat.

Nutno podotknout, že koronaviry jsou vlastně RNA viry. A RNA molekuly, které zastávají mnohem více funkcí než DNA, také mutují a „chybují“ daleko častěji než DNA (ty jsou stabilnější). Dalším velkým vykřičníkem je i to, že 2019-nCoV je přenosný dokonce skrz oční rohovku. Podle expertů se za velmi rizikovou vzdálenost s největší pravděpodobností nákazy považují pouhé dva metry. Na takovou vzdálenost se člověk může nakazit. Virus se šíří rychlostí blesku a epidemiologové varují před celosvětovou pandemií. Zvláštní, že se to děje přesně 100 let po tom, co vypukla tzv. „španělská chřipka“.

Koronavirus: Záchrana z přírody?

Vědci testovali více než 200 čínských léčivých bylinných extraktů. Šlo jim zejména o prozkoumání jejich antivirové aktivity proti koronaviru, který způsobuje onemocnění SARS (SARS-CoV). Z jejich testů nejlépe dopadla rostlina Lycoris radiata. Jednoznačně prokazovala nejsilnější antivirové účinky. Aby byla účinná složka lépe identifikována, byl extrakt Lycoris radiata podroben dalším frakcionaci, čištění a následným testům. Tento proces dovedl vědce k identifikaci jediné látky – lycorinu – jako složky, která účinně likviduje koronavirus SARS-CoV.

Byliny s antivirovým působením

  1. Černý bez – pomáhá při chřipkách i nachlazení. Je účinný na všechny kmeny viru chřipky, na které byl testován. Zevně i vnitřně bojuje proti herpes virům. Poradí si však i s bakteriální nákazou.
  2. Třapatka nachová / echinacea – posiluje imunitní systém. Má schopnost likvidovat virové infekce. Bylina obsahuje sloučeninu zvanou echinacein, která inhibuje bakterie a viry před pronikáním do zdravých buněk. 
  3. Lékořice – je silným preventivním prostředkem proti chřipce. Hned několik výzkumů jednohlasně potvrzuje antivirovou aktivitu lékořicového kořene.
  4.  Oregano – jde o silné přírodní antibiotikum a antivirotikum.
    Ukrývají se v něm totiž dvě velmi silné složky – karvakrol a thymol. Zejména pak karvakrol si poradí s virovou nákazou. Tento fakt je prokázán téměř tisícovkou studií, které byly provedeny.

5. Štiplavé rostliny a byliny – jako prevence i léčba velmi účinně slouží i veškeré pálivé a štiplavé druhy, jako je česnek, cibule, křen či zázvor. Jsou vhodné nejen jako preventivní opatření, ale rozhodně bychom je měli užívat dosytosti i v případě již propuknutého onemocnění. Všeobecně se toto týká veškerých viróz a chřipkových onemocnění.

Opravdu éterické oleje likvidují koronavirus?

O tom, že některé éterické oleje vykazují silné antivirové účinky, se ví velmi dlouho. Už během dýmějového moru bylo pozorováno, že lidé, pracující v levandulových destilérkách a podobných odvětvích využívajících esence rostlin, onemocní jen zřídka. Už v této době začalo kolovat několik „osvědčených“ éterických olejů, které před morovou nákazou ochrání. Lidé rovněž zavěšovali do svých obydlí svazky bylin pokapané éterickými oleji. Kromě levandule bylo hojně využíváno i cedrové dřevo a cypřiš. Nutno však podotknout, že nejde v těchto případech o žádná vědecky podložená fakta!

Moderní věda však vliv éterických olejů na bakterie a viry neustále zkoumá a shromažďuje důkazy. Bylo prokázáno, že mnohé z nich na určité nákazy skutečně fungují. Některé z éterických olejů, jako je například borovice, tymián nebo citrón, se i dnes v klinické aromaterapii používají jako antivirotika. Už během devadesátých let lékaři Franchomme a Peneol také hlásili klinický úspěch při používání éterických olejů proti virovým infekcím. Mezi složky éterických olejů, jež vykazují antivirové schopnosti, patří (mimo jiné) anethol, karvon, beta-karyofylen, citral, eugenol, limonen, linalool a linalyl acetát.

Dr. Franchomme zjistil, že potažené viry (viry s vnější lipidovou vrstvou – jako je například i současný koronavirus) jsou citlivé na ty éterické oleje, které mají vysoké hladiny mono-terpenových alkoholů a fenolů. Za velmi účinný éterický olej v prevenci i léčbě se považuje Kafrovník lékařský – ravintsara (Cinnanomum camphora). Zatímco nepotažené viry jsou citlivé na oleje s vysokým obsahem terpenoidních ketonů. Peneol dále navrhuje, že éterické oleje mění pH a elektrický odpor těla způsobem, který je pro viry méně příznivý. Pokud jde o prevenci a léčbu chřipky, navrhuje, že pokud se éterické oleje používají externě hned při nástupu příznaků, může být chřipka první den zastavena. Jako preventivní opatření rovněž navrhuje vnější použití éterických směsí.

Zdroj: bylinkovymagazin.cz

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.