Krach bank SVB, Silvergate a Signature Bank se přelévá do ostatních bank. Český ekonom Lukáš Kovanda zveřejnil seznam bank, které by mohly být dalšími adepty na krach. Kromě toho poukázal na to, jak se krach amerických bank přelévá do Evropy.
Krach banky
Kovanda na svém Twitterové účtu zveřejnil další bankovní adepty, které podle jeho slov čeká krach, protože situace se nápadně podobá krachu SVB.
A tady jsou dnešní stěžejní adepti na to, kdy by mohl být další na řadě po Silicon Valley Bank a Signature Bank. Akcie čtyřky regionálních amerických bank se dnes před otevřením burz v USA obchodují o 30 až 65 % níže oproti páteční uzavírací ceně. SVB před kolapsem spadla o 60 %. pic.twitter.com/cxjA8zyqPA
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 13, 2023
Na snímku jsou zobrazeny poklesy akcií čtyř bank. Zde po kliknutí můžete vidět aktuální cenu jejich akcií a úroveň poklesu:
Western Alliance Bancorporation
Podle Kovandy do krachu směřuje i americká banka Charles Schwab.
Akcie finančního domu Charles Schwab padají nejvíce v historii a obchodování s nimi muselo být přerušeno. Finanční dům Charles Schwab zastřešuje osmou největší banku v USA a současně vůbec největšího tamního obchodníka s cennými papíry. Akcionáři domu nevěří, že má dost kapitálu. pic.twitter.com/VSVKuVZEzl
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 13, 2023
Pojištění banky Credit Suisse se dostalo na nejvyšší v historii, což znamená, že trh počítá s tím, že i tato banka zkolabuje.
Cena pojištění proti krachu Credit Suisse, největší švýcarské banky, se nyní dostala nejvýše v historii. Znamená to, že trhy dosud nikdy nepřičítaly jejímu kolapsu takovou pravděpodobnost jako právě dnes. pic.twitter.com/QxRCii2q2v
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 13, 2023
Přelévaní situace do Evropy
Evropské fondy a banky, které měly investované peníze ve zkrachovalých amerických bankách se dostávají do finančních problémů. Finanční kompenzace dostávají pouze klienti bank, nikoliv akcionáři. To teď ekonomicky mává evropským trhem, protože tyto peníze chybí Evropským institucím.
Do takových problému se dostal například „švédský penzijní fond, Alecta, který přijde na svých investicích do padajících bank v USA přepočtem až skoro o 25 miliard Kč. Obětmi tohoto pádu jsou tak milióny švédských penzistů a dalších tamních střadatelů.“
Nečekanou obětí pádů amerických bank jsou miliony švédských penzistů a dalších tamních střadatelů. Největší švédský penzijní fond, Alecta, přijde na svých investicích do padajících bank v USA přepočtem až skoro o 25 miliard Kč. Sanováni jsou střadatelé padlých bank, ne akcionáři. pic.twitter.com/RsfhftCa8M
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 13, 2023
Kdo může za krachy bank
Kovanda zmiňuje, že za současnými krachy bank stojí FED a centrální banky, které z politických důvodů dlouhodobě snižovaly úrokové sazby.
Za nynější pády bank tak mohou centrální banky v čele s Fedem. Pod různými záminkami (třeba přeháněná obava z deflace), ve skutečnosti ale z politických důvodů (např. aby neohrozily předlužený jih eurozóny) držely úroky moc dlouho moc nízko a ještě horečně pumpovaly nové peníze.
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 13, 2023
Nicméně dodal, že je dobře když se trh pročistí od nekvalitních startupů a kryptoměn.
Stav, kdy si v USA každý druhý študák zakládal startup a každý třetí kryptoměnu (čti: shitcoin), nebyl normální. Je dobře, když se trh pročistí. Nenormální stav vyvolal Fed, jenž pod různými záminkami nebyl dlouhé roky s to "exitovat" ze svých pohotovostních opatření let 2008-09.
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) March 13, 2023