Pondělí , 27 března 2023

Silicon Valley Bank a budoucnost peněz a bankovnictví

Páteční zpráva z minulého týdne, že Silicon Valley Bank zkrachovala, vyvolala mráz v celé finanční komunitě. Jde o druhý největší krach banky v historii USA. Obchodování s jejich akciemi bylo zastaveno poté, co cena klesla z 266 dolarů na 39 dolarů za akcii. FDIC také pozastavila operace banky, čímž zabránila vkladatelům vybrat jejich peníze.

Trh se oprávněně obává toho, co ho čeká. Finanční krize v letech 2007–2008 způsobila trvalé uzavření 465 bank. Mezi ně patřila Washington Mutual Bank, což byla největší americká spořitelní a úvěrová asociace. Dalšími významnými finančními institucemi, které krizi nepřežily, byly investiční banky Lehman Brothers a Bear Stearns.

Amerika v minulosti zažila ještě horší bankovní krizi. Během 20. let 20. století zkrachovalo každý rok v průměru 70 bank. Během prvních 10 měsíců Velké hospodářské krize však zkrachovalo 744 bank. Během 30. let zkrachovalo celkem 9 000 bank. Tyto krachy výrazně přispěly k šířce, hloubce a délce hospodářské krize.

Strašidelné plány Bidenovy administrativy pro bankovnictví

Bohužel, Bidenova administrativa má plány, které budou pro naši finanční budoucnost mnohem škodlivější než další deprese nebo recese. 9. března 2022 prezident Biden vydal exekutivní příkaz mnoha vládním agenturám, aby studovaly a podávaly zprávy o vývoji digitálních aktiv. 16. září 2022 vydala Bidenova administrativa svou první zprávu, která představuje celkový rámec pro rozvoj digitálních aktiv. Tento rámec bude průvodcem úsilí zbytku vlády.

Výkonný příkaz také nařídil Federálnímu rezervnímu systému, americkému ministerstvu financí a generálnímu prokurátorovi vytvořit legislativní návrh nového digitálního dolaru. Výkonná nařizovací vyhláška uvádí, že administrativa na to klade nejvyšší důraz.

Digitální dolar, obecněji známý jako digitální měna centrální banky (CBDC), bude digitální měnou, kterou bude vydávat Federální rezervní systém. CBDC by vládě poskytlo bezprecedentní kontrolu nad našimi finančními životy, včetně umožnění vládě sledovat každou finanční transakci, kterou provedeme.

26 % finančních transakcí v USA se provádí v hotovosti. Převážný počet finančních transakcí je tedy sledovatelný. Když používáte svou kreditní kartu, debetní kartu nebo šekovou knížku, vaše banka nebo společnost vydávající kreditní kartu o tom ví. Neznají všechny podrobnosti o nákupu, ale vědí, že jste obchodovali s konkrétním prodejcem. A obecně vědí, jaké druhy věcí prodejce poskytuje, např. benzín, potraviny, spotřebiče atd. Implementace CDBC eliminuje hotovost, čímž eliminuje poslední legální metodu provádění anonymních finančních transakcí.

Bohužel, Bidenova administrativa má rozjeté daleko zákeřnější plány. Bidenova první osoba pověřená dohledem nad bankovním systémem byla Saule Omarova. Je to radikálka, která se narodila a vystudovala v Sovětském svazu. Jejím cílem je odstranit soukromé banky a poskytnout každému bankovní účet přímo u Federálního rezervního systému. To by bylo mnohem hrozivější než pouhé odstranění anonymních finančních transakcí. S vládními počítači uprostřed každé finanční transakce budou moci kontrolovat, co kupujete, kolik kupujete a od koho kupujete.

Představte si, že jdete na čerpací stanici a u pumpy vytáhnete svou státní debetní kartu a budete odmítnuti, protože jste již nakoupili svůj příděl benzínu na měsíc. Nebo jdete do restaurace a číšník vám odmítne naservírovat steak, protože jste už snědli svou měsíční kvótu hovězího masa. Nebo nebudete moci nakupovat od prodejce, kterému bylo z politických důvodů omezeno podnikání. Tyto příklady a další by byly možné s CBDC a bankovními účty kontrolovanými Federálním rezervním systémem.

Naštěstí byla paní Omarová nucena svou nominaci stáhnout kvůli odporu představitelů Kongresu a finanční komunity. Další velká bankovní krize by však byla přesně to, co administrativa potřebuje, aby mohla prosadit své plány.

Digitální měna by nemusela být špatná, ale bude

Pracuji v technologickém průmyslu 30 let, takže vždy upozorňuji, že technologie sama o sobě není dobrá nebo špatná. Záleží na tom, jak se technologie používá. V případě digitálních měn bude pevně určeno, kdo je bude vydávat a jak budou regulovány.

V roce 1976 napsal nositel Nobelovy ceny za ekonomii Friedrich Hayek knihu s názvem „Odnárodnění peněz“, která popsala, jak systém soukromě vydaných konkurenčních měn povede k lepší měnové stabilitě než národní měny vydávané centrálními bankami.

Vzhledem k tomu, že internet a mobilní technologie v době vydání knihy neexistovaly, většina lidí považovala tento nápad za nepravděpodobný. Ale dnešní informační technologie by mohly snadno podporovat systém soukromě vydávaných konkurenčních měn. Každý, kdo použil svou debetní kartu k platbě za zboží a služby v jiné měně když cestoval do zahraničí, již má představu, jak by takový systém fungoval.

Existuje také technologie známá jako digitální hotovost. Digitální hotovost funguje stejně jako papírová hotovost, ale místo kousků papíru používá anonymní a nevysledovatelné tokeny. Můžete si vybrat digitální hotovost ze svého bankovního účtu a uložit ji do digitální peněženky na svém mobilním telefonu. Pak ji můžete použít k anonymnímu nákupu čehokoli, stejně jako u fyzické hotovosti. A ano, pokud ztratíte svou digitální peněženku, přijdete také o digitální hotovost v ní uloženou.

Myšlenka, že by se vlády dobrovolně vzdaly své kontroly nad penězi, je bohužel smyšlená, pokud nedokážeme provést velké změny v našem politickém prostředí.

Jak lze zastavit vládu Bidena?

Prvním krokem je vyhodit Joea Bidena z úřadu během příštích voleb. Dokud bude ve funkci, budou jeho destruktivní plány pokračovat.

Z dlouhodobého hlediska musíme zrušit zákon o Federálních rezervách z roku 1913. Politici slíbili, že vytvoření Federálního rezervního systému vyhladí cykly vzestupu a pádů, které charakterizovaly Ameriku 19. století. Slibovali, že už nebudou žádné recese a žádné další deprese. Ale to se nestalo.

Několik let po vytvoření Federálního rezervního systému čelila Amerika v roce 1920 prudké depresi. O devět let později v roce 1929 jsme byli v nejhorší depresi v americké historii. Od Velké hospodářské krize došlo k 17 recesím. Jednou z nich byla inflační recese Carterovy éry. „Experti“ nás vždy ujistili, že inflační recese je nemožná. Mýlili se. V tuto chvíli by mělo být zřejmé, že Federální rezervní systém ve svém poslání eliminovat finanční pády naprosto selhal.

Federální rezervní systém také pomalu zničil hodnotu našich peněz. Člověk by dnes potřeboval 30 dolarů, aby si mohl koupit to, co si mohl koupit za jeden dolar, když byl v roce 1913 vytvořen Federální rezervní systém. Jinými slovy, dnešní dolar má hodnotu něco málo přes 3 centy ve srovnání s dolarem v roce 1913.

Co by nahradilo Federální rezervní systém? Možná nový zlatý standard. Nebo co takhle nápad Friedricha Hayeka o soukromě vydávaných konkurenčních měnách, které by vládu zcela zbavily jakékoli účasti na našich penězích a finančních transakcích, kromě vymáhání zákonů proti podvodům.

Závěr

Amerika možná míří do velmi špatné doby, a to jak krátkodobě, tak dlouhodobě. Krátkodobě se rýsuje další bankovní krize a potenciální recese. Z dlouhodobého hlediska ohrožuje CBDC a monopolizace bankovnictví FEDEM naši svobodu jako nikdy předtím. Je na nás, abychom to zastavili. Protože když ne my, nikdo jiný to neudělá.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: ericblankenburg

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Eric Blankenburg 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.