Středa , 31 května 2023

Kustovnice Čínská – rostlina nesmrtelnosti

autor: Martin Kirschner.

foto: Kustovnice Čínská
foto: Kustovnice čínská, nebo také Goji patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny.

Tato rostlina se používá v celé Číně staletí jako omlazující ovoce. Vzhledem se nápadně podobá šípku, sušená pak vypadá jako větší červené borůvky. Chuť plodů je však sladší než šípek a bez kyselého dozvuku. V tradiční čínské medicíně i mezi obyčejnými Číňany je považována za naprosto nepostradatelný potravinový doplněk. Je známa svou mnohostrannou prospěšností na lidský organizmus, a to jak v mladém, tak i pokročilém věku, přičemž nejsou známy žádné negativní vedlejší účinky.

Kustovnice čínská obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, například velké množství betakarotenu, vitamín C, B1 a B2, aktivní polysacharidy, důležité aminokyseliny včetně esenciálních aminokyselin a mnoho důležitých stopových prvků (např. zinek, selen, železo, vápník atd.).

Díky těmto látkám příznivě harmonizuje činnost jater a ledvin; zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády a posiluje jin v jaterních a ledvinových meridiánech, zvlášť při častém holdování alkoholu, nebo sexu.

Výrazně posiluje obranyschopnost a imunitu organismu. Zlepšuje krvetvorbu a má vliv na snižování krevního tlaku. Zvlhčuje plíce, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií. Vhodná je také při častém pití alkoholu. Podporuje sexuální funkce. Může omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. Posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšuje ostrost vidění.

Příběh o taoistickém mnichovy používající Kustovnici Čínskou

Jak již bylo výše zmíněno, Kustovnice Čínská (Goji) působí nejen na řadu onemocnění, ale také její užívání omlazuje a prodlužuje lidský život. Proto jí také v minulosti užívala spousta taoistických mistrů, kteří kultivovali nesmrtelnost.

V čínské mytologii existuje řada příběhů o taoistických Mistrech užívajících tuto rostlinu. Pro příklad můžeme uvést příběh o taoistickém Mistru jménem Li Čching-jün (1677 – 1933), který zařadil Kustovnici Čínskou do svého jídelníčku a díky tomu se údajně dožil 252 let.

Podle vyprávění se Li Čching-jün narodil na hornatém jihozápadě Číny a když mu bylo jedenáct, utekl z domova se třemi potulnými obchodníky s bylinami. Chlapec a jeho tři učitelé spolu cestovali po celé Číně, Tibetu a jihovýchodní Asii. Ocitali se v mnoha nebezpečných situacích, ale po celou dobu studovali bylinkářské tradice nejrůznějších oblastí.

Když byl Li Čching-jün starší, začal se živit jako bylinkář a proslavil se vynikajícím zdravím a neobyčejnou energií. Zvláště se zajímal o taoistickou „kultivaci života“ a měl hluboký osobní zájem o posilující byliny.

Jednoho dne, když mu bylo kolem padesáti, potkal velmi starého muže, který navzdory úctyhodnému věku (v taoistické terminologii několik stovek let) chodil tak rychle, že mu Li Čching-jün nestačil. To na Mistra Li udělalo velký dojem, protože věřil, že svižná chůze je cestou ke zdraví, dlouhověkosti a současně známkou vnitřního zdraví. Li Čching-jün se tedy starého mudrce zeptal na jeho tajemství. Dozvěděl se, že když bude každý den jíst „polévku“ z Kustovnice Čínské, brzy dosáhne nové úrovně zdraví. Li Čching-jün tuto bylinu samozřejmě znal, ale zatím netvořila zásadní součást jeho každodenní vegetariánské stravy. Udělal tedy přesně to, co mu starý mudrc radil, a od té doby polévku z Kustovnice Čínské nepřestával jíst.

Kvůli jeho „zářivému zdraví“ a dlouhověkosti Li Čching-jüna hluboce ctili všichni, kdo ho znali. Měl také mnoho žáků, kteří jej následovali. I ve velmi vysokém věku měl ostrý zrak a silné nohy a stále každý den chodil na energické procházky, jedl vegetariánskou stravu, pil Kustovnici Čínskou a meditoval. Díky tomu všemu se dožil zdokumentovaných 252 let.

Foto: Li Čching-jün ve svých 224 letech. Foto z roku 1905
Foto: Mistr Li Čching-jün ve svých 224 letech. Foto z roku 1905

Produkty z Kustovnice Čínské

Existuje řada produktů z Kustovnice Čínské. Aby však byla tato bylina užívaná s největším možným účinkem, musí být zpracována v ochranné atmosféře a nepasterizovaná. Navíc nesmí obsahovat konzervanty, umělá barviva, či jiné chemické přísady.

V současné době je možné koupit Goji ve formě kapslí například od eshopu Verdena. Jedná se o za studena slisované Goji, které je ve formě kapslí, kdy z 2000mg plodu Goji je 500mg uloženo v jedné kapsli při zachování stejné výživné hodnoty. Konzumací zdravé výživy ve formě kapslí, tak získáte více potřebných živin, než kdyby jste jedli samotné plody Goji.

 

 

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.