Sobota , 10 června 2023

Mohou být houby klíčem ke zlepšení imunity

Houby, dlouho ceněné pro své léčivé vlastnosti, jsou zkoumány jako nástroje k posílení imunity a boji proti virům, včetně SARS-CoV-2. Dr. Gordon Saxe, ředitel výzkumu v Centres for Integrative Health na UC San Diego School of Medicine, je hlavní postavou ve třech studiích hodnotících, zda jsou léčivé houby vhodné pro léčbu COVIDU-19.

Během prvních dnů pandemie Dr. Andrew Shubov, ředitel lůžkové integrativní medicíny v UCLA Center for East-West Medicine, řekl, že je frustrovaný nedostatkem účinné léčby COVIDU-19. "Lidé brali stále více toxičtější léky a nic nezabíralo," řekl akademickému žurnálu JAMA.

Saxe, Shubov a kolegové se domnívají, že řešením mohou být houby a čínské bylinky, vzhledem k jejich silným antivirovým vlastnostem. U jednoho druhu houby jménem Verpáník lékařský (agarikon, Fomitopsis officinalis) bylo také dříve zjištěno, že potlačuje dva typy chřipky (H1N1 a H5N1) a také herpes. Tyto účinky na posílení imunity jsou součástí toho, co přimělo Saxe, aby si ve svých studiích proti COVIDU-19 vybral houby.

Probíhají tři studie využívající houby k léčbě COVIDU-19

U kombinace hub a Čínský bylinek proti COVIDU-19, známé jako MACH-19, se vedou multicentrické studie lékařskou fakultou University of California (UCLA) v San Diegu. Jejich studie, které stále přijímají subjekty, zahrnují lidi, kteří byli pozitivně testováni na SARS-CoV-2 a jsou v domácí karanténě s mírnými až středně závažnými příznaky.

Dvě ze tří studií byly schváleny americkým Úřadem pro potraviny a léčiva jako klinické bezpečnostní studie fáze 1 pro zkoumané sloučeniny k léčbě COVIDU-19. Další podrobnosti o studii následují:

  1. Produkt zakládající se a houbách proti COVIDU-19 — Tato studie, která probíhá od prosince 2020 do prosince 2022, testuje směs hub napůl Verpaníka lékařského a napůl Outkovky pestré ve formě kapslí.
  2. Čínský bylinný recept proti COVIDU-19 — Tato studie, která probíhá od července 2021 do prosince 2022, testuje 21 čínských bylin z Tchaj-wanu, známých jako Qing Fei Pai Du Tang, které se v Číně používají jako lék na COVID-19.
  3. RCT Přírodního Produktu na základě hub pro posílení imunitní odpovědi na očkování proti COVIDU-19 – Tato studie hodnotí, zda kapsle léčivých hub podaná v době injekce na COVID-19 může zvýšit protilátky.

Podle Saxe „Houby mohou nejen zvýšit počet těchto protilátek, ale také zvýšit imunitu T-buněk proti virově infikovaným buňkám. Navíc, protože se houby vážou na receptory lidských imunitních buněk, mohou změnit naši imunitu – v některých ohledech ji posílit a v jiných zklidnit. A tato vlastnost hub může také snížit vedlejší účinky související s vakcínou.“

Čtvrtá studie může být také brzy zahájena, aby prozkoumala, zda by léčivé houby mohly zvýšit imunitní odpověď na posilovací dávky vakcín COVID-19. Údaje o bezpečnosti z prvních tří studií se očekávají do konce roku 2021, zatímco údaje o účinnosti budou trvat další rok. Saxe řekl:

„Doufáme, že tato léčba sníží potřebu hospitalizace… Houby mají tu výhodu, že se vyvinuly společně s námi. Bakterie a viry jsou loveny houbami stejně jako u lidi. A houby si proti těmto škůdcům vyvinuly vynikající obranyschopnost a věříme, že nám ji mohou poskytnout, když je jíme.“

Působivé antivirové a protizánětlivé účinky hub

V časopise Immunology vědci z univerzitní nemocnice v Oslu v Norsku také zdůraznili potenciální terapeutické účinky hub proti COVIDU-19, konkrétně těžkému zánětu plic, který často následuje po infekci. Zaměřili se na houby Korálovce ježatého (Hericium erinaceus), Trstnatce lupenitého (Grifola frondose) a Basidiomycota Agaricus blazei Murill (AbM).

Bylo zjištěno, že extrakt z těchto tří významně snižuje počet bakterií v krvi a zvyšuje přežití u myší s pneumokokovou sepsí. Jejich protizánětlivé účinky také vedly ke zlepšení symptomů a kvality života u pacientů se zánětlivým onemocněním střev.

Díky svým antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem by „takové výtažky z hub mohly mít profylaktický nebo terapeutický účinek proti pneumonické superinfekci a těžkému zápalu plic, které často doprovázejí infekci COVID-19,“ vysvětlili vědci.

Polysacharidy s dlouhým řetězcem, zejména molekuly alfa a beta glukanu, jsou primárně zodpovědné za příznivý účinek hub na váš imunitní systém. V jedné studii bylo zjištěno, že přidání jedné nebo dvou porcí sušených hub Shiitake má příznivě měnící účinek na funkci imunitního systému.

Zatímco houbám je připisováno nejméně 126 léčebných funkcí, polysacharidům byla věnována zvláštní pozornost a byly předmětem řady výzkumných studií.

Podle International Journal of Medicinal Mushrooms: „ nejdůležitější pro moderní medicínu jsou polysacharidy s protinádorovými a imunostimulačními vlastnostmi. Několik houbových polysacharidových sloučenin prošlo klinickými zkouškami fáze I, II a III a v Asii se široce a úspěšně používají jako léky k léčbě různých druhů rakoviny a dalších nemocí."

Houba Chaga bojuje proti chřipce

Jak je uvedeno v Journal of Traditional and Complementary Medicine, bylo identifikováno více než 14 000 druhů hub (předpokládá se, že existuje více než 140 000), přičemž více než 2 000 z nich je jedlých a/nebo léčivých.

Některé z těchto druhů jsou nadějné pro působení jako antivirotika proti virům chřipky, které mohou způsobit pandemie. Výzkum Státního výzkumného centra virologie a biotechnologického vektoru v Rusku například identifikoval houby Chaga (Inonotus obliquus, Rezavec Šikmý), které mají „nejširší spektrum antivirové aktivity“ proti různým podtypům viru chřipky.

Chaga obsahuje polysacharidy, které mají antivirové a imunomodulační účinky a u myší bylo zjištěno, že působí stejně dobře jako lék Tamiflu proti viru pandemické chřipky. Kromě antivirových účinků dále zkumavkové studie ukazují, že houby Chaga mají antibakteriální, imunostimulační a protinádorovou aktivitu, a jak je uvedeno v Journal of Internal Medicine, jsou také protizánětlivé.

„Houby Chaga (rostou hlavně na kůře bříz v severní Evropě, na Sibiři, v Rusku, Koreji, severní Kanadě a na Aljašce) mají díky svému parazitickému způsobu života silný enzymatický systém a silný obranný systém. Prokázaly slibné výsledky při zmírňování zánětlivých reakcí, které byly spojeny s COVIDEM-19.“

Reishi by mohla pomoci dosáhnout „světa bez COVIDU“

Jiné druhy hub byly také oslavovány pro svůj potenciál proti COVIDU-19, přičemž Reishi, také známá jako Lingzhi, se ukázala jako příkladný hráč. Jak je uvedeno v International Journal of Medicinal Mushrooms, funkční potraviny a nutraceutika vyrobené z léčivých hub mají smysl v boji proti COVIDU-19:

„COVID-19 se projevuje množstvím onemocnění, z nichž některé jsou symptomatické, zatímco jiné jsou asymptomatické. Mezi nimi je imunologická deregulace (tj. cytokinová bouře) nejpozoruhodnějším projevem COVIDU-19. Změna oslabeného imunitního systému se tak stala ústředním bodem v boji proti COVIDU-19.

Změna imunitního systému je regulační proces, který udržuje vyvážený imunitní systém: neumožňuje, aby byly všechny imunitní buňky aktivní. V tomto ohledu se přístupy založené na potravinách a nutraceutikách, které posilují imunitní obranu a mění oslabenou imunitu, zdají být vhodné jako obrana proti COVIDU-19.“

Houby obsahují několik imunomodulátorů, včetně lektinů, proteinů, polysacharidů a terpenoidů, přičemž jen v houbách Reishi je více než 400 bioaktivních sloučenin.

Účinky jsou tak silné, že vědci z Bangladéšské lidové republiky věří, že terapeutické přístupy založené na houbách by mohly být použity k dosažení „světa bez COVIDU“. Vysvětlili:

„Přestože přesný mechanismus antivirového účinku ještě není znám, celkově zvýšená imunita se zdá být vhodná. Toto posílení může nastat buď přímou imunitní stimulací nebo pomocí TRIM [trénovaná imunita]. Použití β-D-glukanu jako terapeutického i profylaktického činidla se tedy zdá vhodné."

Klíčem je silná imunita, houby pomáhají

Budování silné imunity bylo popsáno v Journal of Pharmacy and Biological Sciences jako „hlavní zbraní v boji proti COVIDU-19“. Výzkumníci uvedli mnoho rozumných přístupů k vybudování silné imunity, od zdravého spánku a meditace po vitamíny C a D spolu s léčivými houbami:

„Léčivé houby se od pradávna používaly k prevenci a léčbě infekcí a infekčních onemocnění, u různých druhů léčivých hub byl zkoumán potenciál na posílení imunity. U více než 270 druzích léčivých hub je známo, že mají vlastnosti zvyšující imunitu, mezi několik příkladů patří: Cordyceps, Korálovec ježatý, Maitake, Shiitake, Reishi a Trstnatec lupenitý, které jsou prospěšné pro lidské zdraví.

Jako jeden z nejsilnějších přírodních stavitelů imunity jsou houby také užitečnou funkční potravinou v dobách dobrého i špatného zdraví.

Výzkumníci z International Journal of Medicinal Mushrooms ve skutečnosti doporučovali „rychlé akce při přípravě potravin na bázi hub pro pacienty trpících na COVID-19“ a požadovali, aby Světová zdravotnická organizace „rozšiřovala terapeutický a preventivní přístup proti SARS-CoV-2 založený na houbách“. Zdůraznili, že houby jsou snadno dostupné a snadno se distribuují tam, kde je potřeba.

„Vzhledem k tomu, že příprava houbového prášku je jednoduchá a nevyžaduje sofistikované procesy manipulace a konzervace, dodávání houbového prášku pacientům s COVIDEM-19 a komorbiditami v různých částech světa by také bylo méně pracné pro pomocné agentury.“

Houby Basidiomycetes, které zahrnují houby Reishi, Almong, Pom-pom a Maitake, se v Číně a Japonsku tradičně konzumují pro prevenci rakoviny díky své schopnosti měnit imunitní odpověď a poskytovat nutriční podporu během chemoterapie.

Tyto houby jsou také slibné jako profylaktické i terapeutické prostředky proti COVID-19 a také pomáhají omezit související přehnanou imunitní reakci a zánět, jak je uvedeno v Journal of Internal Medicine.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Joseph Mercola