Sobota , 10 června 2023

5 způsobů, jak bojovat se ztučnělými játry

Kromě změny životního stylu, můžete bojovat proti ztučnění jater pomocí těchto přírodních látek

Studie z roku 2020 zjistila, že suplementace kurkuminem zlepšila metabolické procesy u pacientů se ztučnělými játry.

 

EXISTUJÍ přírodní terapie, které můžete použít k ochraně před nealkoholickým ztučněním jater a jinými formami ztučněnělých jater.

To je důležité vzhledem k nárůstu nealkoholického ztučnění jater a důležitosti jater. Játra jsou druhým největším orgánem a pomáhají ukládat energii, trávit potravu a zbavovat se toxinů. Pokud jíme špatně nebo máme jiné problémy se stravou či životním stylem, hromadí se tuk v játrech, což vede ke ztučnění jater. Onemocnění jater jsou ve Spojených státech považována za druhou hlavní příčinu úmrtnosti mezi všemi poruchami trávení a také celkově jsou pátou nejčastější příčinou úmrtí.

Ztučnělá onemocnění jater zahrnují Nealkoholické ztučnění jater (NAFLD) a nealkoholickou steatohepatitidu (NASH). Tyto dvě poruchy jsou nejčastějšími jaterními poruchami v průmyslovém světě a ve Spojených státech představují 10 až 46 procent poruch. Podle systematických přehledů je rozšířenost NAFLD u dospělých kolem 25 až 33 procent.

NAFLD je zvláště zajímavé jako nejčastější chronické onemocnění jater u dětí a mladých lidí v průmyslových zemích, hlavně kvůli obezitě. Často je diagnostikováno abnormálními jaterními testy nebo ultrazvukem. Toto onemocnění jater může tiše postupovat a zůstat asymptomatické, takže včasná detekce je klíčová.

NAFLD je také přítomna u více než poloviny dospělých s diabetem 2. typu a metabolickým syndromem. Neléčená nemoc může postoupit do fibrózy, cirhózy a hepatocelulárního karcinomu.

Pět způsobů, jak přirozeně bojovat proti ztučnění jater

Naštěstí i přes všechny problémy spojené se ztučněním jater existují přirozené způsoby, jak s tím bojovat. Nejzásadnějším řešením je přestat se stravovacími nebo životními návyky, které to vytvořily. Kromě toho existují věci, které můžete udělat pro boj s tímto stavem.

  1. Kurkumin

Kurkumin je protizánětlivá, antioxidační, antidiabetická a antihyperlipidemická složka, tradičně používaná k léčbě onemocnění jater. Je to hlavní přírodní polyfenol nacházející se v kurkumě, který se používá po tisíce let pro své četné zdravotní přínosy.

Studie z roku 2020 zjistila, že suplementace kurkuminem příznivě ovlivnila metabolické markery u pacientů s NAFLD. Výsledky metaanalýzy ukázaly významný pokles celkového cholesterolu, LDL cholesterolu, krevního cukru z půstu a obvodu pasu.

Samostatný přehled hodnotil účinnost suplementace kurkuminem na jaterní enzymy u pacientů s NAFLD. Tým zjistil příznivý účinek s vyšším dávkováním, což naznačuje, že je třeba provést „další vysoce kvalitní studie s velkým rozsahem a vyšším dávkováním“.

  1. Probiotika

Probiotika jsou považována za prostředek potenciální léčby NAFLD. Systematický přehled z roku 2019 zjistil, že probiotika jsou u pacientů s NAFLD lepší než placebo a mohou sloužit jako doplňková terapie.

V kombinaci s omega-3 tuky, živá vícekmenová probiotická směs užívaná denně po dobu osmi týdnů u pacienty s NAFLD snížila jaterní tuk, zlepšila sérové lipidy a metabolický profil a snížila systémový zánět. Probiotika ve spojení s léky snižujícími hladinu cholesterolu také pomáhala léčit aterogenní dyslipidémie spojené s NAFLD.

  1. Káva

Předpokládá se, že zánět přispívá k nealkoholickému ztučnění jater a dalším chronickým onemocněním, jako je diabetes 2. typu a srdečním onemocněním. Káva se svým silným antioxidačním profilem se často používá k řešení zánětlivých stavů, které jsou základem NAFLD.

Jedna studie o extraktu ze zelených kávových zrn ukázala, že doplněk oslabil cirkulující zánětlivý mediátor, který je spojen s nižším systémovým zánětem.

U korejských mužů bylo zvýšení příjmu kávy spojeno s nižším výskytem ztučnění jater, což naznačuje, že zvýšená konzumace může chránit orgán. Vědci získali údaje od 91 436 mužů a žen, s průměrnou dobou sledování 2,8 roku .

Na zvířecích modelech (testy na zvířatech) zabránila káva ztučnění jater způsobenému nezdravou stravou prostřednictvím změny drah střev a jater. „Přínosy pro játra a metabolismus vyvolané kávou byly doprovázeny změnami ve střevní mikrobiotě.“ napsali vědci ve studii zveřejněné v Journal of Nutritional Science.

  1. Silymarin

Silymarin je aktivní extrakt z ostropestřce mariánského, starobylé léčivé rostliny používané po staletí k léčbě různých onemocnění jater. Ve studiích bylo zjištěno, že účinně snižuje markery onemocnění u pacientů s NAFLD, dokonce převyšuje přínosy léků, jako je metformin.

V randomizované studii zahrnující 99 subjektů se zdálo, že silymarin (700 miligramů podávaných třikrát denně po dobu 48 týdnů) redukuje jaterní fibrózu, což bylo potvrzeno v rozsáhlé studii. Byl bezpečný a mezi pacienty dobře tolerovaný, uzavřela studie.

  1. Vitamíny D a E

Vitamin D, získaný přímo ze slunce nebo formou suplementace, může být dobrou terapeutickou možností pro NAFLD kvůli jeho inzulín-senzibilizačním a protizánětlivým vlastnostem. Studie z roku 2019 ukázala, že suplementace vitaminem D významně zlepšila metabolické, chemické a zánětlivé parametry u pacientů s NAFLD. To naznačuje, že si vitamín D zaslouží být považován za doplňkovou terapii.

Nízké hladiny vitaminu D byly také spojeny s přítomností ztučnění jater nezávisle na metabolickém syndromu, cukrovce a inzulínové rezistenci.

Vitamin E se také často používá při léčbě NAFLD a nealkoholické steatohepatitidy. V analýze pěti studií významně zlepšil jaterní funkce a histologické změny u pacientů s NAFLD/NASH. Krátkodobě bylo zjištěno, že významně zvyšuje abnormální hladiny jaterních enzymů u  NAFLD pacientů s metabolickým syndromem.

Může také fungovat synergicky s jinými terapeutickými přístupy. U dětských pacientů s NAFLD antioxidační působení hydroxytyrosolu a vitamínu E zmírnilo systémový zánět. Studie z roku 2015 kombinovala silymarin a vitamín E a dospěla k závěru, že spolu s nízkokalorickou dietou mohou pozitivně ovlivnit NAFLD.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: greenmedinfo.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O GreenMedInfo