Pondělí , 27 března 2023

Nové socioekonomické trendy, které podporují růst modulárních staveb

V důsledku nedávné pandemie COVID-19 došlo k posunu v povědomí směrem k využívání modulárních staveb (MS), což odemklo příležitosti růstu na trhu MS po celém světě.

Prefabrikované nebo mimo staveniště postavené stavební části, jako jsou stěny, podlahy, místnosti a rámy, jsou spojovány s průmyslem. V reakci na socioekonomické trendy, jako je nedostatek pracovních sil, udržitelnost a poptávka zákazníků, se společnosti MS snaží reagovat na volání postpandemické éry po účinnějších stavebních metodách.

V důsledku toho se očekává, že globální trh MS poroste do roku 2028 složenou roční mírou růstu (CAGR) o 5,5 % na 142,06 miliardy USD, což je nárůst ze 103,09 miliardy USD v roce 2022.

Data Bridge Market Research přišly s analýzou, že trh MS v období 2023 až 2030 poroste o 6,4 % (CAGR).

„Rostoucí preference zákazníků pro modulární stavby v postpandemické éře povzbudily účastníky trhu MS, aby rozšířili své výrobní a montážní možnosti,“ řekl Melvin Leong, senior ředitel pro domy a budovy ve společnosti Frost & Sullivan.

"Tento krok zvýší používání digitálních řešení pro urychlení modulárního návrhu a schvalovacích procesů a zaměří se na udržitelné výrobní postupy."

Melvin Leong

Leong dodal: "že v příštích dvou až třech letech se budou MS využívat k výstavbě zdravotnických zařízení a škol ve venkovských oblastech a dočasného bydlení pro vysídlené obyvatelstvo."

„Tudíž, účastníci trhu musí spolupracovat s inženýry a architekty na zlepšování modulárního návrhu budov v reakci na měnící se požadavky týkající se kvality domácího vzduchu a udržitelnosti,“ uzavřel.

Jak mohou modulární řešení pomoci řešit raketově rostoucí stavební náklady

Modulární stavby můžou být způsobem, jak bojovat s některými z nejnaléhavějších výzev ve stavebním průmyslu.

Od vypuknutí pandemie Covid-19 a následné války na Ukrajině jsme byli svědky rekordně vysokých stavebních nákladů a zpoždění, které postihly téměř všechna průmyslová odvětví po celém světě. A s nejnovější zprávou od společnosti CBRE je jasné, že náklady na výstavbu budou nadále růst.

Globální realitní společnost poskytující realitní služby předpověděla ohromující 14,1% roční nárůst stavebních nákladů v USA do konce roku 2022 – což je nárůst z 11,5% eskalace v roce 2021 a daleko předčí historický průměrný nárůst o dvě až čtyři procenta každý rok.

Co se týče situace u nás v ČR, tak Kamil Jeřábek, generální ředitel společnosti Wienerberger říká: „I nadále pokračuje nejistota ve vývoji cen energií a spíše než jejich pokles, který by se výrazněji promítl do cen materiálů, očekáváme jejich další růst. Jen meziročně se naše výrobní náklady zvýší o 40 procent. Takové zvýšení se zákonitě musí projevit v cenách stavebních materiálů. Již nyní mohu predikovat, že nejen cena cihel v příštím roce poroste. Ustálení či snížení cen nenahrávají ani vládní opatření. Záchrannou brzdou před dalším razantním zdražením by mělo být zastropování cen energií na přijatelné hranici, to se ale dosud netýká velkých a energeticky náročných odvětví.“

I když v krátkodobém horizontu může dojít k určité úlevě, není pochyb o tom, že se průmysl musí přizpůsobit měnícímu se prostředí. V boji proti těmto neustále rostoucím nákladům v důsledku narušení dodavatelských řetězců, nedostatku kvalifikované pracovní síly a inflace dojde k zásadní změně ve způsobu sestavování a dodávání staveb.

Modulární výstavba je budoucnost

Modulární stavební řešení není v žádném případě novým konceptem. Lze je vysledovat až do starověku, kdy staří Římané používali prefabrikovaný systém sestavování masivních úseků silnic, které se táhly stovky tisíc kilometrů a lze je vidět dodnes. Debaty o modulární konstrukci oproti tradiční stavbě na místě probíhají po staletí, ale modulární provedení se vyvíjela – s lepší technologií, efektivnějšími procesy a rychlejší implementací – a jsou nyní důvěryhodnější, než kdykoliv předtím.

Změna může být obtížná. Pokud se však modulární design a konstrukce provede správně, může vyřešit některé z klíčových výzev, kterým dnes průmysl čelí. Níže si můžete přečíst více informací o těchto třech klíčových oblastech.

Foto: Vysoce kvalifikovaný a certifikovaný supervizor může dohlížet na více úkolů na menší ploše.
  1. Snížení potřeby kvalifikované pracovní síly

Ve stavebnictví se všeobecně ví, že kvalifikovaná pracovní síla stárne a je proto mezi stavebními firmami nedostupná (i z hlediska platů). Stavebním firmam nezbývá, než se soustředit na nekvalifikovanou pracovní sílu, kterou můžou zaškolit. U modulárních staveb je to možné.

Některé z nejnáročnějších a nejnákladnějších typů prací (včetně mechanických, elektrických a instalatérských) lze přenést na výrobní pracovníky pracujících ve skladu (mimo staveniště), kteří se specializuje na modulární systémy a řešení. Důvodem, proč je to úspěšné, je proces montážní linky. Jeden pracovník může být vyškolen v mnoha základních úkolech, vykonávaných na vysoké úrovni. Není vyžadována certifikace typická pro kvalifikovanou práci na staveništi.

Kromě toho může vysoce kvalifikovaný a certifikovaný supervizor dohlížet na více úkolů na menší ploše o velikosti několika desítek čtverečních metrů, na rozdíl od běhání po velkém staveništi o rozloze několika stovek čtverečních metrů, kdy se pokouší dohlížet na několik týmů. To poskytuje prostředí, které má za následek méně certifikovaných kvalifikovaných supervizorů, a zároveň poskytuje vyšší kvalitu dohledu a výroby, rychleší stavbu a nižší náklady.

Foto: Masivní nosné celky lze sestavit i v modulovém skladu.
  1. Komprese harmonogramu

Komprese harmonogramu je jednou z největších výhod a pravděpodobně jedním z hlavních důvodů pro rozhodnutí využít modulární řešení v jakémkoli stavebním projektu. Pokud je návrh řádně dokončen pro plně objemové části (části, které se stávají součásti konstrukce budovy a nevyžadují další práci) a je úzce koordinován s výrobcem, může komprese harmonogramu činit až 50 %.

Zatímco většina této komprese je ve výrobě a konstrukci, fáze návrhu také sklízí výhody. Často opomíjený plán návrhu lze výrazně zkrátit využitím modulárních technologických programů pro větší a opakující se části budovy, což umožňuje projektantům zaměřit se více na primární nebo kritickější prvky při návrhu budovy.

Před kompletním dokončením MS lze mimo stanoviště sestavit kolem 80–85 % budovy prostřednictvím montáže ve skladu, což umožňuje dokončení velké, vícepodlažní budovy během týdnů, nikoli měsíců nebo let, s minimální potřebou práce na stavbě. To vše se rovná značným úsporám nákladů a brzkému dokončení stavby.

Foto: Před kompletním dokončením MS lze mimo stanoviště sestavit kolem 80–85 % budovy
  1. Úspora nákladů na materiál

Neexistuje žádná kouzelná hůlka, která by zlevnila materiály jednoduše proto, že se nakupují a montují mimo staveniště. Pokud výrobce nepoužívá vlastní systém, jsou modulární jednotky vyrobeny ze stejných nebo podobných materiálů, jaké by byly použity při stavbě na staveništi.

Nicméně lze ušetřit mnoho peněz na materiálech snížením produkce odpadu. Odpad lze snížit na dvě až tři procenta prostřednictvím efektivního procesu ve srovnání s průměrným množstvím odpadu na staveništi kolem 15 procent. Úspory lze realizovat již ve fázi návrhu. Návrhem pro výrobu a montáž následná realizace návrhu prostřednictvím skutečného výrobního procesu se zohledňuje téměř každý centimetr každého kusu materiálu. Při tradiční stavbě na staveništi je 15–20 % odpadu zahrnuto do odhadu nákladů, protože instalace na místě neposkytuje tak přesný výpočet, což má za následek mnoho škrtů a úprav, a to vede k přebytku odpadu surovin nakrájených na kusy.

V modulární výrobě se používá vypočetní software pro přesné řezy, aby se výrazně snížilo a mnohokrát eliminovalo plýtvání. To napomáhá vypracovat návrh pro maximalizaci efektivity a využití materiálů.

Se specifickými množstevními slevami je výrobce také schopen objednávat přímo od výrobce materiálů – nikoli dodavatelského důmu, protože by byly vyžadovány maloobchodní marže – což poskytuje další úspory nákladů a dále snižuje plýtvání a dobu dodání z obchodu.

Ziskovost modulárního řešení

Rychlost, efektivita a nízké náklady. To je důvod, proč firmy a státní instituce po celém světě si místo klasických budov nechávají stavět modulární stavby.

Obytné kontejnery jsou mezi lidmi velmi žádané, protože umožňují bydlet levně a téměř okamžitě. Kromě toho, existuje i výroba kontejnérů se specializací na ubytovny, školy, školky, administrativní budovy, sanitární kontejnery, technologické kontejnery a mnoho dalších stavebních řešení.

Dá se tedy říct, že modulární stavby se dají použít téměř všude a se změnou tržních podmínek bude jejich obliba čím dál více stoupat.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.