Proč je zažívání ‚Flow‘ tak dobré? Komunikační vědec vysvětluje

Výzkumy ukazují, že lidé, kteří mají flow jako běžnou součást svého života, jsou šťastnější a méně se soustředí na sebe. (Foto od Razvana Chisu na Unsplash)

Nový rok často přichází s novými předsevzetími. Vraťte se do formy. Čtěte více. Udělejte si více času na přátele a rodinu. Můj seznam předsevzetí nemusí vypadat úplně stejně jako váš, ale každé z našich předsevzetí představuje plán na něco nového, nebo alespoň trochu jiného. Doufám, že až budete vytvářet svá předsevzetí pro rok 2022, přidáte jedno, které je také na mém seznamu: cítit se více ve "flow".

Výzkum flow psychologa Mihály Csíkszentmihályi začal v 70. letech 20. století. Nazval to „tajemství štěstí“. Flow je stav „optimálního zážitku“, který může každý z nás začlenit do svého každodenního života. Takový, který se vyznačuje nesmírnou radostí, díky které stojí za to žít.

V průběhu let vědci získali obrovské množství znalostí o tom, jaké to je být ve flow a jak je prožívání tohoto proudu důležité pro naše celkové duševní zdraví a pohodu. Stručně řečeno, jsme zcela pohlceni vysoce odměňující činností – a ne našimi vnitřními monology – když cítíme flow.

Jsem odborný asistent v oboru komunikace a kognitivní vědy a posledních 10 let se věnuji studiu flow. Moje výzkumná laboratoř zkoumá, co se děje v našem mozku, když lidé zažívají flow. Naším cílem je lépe porozumět tomu, jak k této zkušenosti dochází, a usnadnit lidem získat pocit flow a jeho výhody.

Foto: Flow může vzniknout při hraní her nebo při uměleckých činnostech, jako je psaní, fotografování, sochařství a malování. (S laskavým svolením Rubén Belloso Adorna)

Jaké to je být ve Flow?

Lidé často říkají, že flow je jako „být v zóně“. Psychologové Jeanne Nakamura a Csíkszentmihályi to popisují jako něco víc. Když lidé cítí flow, jsou ve stavu intenzivní koncentrace. Jejich myšlenky se soustředí spíše na zážitek než na sebe. Ztrácejí smysl pro čas a mají pocit, jako by došlo ke sloučení jejich činů a jejich vědomí. Že mají situaci pod kontrolou. Že ta zkušenost není fyzicky ani psychicky náročná.

A co je nejdůležitější, flow je to, co výzkumníci nazývají autotelickým zážitkem. Slovo Autotelic pochází ze dvou řeckých slov: autos (já) a telos (konec nebo cíl). Autotelické zážitky jsou věci, které stojí za to dělat samy o sobě. Výzkumníci to někdy nazývají skutečně odměňujícími zážitky. Zkušenosti s flow jsou skutečně odměňující.

Co způsobuje flow?

Flow nastává, když je úkolová výzva vyvážená s dovednostmi. Ve skutečnosti musí být jak náročnost úkolu, tak úroveň dovedností vysoká. Svým studentům často říkám, že při mytí nádobí nebudou cítit flow. Většina lidí jsou vysoce kvalifikovaní myčky nádobí a mytí nádobí není příliš náročný úkol.

Kdy tedy lidé zažívají flow? Csíkszentmihályiho výzkum v 70. letech se zaměřil na lidi, kteří dělali úkoly, které je bavili. Studoval plavce, hudební skladatele, šachisty, tanečníky, horolezce a další sportovce. Pokračoval ve studiu toho, jak lidé mohou najít flow v každodenních zážitcích. Jsem vášnivý snowboardista a na hoře pravidelně pociťuji flow. Jiní lidé to cítí cvičením jógy – já bohužel ne! – jízdou na kole, vařením nebo běháním. Dokud je výzva tohoto úkolu vysoká a vaše dovednosti také, měli byste být schopni dosáhnout flow.

Výzkumníci také vědí, že lidé mohou zažít flow pomocí interaktivních médií, jako je hraní videoher. Ve skutečnosti Csíkszentmihályi řekl, že „hry jsou zjevně flow aktivity a hra je flow zážitek par excellance“. Vývojáři videoher tuto myšlenku velmi dobře znají a usilovně přemýšlejí o tom, jak navrhnout hry tak, aby hráči cítili flow.

Foto: Flow nastává, když je výzva úkolu – a něčí dovednosti při plnění úkolu – vysoké. Převzato z Nakamura/Csíkszentmihályi, CC BY-NC-ND

Proč je dobré cítit flow?

Již dříve jsem řekl, že Csíkszentmihályi nazval flow „tajemstvím štěstí“. Proč tomu tak je? Jednak může tato zkušenost pomoci lidem dosáhnout jejich dlouhodobých cílů. Je to proto, že výzkum ukazuje, že přestávka na něco zábavného může pomoci zlepšit sebekontrolu, zaměřenou pozornost a pohodu.

Takže až se příště budete cítit jako provinilý pecivál za hraní videohry, připomeňte si, že ve skutečnosti děláte něco, co vám může pomoci připravit se na dlouhodobý úspěch a pohodu. Důležité je, že na kvalitě – a ne nutně kvantitě – záleží. Výzkum ukazuje, že trávit hodně času hraním videoher má jen velmi malý vliv na vaši celkovou pohodu. Zaměřte se spíše na hledání her, které vám pomohou cítit flow, než na trávení více času hraním her.

Nedávná studie také ukazuje, že flow pomáhá lidem zůstat odolní tváří v tvář nepřízni osudu. Částečně je to proto, že flow může pomoci přeorientovat myšlenky od něčeho stresujícího na něco příjemného. Studie ve skutečnosti prokázaly, že prožívání flow může pomoci chránit se před depresí a vyhořením.

Výzkum také ukazuje, že lidé, kteří zažili silnější pocity flow, měli během karantény COVID-19 lepší pohodu ve srovnání s lidmi, kteří měli slabší zážitky. Mohlo to být proto, že pocit flow pomohl odvrátit jejich pozornost od starostí.

Co dělá váš mozek během flow?

Výzkumníci zkoumali flow téměř 50 let, ale teprve nedávno začali dešifrovat, co se během flow děje v mozku. Jeden z mých kolegů, mediální neurolog René Weber, řekl, že flow je spojeno se specifickou konfigurací mozkové sítě.

Studie, které podporují Weberovu hypotézu, ukazují, že tato zkušenost je spojena s aktivitou mozkových struktur, které se podílejí na pocitu odměny a sledování našich cílů. To může být jeden z důvodů, proč je tok tak příjemný a proč se lidé tak soustředí na úkoly, které v nich vyvolávají pocit flow. Výzkum také ukazuje, že flow je spojen se sníženou aktivitou v mozkových strukturách, které se podílejí na zaměření se na sebe. To může pomoci vysvětlit, proč pocit plynutí může pomoci odvést pozornost lidí od starostí.

Weber, Jacob Fisher a já jsme vyvinuli videohru s názvem Asteroid Impact, která nám pomůže lépe studovat flow. V mém vlastním výzkumu jsem nechal účastníky hrát Asteroid Impact a přitom jim byl skenován mozek. Moje práce ukázala, že flow je spojeno se specifickou konfigurací mozkové sítě, která má nízké energetické nároky. To může pomoci vysvětlit, proč neprožíváme flow jako fyzicky nebo psychicky náročné. Ukázal jsem také, že místo udržování jedné stabilní síťové konfigurace mozek ve skutečnosti mění svou síťovou konfiguraci během flow. To je důležité, protože rychlá rekonfigurace mozkové sítě pomáhá lidem přizpůsobit se obtížným úkolům.

Asteroid Impact
Hráč ovládá vesmírnou loď, aby sbíral krystaly a vyhýbal se asteroidům ve videohře zvané Asteroid Impact. Jacob Fisher přes https://github.com/asteroidimpact/asteroid_impact_py3

Co víc nám mozek může říct?

Právě teď vědci nevědí, jak mozkové reakce spojené s flow přispívají k pohodě. Až na několik výjimek neexistuje téměř žádný výzkum toho, jak mozkové reakce skutečně způsobují flow. Každá neurovědní studie, kterou jsem popsal dříve, byla korelační, nikoli kauzální. Jinak řečeno, můžeme dojít k závěru, že tyto mozkové reakce jsou spojeny s flow. Nemůžeme dojít k závěru, že tyto mozkové reakce způsobují flow.

Vědci se domnívají, že spojení mezi flow a pohodou má co do činění se třemi věcmi: potlačením aktivace mozku ve strukturách spojených s myšlením o nás samých, tlumením aktivace ve strukturách spojených s negativními myšlenkami a zvýšením aktivace v oblastech zpracovávajících odměny.

Řekl bych, že testování této hypotézy je životně důležité. Lékaři začali používat videohry v klinických aplikacích, aby pomohli léčit poruchu pozornosti/hyperaktivitu neboli ADHD. Možná, že jednoho dne bude lékař schopen pomoci předepsat videohru schválenou Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, která pomůže posílit něčí odolnost nebo mu pomoci bojovat s depresí.

To se pravděpodobně stane v budoucnosti za několik let, pokud to vůbec bude možné. Právě teď doufám, že se rozhodnete najít více flow ve svém každodenním životě. Možná zjistíte, že vám to pomůže dosáhnout rovněž i vašich dalších předsevzetí.

Zdroj: theepochtimes.com

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.