Autor: Martin Kirschner.
Byly doby, kdy jsem byl na počítači neustále. Například jsem pracoval na počítači a po práci přišla zábava. Ovšem zábava (hry, youtube, soc. sítě) se také odehrávala na počítači, takže jen co jsem dokončil práci, ani jsem se nemusel zvednout ze židle a hned jsem mohl přejít na zábavu. I nyní převážná část mé práce se odehrává na počítači, ale stanovil jsem si jasná pravidla, kdy budu pracovat a co budu za práci vykonávat.
Dnešní informační technologie představují nepřeberné možnosti, a pokud si člověk nestanoví určité hranice, tak se mu práce a zábava bude splétat dohromady pouze ve formě vysedávání u počítače. Nakonec si přestanete uvědomovat, jestli pracujete, nebo se bavíte. Když navíc budete chodit na počítač každý den a nedáte si ani jednou týdně pauzu, tak můžete dopadnout, jako dnešní mladí Japonci, nebo Jihokorejci, kteří jsou národem s nejdelší dobou sezení u počítače. Spousta takovýchto mladých lidí trpí závislosti na informačních technologiích, které se odborně říká Netolismus.
Netolismus je ve své podstatě chorobná závislost na internetu ve všech formách, tzn. hraní webových her, chatování, sledování e-mailů, běžné surfování apod. V širším pojetí zahrnuje závislost na tak zvaných virtuálních drogách, kam lze navíc zařadit i mobilní telefon a televizi. Závislost na internetu lze charakterizovat jako nadměrné používání internetu, které s sebou přináší do života jedince psychologické, sociální, pracovní nebo školní komplikace.
Ovšem v nejextrémnějších případech dopadli někteří netolisti tak, že u počítače zemřeli na infarkt z dehydratace a neustálého absorbování wi-fi záření. Jsou i takoví netolisti, kteří si ke stolu vezmou bažanty a jídlo, aby nemuseli chodit na WC a do kuchyně. Málokdo z nich si přizná, že je nemocný.
I když možná nepatříte mezi takovéto extrémní případy, tak byste si na sobě mohli udělat průzkum a sledovat celý týden kdy jste byli na internetu (počítá se počítač i telefon) a co jste tam dělali. Pracovali jste, nebo jste ze zvědavosti zkoumali co je nového? Následné poznatky si budete každý den zapisovat a po týdnu data vyhodnotíte. Možná vám vyjde, že den na internetu a při tom kolikrát zbytečně na něm ztrácíte čas.
Dejte si jednou týdně pauzu a zlepší se kvalita vaši práce a života
Je potřeba si uvědomit, že informační technologie jsou dobrým sluhou, ale špatným pánem. Pokud navíc pracujete na počítači, tak to pro vás platí dvojnásob. Proto, abyste si od informačních technologií udrželi odstup, tak si stanovte alespoň jeden den v týdnu, kdy nebudete vůbec používat počítač, telefon a alespoň částečně ani televizi. Zní to pro vás nepředstavitelně? Neříkám, že to bude jednoduché, ale když to uděláte, tak to bude mít pro vaši psychiku a tělo nezměrné výhody.
Najednou si uvědomíte, že když nejste neustále online, tak ten online svět se bez vás stejně nepo…. Snažit se neustále honit za některými informacemi je hlavně psychicky vyčerpávající. Internet je tak rozsáhlý a neustále se vás snaží upoutat novými podněty, že stejně není ve vašich silách na každou zprávu/chat neustále odpovídat nebo číst neustále publikované novinové články, které mají s vašim životem pramálo společného.
Další výhodou je to, že se vám vyčistí mysl a vy si uvědomíte, na čem skutečně záleží a v čem jste minulý týden jenom prokrastinovali na počítači. Je to jako, kdyby spadla clona, která neustále zamlžovala vaši mysl, a vy pak budete vědět, jaké úkoly je třeba na příští týden zvládnout. Tyto úkoly si zapište třeba do svého motivačního diáře. Rozhodně to ale s prací nepřehánějte. Podle Paretova pravidla stačí dělat 20 % úkonů, které vám přinesou 80% užitků. Všechno ostatní je jenom bezduché vysedávání a prokrastinace u počítače.
Pokud chcete jít na počítač, nebo internet, protože se chcete bavit, tak si na to vytyčte jeden den v týdnu. U mě to vychází na neděli, kdy jsem předchozí den abstinoval od informačních technologii. V tento den si přečtu třeba nějaké články, podívám se na youtube videa, hledám inspiraci a lehce se připravuji na následující pracovní týden, v kterém se věnuji na 100% práci.
Co dělat v den kdy abstinujete od informačních technologií
V tento den se věnujte především sami sobě a svému osobnímu sebe rozvoji. Zde je výčet možností, které můžete v této době dělat. Samozřejmě záleží na vás, co si z toho vezmete a co bude v daný den pro vás nejdůležitější.
Ukliďte si
Možná že tím, jak neustále sedíte u počítače si ani nestačíte všimnout, jaký kolem sebe máte bordel. Dnešní hektická doba neustále tlačí jedince neustále něco dělat, ale dělat skutečně to na čem v našem životě záleží, zapomínáme.
Spousta koučů osobního rozvoje a motivačních lídrů vám řekne, že vše se vším souvisí. Proto i úklid vlastního bytu, či domu je rituál, díky kterému si na energetické úrovni uklidíte i nánosy a špínu ze svého života. Můžete také třeba vyklidit staré věci a darovat je na charitu, čímž jednak uděláte dobrý skutek, který vám Vesmír vrátí, ale také uvolníte průtok energií novým a lepším věcem, které mají do vašeho života přijít.
Sportujte
V den abstinence máte jedinečnou možnost dohnat své pohybové deficity. Vyjeďte na kolo, zajděte si zaběhat, na bazén, do fitka, do přírody, nebo pokud máte rádi kolektivní sporty, tak můžete někoho pozvat, aby si s vámi zahrál třeba tenis. V zimě zase můžete zajít na běžky, nebo si zalyžovat.
Relaxujte
Další možnosti jak využít tento den je, že si můžete zajít třeba do sauny, nebo na masáž. Díky tomu odstraníte nahromaděný stress z týdne a náramně se uvolníte.
Uvařte si
V dnešní době jsou lidé zvyklí, že zajdou do nějakého rychlého občerstvení a rychle se najedí, aby se mohli věnovat dalším činnostem. Co takhle využít toho času pro sebe a něco se naučit? Vezměte si do ruky kuchařku a vyberte si recept, který rezonuje s vašimi chuťovými pohárky. Následně si sepište, seznám surovin a zajděte si je koupit do obchodu.
Vaření je pro mě způsob jak se něčemu novému naučit, ale také je to pro mě určitý způsob relaxace.
Čtěte knihy
Jsou různé žánry knih, které můžete číst. Někdo se příjemně zabaví třeba četbou Harryho Pottera. Ovšem přečtení takové knihy vám nic do života nedá, kromě toho, že to pro vás může být druh zábavy.
Já se třeba věnuji sebevzdělávání, a proto čtu knihy o osobním rozvoji, které mě v životě posunují vpřed. Číst takové knihy je pro mě také zdrojem zábavy a relaxace, ale zároveň dělám něco pro svou budoucnost.
Meditujte
Jsou různé metody meditace. Můžete se zkusit posadit do lotosového květu a zkusit meditovat půlhodiny, nebo si můžete dát lehkou meditaci v sedě, kdy na pět minut zavřete oči a na nic nemyslíte. Spousta lidí medituje i pohybem formou jógy, nebo chi-kungu. Díky meditaci uzemníte své tělo a myšlenky. Vaše mysl pak bude čistá a jasná.
Moje chi-kungová metoda, kterou pravidelně cvičím, se jmenuje Falun Gong. Tato kultivační praxe obsahuje pět cvičení, kdy každé z těchto cvičení má svůj vlastní harmonizující účel v určité oblasti. Konkrétní popis cvičení této kultivační praxe se můžete dočíst zde.
Věnujte se blízkým
Pokud jste rodič, tak můžete vzít své děti třeba někde na výlet. Také můžete pozvat svou přítelkyni do kina na pěkný film. Zavolejte své babičce, jestli nepotřebuje nakoupit. Případně můžete najít jiný způsob, jak trávit svůj čas se svými blízkými.
Mít sociální kontakt se svými blízkými přes sociální sítě je jenom slabá náhražka. Určitě to nenahradí osobní kontakt a skutečné činy.
Podívejte se na pěkný film
Ano vím. Říkal jsem, že si máme dát pauzu od informačních technologií. Ovšem ne každému se chce stát na celý den mnichem, takže uděláme malý kompromis. Samozřejmě tím ale nemyslím, že sednete klasicky k televizi, kdy budete přepínat mezi programy a strávit čas hledáním a zkoušením, jestli se dá na něco dívat.
Myslím tím, že si například na hard disk nahrajete třeba předchozí den nějaký film, na který se chcete už delší dobu podívat a pak si jej k večeru jako malou odměnu pustíte za to, jak jste byli celý den disciplinování.
Závěr
Smysl života není o tom být neustále na počítači, nebo na mobilu. Na tomto světě tu jste hlavně sami pro sebe. Vezměte proto život do svých rukou a žijte svůj den, jako kdyby měl být tím posledním.
Každá činnost, kterou vykonáváte, by měla být přínosem pro vás, nebo vaše blízké. Bezcílné bloudění internetem a mrhaní svého času se nikam neposunete.
Když strávíte den bez informačních technologií, tak vám to umožní se na chvíli zastavit, ujasnit si priority a uvědomit si, co od života chcete. V článku jsem uvedl pouze příklady toho, co můžete v takovýto den dělat, ale jak svůj den strávíte, záleží pouze na vás. Já si stanovím jednu hlavní činnost, kterou bych chtěl ten den zvládnout a zbytek už tak nějak na sebe navazuje.
Pokud rádi kreslíte, tak kreslete. Pokud rádi modelujete, tak modelujte. Pokud rádi zpíváte, tak zpívejte. Dělejte to, co vás baví a naplňuje. Dělejte to, kde zapomínáte na čas a kde jste ve svém flow. Jedině v takových situacích můžete poznat záblesky naplnění svého života a okamžiky štěstí.
Facebook komentáře