Autor: Martin Kirschner.
Možná, že už jste zaznamenali raketový nárůst cen nemovitostí. Důvodem toho je zvýšená poptávka investorů a movitějších lidí, kteří chtějí ochránit své bohatství převodem do nemovitostí. V důsledku toho klesá množství prodávaných nemovitostí a to má za důsledek nárůst jejich cen.
Tato obava ze znehodnocení peněz movitých investorů je oprávněná, protože banky neustále tisknou ničím nekryté peníze a to je v celkovém důsledku znehodnocuje. Tyto peníze jsou dále půjčovány lidem a extrémně zadluženým státům, které s matematickou jistotou nejspíš čeká v budoucnu krach a s ním spojená hyperinflace.
Co řikají odborníci
Olga Cilečková, která je odbornicí na měnovou politiku a partnerka PWC říká:
„Slovo obavy asi není úplně namístě, nemluvíme o tom, že by se česká ekonomika měla pod tíhou inflace hroutit. Nicméně fakt je, že inflace letos poroste a bude na nejvyšších úrovních za poslední roky. „
Josef Tětek, který je ambasadorem hardwarové peněženky Trezor říká:
„Inflace ve smyslu nafukování peněžní zásoby je tu odjakživa – respektive od té doby, co státy disponují peněžním monopolem bez návaznosti na zlato. Nafukování peněžní zásoby se v minulých letech příliš nepromítalo do indexu cen spotřebního koše, a to z více důvodů: koš obsahuje jen vybrané položky s arbitrárními vahami, u daných položek se mohla snižovat kvalita se zachováním ceny (tzv. šuntace) nebo se u nich zmenšovalo balení se zachováním ceny (tzv. smrskflace). Před inflací bychom se měli chránit nehledě na růst indexu cen spotřebního koše.“
Jeden z nejznámějších českých ekonomů Lukáš Kovanda vidí současnou situaci s inflací jasně:
„Inflace bude. Každý se musí připravit, prakticky každého tak či onak zabolí. Zatím ale není jasné, která podoba inflace bude dominovat; zda inflace cen aktiv, nebo inflace spotřebitelská.“
Známý a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček jde ve svých analýzách současné inflace ještě dál:
„Inflace v Česku se vymkla prognózám a dostala se mimo své toleranční pásmo. Pravděpodobnou příčinou je rozvolňování restriktivních opatření proti koronaviru. Lidem v průběhu pandemie narostly úspory v průměru o 27 tisíc na osobu a nyní se předpokládá, že je začnou utrácet. Vyšší spotřeba přitom logicky bude tlačit na růst spotřebitelských cen.“
Jak bojovat proti inflaci
Zatímco movití investoři uchovávají své peníze v nemovitostech, tak ti drobnější nakupují zlato. Zlato bylo od pradávna uchovatelem hodnoty, jelikož se nedá jen tak z ničeho tisknout jako peníze (dnes už se peníze ani netisknou, ale vyťukají se na počítači a převedou digitálně na účet dlužníka. To jen pro vaše představu, jakou dnes mají peníze hodnotu a jak vznikají).
Mnozí experti na daňovou optimalizaci také radí, aby lidé převedly své peníze do investičního zlata. Investiční zlato totiž podle zákona nepodléhá zdanění. To je také velká výhoda oproti nemovitostem.
Investiční zlato má však ještě jednu výhodu. Je fyzické. V současné době, kdy se mluví o tom, že by mohly ty takzvané „elity“ vypnout internet by bylo nemoudré si nechávat svá aktiva pouze a jenom v digitální podobě. Každý rozumný investor vám řekne, že by jste měli investovat 10% ze svého finančního portfolia do různých aktiv a diverzifikovat své investiční riziko.
Chcete-li investovat do zlata, zadejte si do vyhledavače slovní spojení „investiční zlato“ a srovnávejte ceny inzerujících firem s prémiovou nabídkou tradičního prodejce na www.zlate-mince.cz.
Facebook komentáře