Neděle , 26 března 2023

Trump předpovídá, že Peking zaútočí na Tchaj-wan spíše dříve než později

Autor: Michael Washburn.

Donald Trump, 45. prezident Spojených států, odpovídá na otázky při svém projevu na Konferenci konzervativní politické akce v The Rosen Shingle Creek v Orlandu na Floridě dne 26. února 2022. (Tal Atzmon/The Epoch Times)

Podle bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa Peking pravděpodobně zahájí invazi na Tchaj-wan spíše dříve než později. Reagoval na to, jak se Bidenova administrativa vypořádala s odsunem z Afghánistánu a s ukrajinskou krizí.

Bývalého prezidenta se Maria Bartiromo, moderátorka Fox Business 2. března zeptala: "Očekáváte, že Čína napadne Tchaj-wan spíše dříve než později?"

Trump odpovídá: „Očekávám, protože vidím, jak hloupě jsou Spojené státy řízeny. Vidí, že naši vůdci jsou nekompetentní."

Bývalý prezident také tvrdil, že ruský prezident Vladimir Putin podnikl kroky, k nimž by se Putin necítil povzbuzen, kdyby Trump stále vládl v Bílém domě: „Biden řekl na začátku tak slabá prohlášení, že Putin řekl ‚Ó, páni, teď je můj čas jít‘,“ řekl.

Trump dodal: „A mimochodem, Tchaj-wan bude další na řadě. Stačí sledovat Tchaj-wan. Prezident Si Ťin-pching to sleduje s radostí,“ poukázal také na čínského vůdce Si Ťin-pchinga.

Čínský komunistický režim považuje samosprávný Tchaj-wan za součást svého území, které má být v případě potřeby zabráno násilím. Analytici tedy poznamenali, že Peking pozorně sleduje rozvíjející se konflikt a reakci Spojených států a jejich spojenců, aby informoval o svých budoucích akcích proti ostrovu.

Xi se podle Trumpa může cítit ještě povzbuzen chaotickým stažením Spojených států z Afghánistánu, což je událost široce považovaná za jeden z nejslabších bodů americké zahraniční politiky v posledních letech.

„Prezident Xi je shodou okolností muž s vysokou úrovní inteligence a sledoval, co se stalo v Afghánistánu, tak, jak jsme to udělali,“ řekl Trump. „Viděl způsob, jakým jsme opustili Afghánistán, s jakou kapitulací, a nechali za sebou dluhy ve výši 85 miliard dolarů a nechali tam americké občany, kteří se stále snaží odtamtud dostat. A on to vidí a toto je jeho příležitost udělat to, co chce, a chtěl to udělat a Čína to chtěla udělat po celá desetiletí."

Trumpovy komentáře odrážejí prohlášení, která učinil minulý týden před rozsáhlou ruskou invazí, když řekl, že Si Ťin-pching napadne Tchaj-wan poté, co dostal pokyn od Putina, přičemž oba vůdce charakterizoval jako „dvojčata“.

Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz)

Zdroj: epochtimes.com

 

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.