Pátek , 9 prosince 2022
Nejnovější články

Usměrňovací diody a můstky

Elektrické obvody jakéhokoliv typu vyžadují vždy osazení sestavou součástek, které plní určité funkce. Tyto funkce mohou mít specifický charakter, přičemž obvykle jsou rozlišovány:

 • aktivní – součástka ovlivňuje průtok a proudové charakteristiky, jejichž hodnoty zesiluje, reguluje apod.
 • pasivní – plní především ochrannou funkce a v běžném zapojení jsou neaktivní, pokud nedojde ke splnění podmínek k jejich aktivování
 • konstrukční – jedná se o prvky, které nejsou proudově ovlivněny a slouží pouze k zajištění stability funkčních komponent
 • optoprvky – mají vizuální (nebo jiný senzorický) charakter, který reaguje na protékající proud
 • spínače – spojují nebo rozpojují elektrický obvod, často plní také ochrannou funkci

Diody či usměrňovací můstky se řadí mezi komponenty aktivní, jelikož se kontinuálně podílejí na správném fungování elektrického obvodu.

Diody a jejich členění

Dioda je jednou ze základních elektronických komponent, jež se (s ohledem na konstrukci) uplatňuje v několika specifických oblastech. Základní stavba diody spojuje dva polovodiče z různých materiálů (polovodiče typu P a typu N) s výjimkou speciálních řešení, jakými je např. Schottkyho dioda, jež se zakládá na využití vlastností na rozhraní polovodiče a kovu. Tyto dvě části jsou opatřeny elektrodami, které se zapojují do obvodu podle daných podmínek a schámat. Spojení těchto dvou materiálů vyvolává přechodové jevy, v jejichž důsledku dochází k měřitelným a využívaným vlivům na proudové charakteristiky. Podle stavby se tak diody používají především k usměrňování, regulaci, stabilizaci nebo ochraně elektrického obvodu, případně umožňují emisi speciálních typů záření (LED – light emitting diode).

Usměrňovací diody a můstky

Usměrňovací diody mají klasickou konstrukci s PN přechodem, tzn. uplatňují propojení dvou polovodičů typu P a N. V praxi se užívají především k vytvoření systému pro převod střídavého proudu na stejnosměrný. K tomuto účelu se využívá tzv. usměrňovacích (Graetzových) můstků, které jsou tvořeny čtyřmi (nebo i více) usměrňovacími diodami. Úbytek napětí na tomto systému je však většinou poměrně vysoký, a proto je můstek běžně alternován transformátorovým systémem. Konstrukce diody je řešena tak, aby ve směru toku proudu neměla prakticky žádný odpor a ve směru závěrném maximální. Tímto způsobem je možné dosáhnout velmi plynulého toku s nízkými úbytky. Standardně se usměrňovací diody vyrábí v plošném provedení, kde základní prvek nese polovodičovou charakteristiku typu N, která je pokrytá vrstvou typu P. Usměrňovací diody se dělí na výkonové (s vysokým výkonem) a detektorové (s velmi nízkým výkonem). Detektorové diody jsou tak schopny pracovat na poměrně vysokých frekvencích (až v rádu GHz), nesmí být však zatížen vysokým výkonem.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Jeden komentář

 1. Greetings! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any recommendations, please share.
  Cheers!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.