Středa , 29 března 2023

Je lepší prášek, gel či kapsle? Poradíme vám

Nad tím, jak vybrat ten nejvhodnější prostředek na vaše prádlo si určitě lámala hlavu už nejedna hospodyňka. Není se čemu divit. Kromě klasického pracího prášku jsou v nabídce i různé gely či kapsle. Skvělý výsledek přitom slibují všechny. Nebojte se, v následujícím článku vám přinášíme skvělé srovnání, díky kterému určitě neuděláte krok vedle.

Typy pracích prostředků

Prací prostředky ve všech skupenstvích můžete použít na praní prádla ve všech pračkách a zároveň i při různých teplotách. Je dobré však říci i to, že každý typ pracího prostředku pracuje nejlépe za jiných podmínek. Na svědomí to má přítomnost nebo naopak nepřítomnost některých aktivních látek, které mohou být obsaženy v pracím prášku, ale naopak nemusí být v kapslích či gelech a opačně. Dalo by se tak tedy říci, že každá forma pracího prostředku nese s sebou určité výhody i nevýhody. Podívejme se na to, které to jsou.

Prací prášky

Dalo by se říci, že tento typ prášků byl v minulosti snad nejoblíbenější. Mezi jeho plusy nepochybně patří nižší náklady, neboť takový typ praní je považován za nejlevnější. Tento typ prostředku je navíc vhodný i pro praní v domácnostech, kde je tvrdá voda. Hravě si poradí i právě s bílým oblečením, protože v sobě obsahují bělidla (při gelech jsou to například optické rozjasňovače). Problém jim nedělají ani odolnější skvrny od bláta či trávy

Mezi jeho nevýhody může patřit právě jeho způsob dávkování, který nemusí mnohým vyhovovat. Musíte být při něm totiž důsledný. Pokud ho použijete příliš, mohou vám na oblečení zůstat bílé skvrny, pokud jej naopak použijete příliš málo, nemusí se dostavit očekávaný výsledek. Problém mu mohou způsobit i nižší teploty. Tehdy se prášek nemusí dobře rozpustit a opět vám na prádle mohou vzniknout skvrny, které mohou vést až k různým alergiím.

Prací gely

Gely na praní patří v dnešní době snad mezi ty nejoblíbenější. Mezi jejich největší benefit patří určitě právě jejich pohodlný způsob dávkování, který si určitě okamžitě zamiluje každý. Výhodou je i jejich obrovská paleta vůní, díky které si zajisté vybere každý. Prací gel se může pochlubit i svojí velmi lehkou rozpustností, což oceníte zejména pokud perete při nižších teplotách. Díky své struktuře se jednoduše dostane do tkání, kde si hravě popere nejen s olejovými skvrnami, ale i mastnotou. Poslední z nesčetné řady výhod je nepochybně i jeho cena.

Ačkoli by se mohlo zdát, že je téměř dokonalý, přece se najde i jeho temná stránka. Nevýhodou je, že nedisponuje až takovým velkým množstvím bělících složek jako je tomu u sypkých pracích prášcích. Z tohoto důvodu je více vhodný právě na praní barevného prádla.

Náš tip: Sháníte ten nejlepší prací gel či prášek na praní? Nebo toužíte po kvalitní aviváži, vůni do sušičky či změkčovadlech? Tak pak určitě navštivte online drogerii myaustria.sk, kde na vás čekají stovky produktů přímo z Rakouska a Německa

Kapsle na praní

Velký průlom v pracích prostředcích s sebou přinesli právě kapsle na praní. Výhodou je jejich snadné skladování a ještě jednodušší dávkování. Každá jedna tobolka totiž v sobě obsahuje přesné množství gelu na praní, důsledkem čehož neuděláte při dávkování krok vedle. Tyto prací kapsle navíc často v sobě ukrývají i další složky jako například aviváž či změkčovadlo. To vše se ukrývá v obalu, který je velmi snadno rozpustný ve vodě.

Mezi jeho nevýhody může patřit i nižší účinnost při praní. To znamená, že při velmi znečištěném oblečení nepostačí jen jedna kapsle, ale budete je muset vložit do bubnu rovnou dvě, což v neposlední řadě i zvyšuje vaše náklady.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.