Autor: Martin Kirschner.
Robert Kiyosaki je celosvětově známý podnikatel, investor a učitel finančního vzdělání. Možná znáte jeho nejznámější knihu „Bohatý táta, chudý táta“, jenž se stala biblí finančního vzdělání po celém světě. Je také autorem hry Cashflow, která má za úkol učit lidi finančnímu vzdělání. Těžko by jste hledali většího experta na finance, než je tento muž.
Robert Kiyosaki vydal prohlášení ve kterém předpokládá, že v Říjnu tohoto roku přijde krach na akciových trzích, kdy by peníze mohli ztratit hodnotu úplně.
V souvislosti s tím Robert Kiyosaki říká:
“V řijnu přijde obrovský krach na akciovém trhu. Proč? Ministerstvo financí a Fed nemají krátkodobé dluhopisy. Zlato, stříbro, Bitcoin mohou také spadnout. Neprodávejte zlato, stříbro, Bitcoin a budete mít po krachu akciového trhu spoustu peněz na celý život. Akcie jsou nebezpečné. Opatrně.”
V souvislosti s krachem akciového trhu se také předpokládá, že by peníze mohli ztratit na hodnotě, protože krach akciového trhu se může přelít do celosvětového finančního krachu.
Banky tisknou peníze jako šílené a dávají je do oběhu pomocí úvěrů. Neustále tištění a půjčovaní peněz má za následek inflaci, kvůli které se v současné době extrémně zdražují nemovitost, potraviny a jiné věci. Vaše peníze ztrácejí na hodnotě a celosvětový finanční krach by za jejich hodnotou mohl udělat TEČKU.
Zrušení hotovosti
Mluví se také o zrušení hotovosti. V souvislosti se zrušením hotovosti a zavádění státních digitálních měn Robert Kiyosaki říká:
“Čína dnes ráno oznámila nový zásah proti kryptoměnám. Co to znamená? Znamená to, že se Čína chystá uvést na trh svou vládní digitální měnu. Pokud jí USA budou následovat, stanou se centralizovanou vládou, podobně jako v Číně začíná americký komunismus, naše svobody končí.”
Pokud nemůžete vlastnit hotovost a veškeré peníze musíte mít uloženy online v bankách, tak jste náchylní k tomu, aby jste byli snadno manipulovatelní a vydíratelní.
Nemusí však jít jenom o to, že se znelíbíte systému. Možná si vzpomínáte na ekonomickou krizi z roku 2008, která byla způsobena bankami a jejich hypoteční krizí. Tenkrát například Kypr zavedl omezení výběru hotovosti.
Aby jste celkovou současnou situaci pochopili, tak finanční krize z roku 2008 nezmizela. Problém se pouze oddálil tím, že státy zaplatili dluhy bank. V současné době jsou státy zadlužené a nezbude jím nic jiného, než toto dlužní břemeno převést na obyčejné lidi. K tomu jim pomůže bezhotovostní společnost s negativními úroky na běžných bankovních účtech.
Zlato a stříbro proto není jenom uchovatelem hodnoty, ale také vaším pojištěním, že pokud se znelíbíte státu, nebo bankám a bloknou, omezí, nebo vyberou (skrze negativní úroky) vám váš bankovní účet, tak budete mít větší část svého bohatství uschováno v těchto vzácných kovech.
Roste poptávka po zlatu
V souvislosti s nejistou ekonomickou budoucností roste celosvětově poptávka po zlatu. Prodejci investičního zlata hlásí v letošním roce rekordní zájem nových klientů. Pracovníci nejznámějšího českého e-shopu se zlatem Zlaté Mince (www.zlate-mince.cz), který je v provozu již od roku 2003 potvrzují enormní zájem klientů o uložení svých peněz do zlata, coby bezpečného přístavu.
„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého.“ říká Pavel Trtík, zakladatel tohoto e-shopu.
„Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě.“ dodává Trtík.
Zlato jako pojištění proti inflaci
O tom, že zlato je efektivní nástroj pro boj s plíživou inflací ví dnes každý, kdo se zajímá o způsoby jak chránit své finance. Nejvíce tomu nahrává skutečnost, že zlato je vůbec jediná investiční komodita, osvobozená od DPH. Máte-li volit mezi nákupem zlata nebo např. obrazů, okamžitá úspora 21 procent při pořízení investice činí ze zlata neodolatelné lákadlo.
Prim na českém trhu hrají švýcarské zlaté slitky značky Argor Heraeus (Nezaměňujte s německou rafinérií podobného jména: Heraeus). Jejich světová proslulost a hlavně nízká cena při srovnání s jinými švýcarskými nebo německými slitky z nich činí jasného favorita i pro váš nákup.
České alternativy oblíbených zlatých cihliček neexistují. Žádná česká mincovna totiž zlato ve formě slitků nevyrábí.
Chcete-li zakoupit zlato v diskrétnější podobě, neoznačené sériovým číslem, volte zlaté mince Wiener Philharmoniker. V dobrých e-shopech získáte zcela nové mince ročníku 2021. Krásné, nedotčené mince si můžete koupit za cenu zlata stejně, jako výše zmíněné zlaté slitky.
Stabilní je poptávka po zlatých dukátech, které mají navíc sběratelskou hodnotu. Vydávají se totiž v omezeném nákladu například jen několik set kusů. Lídrem jsou svatováclavské dukáty, které si oblíbili patrioti, akcentující národní charakter těchto dukátů. Ty se vydávají v tradiční velikosti a ryzosti, kterou ustanovil před mnoha sto lety český panovník a římský císař Karel IV. Tehdy se dukáty razily ze zlata těženého na našem území v Jílovém u Prahy.
Ani na Slovensku není situace jiná. Slovenští klienti nakupují zlato v Čechách rádi. Na českém trhu je nákup investičního zlata vychází často velmi výrazně levněji než u domácích firem. Bankovní poplatky za mezistátní převody peněz jsou již zanedbatelnou korunovou položkou. Vzájemným obchodům tedy nic nebrání. Odlišností slovenského trhu je však trvalý zájem o nákup zlatých cihliček ve váze jedné unce (1 Oz) a vyšší.
„Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, která má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně.“, vysvětluje Kamila Bantová ze zlatých mincí.
Klesá poptávka po stříbru
Naopak poklesla poptávka po investičním stříbru. Stříbro ve formě investičních mincí (bullions) nebo slitků má vůči zlatu zásadní nevýhodu. Při jeho nákupu platíte DPH. Tedy 21 procent z hodnoty každého pořízeného slitku musí prodejce odvést do státní pokladny. Stříbro nemůže těžit z daňové úlevy tak jako zlato. Není od DPH osvobozeno. Střadatelé vážící každou korunu se proto od něj odvrací a volí raději nákup zlata.
Shrnutí
Není divu, že vzrůstá poptávka po vzácných kovech. Máme tady plíživou inflaci, která může snadno přerůst v hyperinflaci, pokud banky budou nadále tisknout peníze. Krach na akciových trzích bude pravděpodobně posledním hřebíkem do rakve zadlužené ekonomiky a spustí novou ekonomickou krizi. Zrušení hotovosti lidem vezme práva a svobody, jak nakládat se svými financemi.
Zlato a stříbro jsou pojištěním vašeho bohatství a způsobem, jak si vzít zpátky svou finanční moc a ekonomicky se ochránit proti státům a bankám.
Facebook komentáře