Pondělí , 27 března 2023

Výběr plotu pro vaši zahradu

Kovové ploty vypadají skvěle, ale jejich pořizovací cena může být vyšší.

Je pravděpodobné, že v určitém okamžiku budete chtít oplotit alespoň část své zahrady. Oplocení vám poskytuje soukromí a také udržuje nechtěná větší zvířata (jako jelen a divočák) mimo vaši zahradu. Pokud máte domácí mazlíčky nebo děti, oplocení také poskytuje určitou míru bezpečnosti a omezení pohybu.

Kromě těchto praktických využití může oplocení sloužit jako dekorace. Existuje spousta možností, a některá jsou lepší, nebo horší v našem mírném klimatu. Měly byste také zvážit estetiku a to, jak materiál oplocení splyne (nebo nesplyne) s vaším přírodním prostředím a stylem vašeho domu. Také  zvažte, jak odolný bude materiál oplocení v našem mírném klimatu.

Ceny plotů jsou obecně vypočítávány na základě výšky a délky obvodu kolem vaši zahrady. Měly byste mít na paměti, že ceny také záleží na tom, jaký styl a materiál plotu si vyberete. Svého dodavatele se zeptejte, jestli cena je konečná a zahrnuje také instalaci, plotové sloupky a beton.

Pojďme se podívat na druhy plotů podle materiálů a jejich vlastností.

Kov

Ploty kované: Tento materiál může být kovové barvy, ale nejčastěji je k vidění v různých barvách, které dobře ladí s naší krajinou.

Klady: Má moderní, průmyslovou estetiku, která se může hodit do některých domácností. Poskytuje soukromí.

Nevýhody: Může se zdát impozantní a blokuje váš výhled.

Dráty

Ploty drátěného programu: Patří sem oplocení pro drůbež, pletivo a podobné výrobky. Podél dna lze umístit stínící tkaninu pro zajištění soukromí a ochrany proti hadům.

Výhody: levné, umožňuje výhledy přes oplocení, výška je dostatečná pro zablokování vstupu vysoké zvěře. Přizpůsobitelný plot, který se dobře hodí na velké plochy.

Nevýhody: Může vypadat poněkud nedokončeně, není tou nejlepší volbou pro soukromí.

K tomuto drátovému plotu byly přidány lamely pro větší soukromí.

Dřevo

To může mít různé styly, od laťkových plotů přes deskové ploty až po mřížový plot. Můžete najít prefabrikované desky, které se dají poměrně snadno postavit jako DIY projekt. Pro tvorbu sloupů však potřebujete betonové základy, což zvyšuje náklady a čas.

Klady: V závislosti na druhu dřeva a stylu oplocení vám to může poskytnout dobré soukromí a může to být relativně odolné.

Nevýhody: Obvykle potřebuje pravidelnou údržbu (natíraní), budete nakonec potřebovat výměnu kvůli poškození UV zářením, vlhku a termitům.

Dřevo vypadá na vaši zahradě nádherně a přirozeně, ale nevydrží tolik co kov.

Závěr

Finanční investice do výstavby dřevěného plotu je nižší, než do kovového. Nicméně během, života jej budete muset několikrát vyměnit, a o to častěji, pokud plot nenatíráte ochranou barvou. I přestože pořízení kovových plotů je dražší, tak podle společnosti ENESPO, specializující se také na garážová vrata, vám kovový plot vydrží celý život:

„Kovový, žárově zinkovaný plot, vám vydrží celý život. Proto, když si srovnáte náklady na pořízení a údržbu dřevěného a kovového plotu, zjistíte, že kovový je z dlouhodobého hlediska rozhodně levnější.“

Když už se rozhodnete, který druh plotu si přejete vystavět, tak je dobré si plot objednat u společnosti, která také staví brány nezbytné pro přístup aut a lidí na váš pozemek.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.