Pondělí , 27 března 2023

Zkoukněte to, než to zakážou, aneb pravda o lhaní

Zdravé fórum zveřejnilo na svém youtube kanálu dokument z roku 2017 s názvem Propaganda, továrna na souhlas, který může pro mnohé znamenat šokující prozření do reality dnešního světa.

Toto video totiž ukazuje, jak ve společnostech nazývaných demokratické dochází k cílenému manipulování s úsudkem a přesvědčením velkých mas lidí dle potřeb vlády nebo velkých korporací. Zjišťujeme tak, že za termínem public relations se vlastně schovává výroba souhlasu veřejnosti s něčím, co je prospěšné pro zadavatele kampaně.

Dokument odhaluje lživou kampaň vlády USA, která občany přesvědčila, aby souhlasili se zapojením USA v 1. světové válce a dobrovolně vstupovali do armády. Válečná propaganda vycházela ze zásad využívaných v reklamě a zábavním průmyslu. Zapojili se do ní známí herci, všeobecně uznávané osobnosti, podnikatelé, kněží, kteří se veřejně vyjadřovali ve prospěch války. Vládní výbor, který byl sestaven pro vedení této kampaně vycházel z poznatku psychologa Gustava le Bona, že lidé nejsou schopni uvažovat racionálně, z toho důvodu je nelze přesvědčit racionálními argumenty, a je tedy třeba se obracet na jejich emoce a instinkty. Začalo se využívat psychologických postupů, které obcházely kritické myšlení a působily na emoce. Docházelo k démonizaci germánů, vznikaly smyšlené válečné historky o vraždění dětí, například o tom, jak si vojáci v Belgii opékají děti na bajonetech. Už tento první příklad navede vnímavého diváka k odhalení totožných praktik využívaných v dnešní propagandě.

Dále se v dokumentu dozvídáme o celonárodních kampaních na podporu masivního prodeje slaniny nebo o obrovské kampani o prospěšnosti kouření pro ženy. Neopominutelné je, že důsledky těchto propagandistických kampaní založených na lživých informacích, zaplacených vědeckých studiích a zkorumpovaných tvrzení lékařů přetrvávají dodnes. Vejce se slaninou jsou stále pro miliony Američanů nepostradatelnou tradiční snídaní, ačkoliv o prospěšnosti na zdraví při pravidelné konzumaci nelze mluvit. Stejně tak kouření je krokem do hrobu pro miliony lidí, i když mnoho lékařů cigarety v minulosti doporučovalo a propagovalo.

Dokument odhaluje propagandistickou manipulaci z dávné doby, která už většinu lidí příliš netrápí. Ovšem systém manipulací, který byl tehdy nastaven, trvá dodnes a v mnohem větší, rafinovanější míře. Nejúčinnějším nástrojem propagandy je v současnosti internet, který vytváří dojem, že je na něm pravda vždy dohledatelná. Pravdou ovšem je, že na internetu fungují skryté technologie, roboti, kteří, dle zadání podsouvají systémem prosazované informace, ostatní je nedohledatelné nebo různě dehonestováno. V posledních letech se na internetu rozmohla také cenzura fungující podle toho, co si určí vláda konkrétní země. Virtuální realita tak lidem snadno podsune názor o nebezpečnosti něčeho, co nebezpečné není a naopak to, co nás může zničit, je nám zamlčováno.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Trinity

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.