Pondělí , 27 března 2023

Chlapec zahanbil rakovinový průmysl: Vynalezl spolehlivý test na rakovinu za pomoci internetu

Autor: Alue.

Jack Andraka vyrobil něco, co bez pochyb změní naši budoucnost. Jako 15 letý chlapec objevil nový 100% test na rakovinu. Jack byl svědkem toho, jako rodinný přítel, který mu byl jako strýc, skonal na rakovinu slinivky. Místo toho, aby smrt akceptoval jako součást života, rozhodl se s tím něco udělat.

Uvědomil si, že velkým problémem při rakovině slinivky je, že 85% případů se diagnostikují příliš pozdě, což dává lidem méně než 2% šanci na přežití. Průměrný čas dožití od zjištění rakoviny slinivky je 3 měsíce. Otázkou zůstává, proč tak vyspělá společnost jako je ta naše, nedokáže tuto nemoc odhalit dříve? Jak je možné, že současná “moderní medicína” používá 60 let staré a velmi nepřesné techniky, které poznají až 30% případů rakoviny slinivky? Navíc jsou tyto diagnostické metody extrémně drahé – jeden test stojí až 800 dolarů.

Jack Andraka

Hlavní problém časné diagnostiky rakoviny slinivky

Rakovina slinivky je takzvané nesymptomatické onemocnění, čili nijak se neprojevuje. Zdravotní pojišťovny navíc nechtějí tyto testy proplácet jen tak “naslepo” bez zjevných příznaků nemoci. Pro většinu pacientů, kteří si je nezaplatí sami, tak zůstávají nedostupné. Jack si proto řekl, že musí existovat i lepší a spolehlivější způsob, jak tuto rakovinu odhalit. Nový způsob by měl splňovat následující kritéria:

neinvazivní
rychlý
levný
jednoduchý
citlivý
selektivní

Současný indikátorový test je zaměřen na detekci malého množství jedné specifické bílkoviny a to je velmi problematické. Je to jako byste hledali jehlu v kupce sena. A nejen to, v té kupce sena hledáte jednu specifickou jehlu mezi ostatními jehlami. Často je to přímo nemožná úloha.

Tehdy začal Jack vyhledávat informace na Google, co bylo v podstatně jediná věc, kterou má 15 leté dítě k dispozici. Během hledání mezi 8000 bílkovinami našel jednu zvanou mesotelín. Když máte rakovinu slinivky, plic nebo vaječníků, pak se tato bílkovina nachází v krvi v extrémně velkém množství. Co je však důležité, tato bílkovina se v krvi vyskytuje ve významné koncentraci už i v samotných počátcích uvedených typů rakovin, tedy v době, kdy ještě máte téměř 100% šanci na přežití. Proto, pokud jste schopni detekovat tuto bílkovinu (na rozdíl jiné, na kterou jsou zaměřeny současné testy), pak se rakoviny již nemusíte více obávat.
Otázka tedy je, jak tuto bílkovinu mesotelín odhalit?

 

 

Nápad s uhlíkovými nanotrubičkami
Tehdy přišel na jeden nápad s uhlíkovými nanotrubičkami, které jsou tlusté pouze 1/150 lidského vlasu a jako materiál mají úžasné vlastnosti. K tomu chtěl dále využít vlastnosti protilátek vázajících se pouze na jednu specifickou bílkovinu. Ty plánoval ukrýt do uvedených nanotrubiček. Svou myšlenku pak rozeslal přes 200 univerzitním profesorům, kteří se věnovali výzkumu rakoviny slinivky. Požádal je, zda by mu s tím nepomohli a také, zda by mu neposkytli své laboratoře. Vrátilo se mu 199 odmítnutí a jedna rekce ve stylu, že “možná”.

Během 3 měsíců se pak s tímto jedním profesorem dohodl na schůzce, kde si s sebou přinesl 500 vědeckých článků, které dosud na dané téma nastudoval. Během interview si uvedený profesor zavolal na pomoc další akademiky. Všichni se mu snažili vyvrátit jeho navrhovanou proceduru. Nakonec se však Jackovi přece jen podařilo získat přístup do laboratoře. Předpokládal, že práce mu zabere 3 měsíce, ale bylo z toho 7 měsíců. Na konci tohoto náročného období však skončil v ruce s jedním malým papírkem, který byl schopen se 100% úspěšností detekovat rakovinu slinivky a to už i ve zcela počátečním stádiu.

Navíc se jeho test na rakovinu slinivky vyznačuje následujícími parametry oproti současným testům:

je 168 krát rychlejší
je 26000 krát levnější
je 400 krát citlivější

Jack se během své cesty k úspěchu naučil jednu důležitou věc a to, že i s pomocí pouze internetu je možné získat informace, které byste si ani nepomysleli. Že nepotřebujete být profesor se třemi tituly, abyste dokázali s ostatními sdílet nápady, myšlenky a objevy. Že s pomocí internetu dokáže i ,,obyčejný” člověk doslova změnit svět.

Inventing a Low-Cost Test for Cancer at Age 15: Jack Andraka at TEDxMidAtlantic 2012

Zdroj: https://aluska.org/chlapec-zahanbil-rakovinovy-prumysl-vynalezl-spolehlivy-test-na-rakovinu-za-pomoci-internetu/

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.