Starověké artefakty a ruiny po celém světě přiměly mnoho vědců k otázce, zda je v současnosti naše přijímané chápání prehistorie správné.
Zde je pohled na některé příklady, které hodily vidle do starého paradigmatu a dodnes zůstávají nevysvětlené. Zdá se, že vykazují důkazy o prehistorických civilizacích mnohem vyspělejších, než vědci považovali za možné. Některé stavby byly ponořeny, jak hladina moří stoupala a pevniny klesaly na dno v průběhu tisíciletí.
-
Bosenská pyramida
Když byla v roce 2005 poprvé objevena obrovská bosenská pyramida, 25 mil severovýchodně od Sarajeva, vědci mohli změřit pouze stáří vrchní vrstvy půdy, která ji pokrývala, což je asi 12 000 let.
Během poslední dekády dva italští archeologové Dr. Ricarrdo Brett a Dr. Niccolo Bisconti extrahovali organický vzorek z této uměle vyrobené kamenné struktury a dokázali uhlíkově datovat stáří pyramidy na 25 000 let – asi o 20 000 let starší než Sumerská a Babylonská civilizace, o kterých se věří, že patří mezi nejstarší na světě.
Dr. Semir Osmanagich, výzkumník pracující na bosenské pyramidě, řekl NTD: „Organické materiály nalezené na Pyramidě Slunce a biologická analýza nám říkají, že pyramidy jsou starší více než 12 500 let – nejstarší na planetě.“
Jelikož byla pyramida pokryta půdou a vegetací, lidé ji dříve nazývali kopec Visoko, dokud uvnitř nebyla objevena uměle uložená skála.
Zatímco mnoho místních vědců podporovalo Osmanagichovu teorii, existují i skeptici. Geolog z Bostonské univerzity Robert Schoch, který na místě strávil 10 dní, řekl v roce 2009 časopisu Smithsonian, že pyramida je přírodní útvar. Paul Heinrich, archeologický geolog z Louisianské státní univerzity, souhlasil. Heinrich v publikaci řekl: „Formát terénu, který [Osmanagich] nazývá pyramida, je ve skutečnosti docela běžný. …Ve Spojených státech se jim říká ‚flatirons‘ a na Západě jich vidíte spoustu.“
Enver Buza, geodet ze Sarajevského geodetického institutu uvedl v článku, že pyramida je „orientována na sever s dokonalou přesností“. Někteří říkají, že pyramidový debakl byl využit pro politické cíle.
-
Gobekli Tepe, Turecko
Gobekli Tepe tvoří masivní kamenné megality, které se datují před Stonehengem asi o 6000 let. Archeolog Klaus Schmidt se domnívá, že se jedná o nejstarší lidskou modlitebnu – nejméně 11 000 let starou – postavenou v době, kdy podle vědců lidé ještě nevyvinuli zemědělství.
Archeolog Stanfordské univerzity Ian Hodder řekl časopisu Smithsonian, že prehistorické stavby v Gobekli Tepe v Turecku by mohly změnit pohled vědy na prehistorického člověka.
„Datování je jasné, o tom není pochyb,“ řekl Schmidt v rozhovoru pro rádio Red Ice Creations. Díky kombinaci uhlíkového datování a využití stáří okolních struktur je Schmidt přesvědčen, že Gobekli Tepe je nejméně 11 000 let starý.
„Překvapivým faktem je, že jsme nečekali, že by společnost lovců a sběračů byla schopna řídit takovou operaci a přepravit megality,“ řekl.
Podle článku publikovaném v Smithsonian z roku 2008 Schmidt a jeho tým pomocí radaru pronikajícího do země určili, že nejméně 16 dalších prstenců megalitů zůstává pod zemí na ploše 22 akrů. I za 50 let od nynějška zůstane mnoho práce s vykopávaním.
Na megalitech jsou vyryty obrázky supů, vodního ptactva, pavouků a dalších tvorů.
-
Yonaguni Monument, japonská Atlantida
Někteří věřili, že byla postavena před více než 8 000 lety, před poslední dobou ledovou, kolosální kamenná stavba u pobřeží japonského ostrova Yonaguni byla uváděna jako důkaz, že vyspělá kultura vzkvétala tisíce let před tím, než říkají současné učebnice.
Poté, co ji v roce 1987 objevil potápěč, zkoumali strukturu britský novinář Graham Hancock a profesor Masaaki Kimura z Ryukyusu na Okinawě. Oba se shodli, že lidé jej buď postavili od nuly, nebo upravili přírodní útvar, aby vytvořili strukturu.
„Vypadá to jako památník,“ řekl Hancock BBC. „Má velmi zajímavé vlastnosti. Do boku má vyříznutou řadu schodů a teras. Je orientován na světové strany. Je obrácen přímo na jih, před sebou má hluboký východozápadní rys. Nese všechny znaky navržené, ceremoniální, rituální nebo náboženské památky.“
Schoch, stejný skeptik, který komentoval bosenskou pyramidu, nesouhlasí. Řekl BBC, že „části toho vypadají, jako by byly vytvořeny člověkem“, ale způsob, jakým se skála přirozeně rozděluje, mohl způsobit útvar.
„Myslím, že by to mělo být považováno za primárně přírodní strukturu, dokud se nenajde více důkazů o opaku. V žádném případě však nemám pocit, že jde o absolutně uzavřený případ,“ napsal v roce 1999 v novinách.
Řekl: „Tato záhadná struktura si zaslouží podrobnější zkoumání.“
-
Galilejské jezero, Izrael
Na dně izraelského jezera Kinneret, známého také jako Galilejské jezero, leží masivní, záhadná stavba, která může být stará více než 9 500 let.
Dani Nadel, archeolog z univerzity v Haifě, zkoumal objev. „Je to velmi záhadné, je to velmi zajímavé, ale podstatou je, že nevíme, z jakých dob to pochází, nevíme, s čím si to máme spojit a neznáme jeho funkci,“ řekl pro FOX. „Víme jen, že je tam něco obrovského a je to neobvyklé.“
Vykopání místa by mohlo stát stovky tisíc dolarů, uvedl zpravodajský server.
-
Bimini Road
Existují dva tábory vědců, kteří stojí tváří tvář tomu, zda je tato podvodní stavba přírodní nebo umělá. Je známá jako Bimini Road a poprvé byla objevená u pobřeží Baham v roce 1968.
Jeden tábor se obejde bez konvenční moudrosti, že vyspělá civilizace se objevila asi před 5 000 lety a tvrdí, že 12 000-19 000 let stará podvodní „silnice“ je vytvořena člověkem.
Psycholog Dr. Greg Little, z něhož se stal průzkumník, spolu s archeologem Williamem Donatem provedli na místě několik zdokumentovaných ponorů.
Donato e-mailem The Epoch Times vysvětlil, že řada kamenů tvoří vlnolam, postavený na ochranu prehistorického osídlení před dopadem vln. Donato a Little během svých ponorů zjistili, že struktura je vícevrstvá a obsahuje podpěrné kameny, které tam podle nich museli umístit lidé.
Dodali, že našli kotevní kameny s vyřezanými otvory pro lana a nejméně u jednoho kámenu, později analyzovaného na University of Colorado, bylo zjištěno, že má stopy po nástrojích, řemeslném tvarování, funkčním opotřebení a erozní rysy podobné schodům.
Little napsal ve svém článku z roku 2005, že analýza aktivace neutronů porovnávala kameny na pobřeží s kameny Bimini Wall, což odhalilo, že kamenné zdi měly méně stopových prvků, což naznačuje, že byly vytvořeny jinde a transportovány na toto místo.
Dr. Eugene Shinn, geolog v důchodu, který 30 let pracoval pro U.S. Geological Survey, říká, že Bimini Road je tvořena „plážovými kameny“ – kde místní klima způsobuje, že písek a další materiál na pobřeží se poměrně rychle stmelují do skály – což znamená, že památka byla pokryta vodou, jak stoupala hladina moří.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře