Středa , 31 května 2023

Češi ignorují malé dluhy, necítí se jimi ohroženi.
Ale to je chyba!


autor: Martin Kirschner

Říká se jim “mikropůjčky”, prostě malé půjčky do pěti tisíc korun. Jsou snadné, lidé si na ně zvykli a používají je k překlenutí té nejhorší finanční krize. Nejrůznější půjčky před výplatou, malé spotřebitelské úvěry u nichž nemusíte uvádět ani účel použití finančních prostředků. Už jste je někdy vyzkoušeli? Proč ne, určitě pomůžou, ovšem pár půjčených tisícovek dokáže i pěkně zkomplikovat život a dostat člověka do dluhů.

I když dlužíte pouhých 1000 Kč, tak je musíte včas splatit, jinak vám naskočí vysoké úroky (foto: Martin Kirschner)
I když dlužíte pouhých 1000 Kč, tak je musíte včas splatit, jinak vám naskočí vysoké úroky (foto: Martin Kirschner)

I tyto drobné částky je třeba splácet a není možno je ignorovat! Sankce za neplacení úvěrů jsou velmi vysoké a řada lidí si to uvědomí až v okamžiku, kdy má exekutora za dveřmi. A z půjčené tisícikoruny je tak najednou několik desítek tisíc. Nebylo jednodušší v určeném termínu částku bez problému splatit a případně si úvěr dle potřeby i dál navýšit? Lidé se tak sami dostávají do dluhové pasti z niž už není úniku.

Mikropůjčky vládnou světem

Finanční půjčky v řádu několika málo tisícikorun patří mezi nejaktivněji nabízené produkty řady úvěrových společností. Dennodenně na ně běží reklama nejen v televizi, ale i na internetu a lidé tak mají pocit, že se jim nikdy nemůže stát, aby zůstaly zcela bez peněz. Ano, určitě jsou skvělé, pokud se k nim zachováte zodpovědně a dodržíte veškeré podmínky sjednané půjčky. Pokud nemáte žádnou finanční rezervu a jste nuceni řešit mimořádnou situaci, pak se obraťte vždy na osvědčeného poskytovatele půjček. Mezi nejvýhodnější mikropůjčky patří bezesporu Japonská půjčka. Jedná se o rychlou finanční výpomoc, kterou kompletně vyřídíte přes internet. Nejenže je půjčka skutečně do minuty schválena, ale při jejím splacení do 14 dnů je zcela zdarma.I při sjednání delší doby splatnosti zaplatíte tak minimální poplatek (jen 33 Kč za každou půjčenou tisícovku), že se vám tato půjčka opravdu vyplatí. Proto by bylo velkou chybou nedodržet stanovené termíny splátek a dostávat se tak ještě více do dluhů. Vždyť s tak nízkými poplatky se nikde jinde nesetkáte!

I malé dluhy se musí splácet

Někteří lidé často nabývají dojmu, že malé dluhy jsou nepodstatné. Zřejmě je tomu tak proto, že se poměrně nízkou výší půjčené částky necítí nijak ohroženi. A právě zde je kámen úrazu, neboť i zanedbatelně nízký závazek může najednou vzrůst o nemalé úroky a pokuty. Pravidla chování věřitelů a spotřebitelů na finančním trhu vymezuje zákon o spotřebitelských úvěrech, ve kterém dojde k výrazným změnám. Pokud Sněmovna schválí pozměňovací návrhy, vejde jeho účinnost v platnost za pár měsíců. Půjčování peněz bude mít zcela nová pravidla, a proto určitě není od věci se s nejpodstatnějšími změnami seznámit. Zákon ukládá všem poskytovatelům v nabídkách půjček povinně uvádět výši RPSN, určuje jaká je zodpovědnost věřitele a zprostředkovatele, jaké jsou podmínky pro předčasné splacení úvěru a mnoho dalších změn. Všeobecně budou více posílena práva spotřebitelů.

Mějte vždy na paměti, že každý závazek, ať už malý či velký, je dluhem a ten je nutno zaplatit co nejrychleji. Malého dluhu se zbavte dřív, než se stane větším.

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.