Středa , 29 března 2023

Jak vybrat správný hosting pro váš web

autor: Martin Kirschner.


Pokud máte v plánu si založit web, rozhodně vám doporučuji si objednat hosting, který splňuje určitá kritéria. V tomto článku si povíme, která to jsou od nejdůležitějších až po méně důležité. Na konci článku vám navrhnu možná hostingová řešení, která tyto kritéria splňují.

Vybrat správný hosting pro náš web je základ
Vybrat správný hosting pro náš web je základ (public domain)

1) Bezpečnost

Nedávno se mi stala taková věc, že mé internetové noviny, které právě teď čtete, napadnul hacker a můj web zaviroval. Dal jsem web odvirovat, ale za nedlouho přišel další hackerský útok a ten mé stránky úplně vyřadil z provozu. Nezbylo mi, než na tvrdo vymazat celý obsah webu a na doménu nainstalovat úplně čistý WordPress. Také jsem musel ručně vkládat obsah a fotografie ze staré databáze webu. Bylo to nesmírně vyčerpávající a zdlouhavé, nicméně web, jak vidíte, jsem obnovil.

Pokud tedy nechcete absolvovat to, co jsem absolvoval já, tak si zvolte bezpečný hosting, který například nabízí nainstalovaní redakčních systémů s bezpečnostními pluginy, což jsem také udělal a od začátku března 2016 běží můj web na novém hostingu.

2) Zálohy zdarma

Jedná se v podstatě o bezpečnostní funkci, kdy vy máte možnost, si stáhnou zálohu zdarma, například když váš web napadne hacker. Takže řekněme, že 29.3.2016 napadl váš web hacker a vy si stáhnete zálohu z 28.3.2016, kdy byl web v pořádku a nainstalujete tuto zálohu na místo zavirovaných souborů, který před nahrazením vymažete.

Takže proto vám radím, najděte si hosting, kde si můžete stáhnout zálohu zdarma. Rozhodně nechoďte na hosting, který nemá automatické zálohovaní vaších webů, nebo který po vás požaduje za zaslání zálohy výpalné např. 500 kč.

3) Multihosting

Jedná se o hostingovou službu, kde je možné mít na jednom hostingu několik domén (webů) zároveň. Většina služeb hostingových společnosti nabízí jeden hosting/jedna doména, což je dost limitující a zbytečně drahé, protože pokud si chcete založit další web, tak si musíte koupit další hosting.

U multihostingu máte možnost na jeden hosting provozovat několik webů (domén) a proto vám doporučuji si vždy objednávat multihosting. Nikdy nevíte, kdy budete potřebovat založit další web a přitom cena je v podstatě stejná jako u obyčejného hostingu s jedním webem.

4) Jednoduchost

Ať už jste pokročilý, nebo začátečník v oblasti IT, tak správa hostingu by měla být jednoduchá a přehledná. Nestačím se divit, když vidím hostingové služby, kde administrační prostředí takového hostingu vypadá jak z nějakého technického hororu. A to nemluvím o tom, kolik úkonů musíte vykonat, když si chcete na takovém hostingu instalovat redakční systém, vytvořit další web, stáhnout zálohu a spousta jiných věcí, které by jste na jiném jednoduchém hostingu zvládli za pár kliknutí.

Většina hostingů nabízí testovací období, kdy máte možnost si tento hosting vyzkoušet po určitou dobu zdarma, a proto vám doporučuji této možnosti využít, ať víte, do čeho jdete.

Shrnutí

Samozřejmě kritérií pro výběr hostingu může být více, jako například maximální velikost databáze, maximální počet emailů, maximální počet subdomén, alliasů, cena atd., nicméně z hlediska bezpečnosti a možnosti dalšího růstu na internetu jsou pro mě výše zmiňovaná kritéria prioritou.

Kde objednat

V současné době používám dva hostingy, které splňují má výše zmiňovaná kritéria a které používám. Jsou to hostingy Blueboard a Ebola.

Blueboard – administračně jednoduchý hosting, kde za 1000 Kč/ročně si na jeden hosting můžete založit 10 webů. Z hlediska bezpečnosti nabízí stažení záloh až 14 dní zpátky. Nabízí nainstalovaní redakčních systémů na jedno kliknutí, takže nainstalovat WordPress přes tento web zvládne úplný začátečník. Nevím jak u jiných redakčních systémů, ale u WordPressu, který nainstaluji přes Blueboard mám také automaticky nainstalovaný bezpečnostní plugin iThemes Security s neomezenou licencí, který můj web chrání před hackerskými útoky a vyhodnocuje možné hrozby. Zajímavostí tohoto hostingu jsou grafické statistiky vaši návštěvnosti webů zdarma.

Ebola – jedná se také o jednoduchý hosting, kde cena se pohybuje 600 – 2500 Kč ročně, v závislosti na možnostech užívaní, nicméně nejlevnější varianta nabízí možnost mít až 5 webů na jednom hostingu, což vám pro začátek bohatě stačí. Z hlediska bezpečnosti nabízí stažení záloh až 7 dnů zpátky. Stejně jako u Blueboardu nabízí tento hosting nainstalovaní redakčních systémů na jedno kliknutí, grafické statistiky a spousta funkcí, které začátečníkům usnadní práci.

Na závěr

Rozhodně nepodceňujte výběr hostingu. Já jsem to udělal a zaplatil jsem za to totálním vyřazením webu a jeho složitým obnovováním. Pokud vám někdo říká, že něco musí být složité a začne dělat drahoty a různá omezení např. s vysokou cenou za stažení záloh, možnosti přidání dalších webů na jeden hosting atd, tak dávejte od takových služeb ruku pryč. A netýká se to jenom hostingu.

Bezpečnost, jednoduchost a neomezování, jsou kritéria. kterými se už dlouhou dobu řídím.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.