Středa , 29 března 2023

Díra na pozemku farmáře vede do záhadného komplexu jeskyní

Autor: Michael Wing.

K čemu sloužil podzemní komplex, který se nachází v anglickém hrabství hrabství Shropshire? (Public Domain)

Zdánlivě nevinná králičí nora na pozemku anglického farmáře vede do podzemních prostor, kde se podle spekulací tajně setkávali členové středověkého řádu. Ale nejde jen o smyšlenku? 

Podzemnímu bunkru se říká Caynton Caves a nachází se na soukromém pozemku u městečka Shifnal v hrabství Shropshire. Na první pohled nezajímavá díra do země, kterou by náhodný chodec bez povšimnutí obešel, však ukrývá skutečný unikát. 

Vchod do podzemí je tak malý, že se člověk musí přikrčit, aby se dovnitř dostal. Metr pod zemí se ukrývá poměrně rozlehlý komplex se sloupy, oblouky a výklenky, to vše vytesané do pískovcového podloží. 

Interiér je vyzdoben rytými ornamenty včetně dvou křížů symbolizujících kdysi mocný katolický Řád templářů založený roku 1119 našeho letopočtu. Najdou se tu však rytiny od současných vandalů. 

hole-12300004566655665
Vchod do Caynton Caves v anglickém hrabství Shropshire. (Flickr)

Původní účel sítě jeskyní zůstává záhadou. Vědci však odmítají spojení se slavnými rytíři. Podzemní úkryt byl podle nich vytvořen někdy mezi koncem 18. a začátkem 19. století, to jest více než půl tisíciletí poté, co byl templářský řád rozpuštěn. 

Jeskyni se dostalo popularity poté, co fotograf Michael Scott z Birminghamu pořídil krásné snímky z jejích útrob. 

„Bloudil jsem kolem ve snaze to najít, ale kdybyste nevěděli, že to tam je, klidně byste to přešli,“ uvedl podle BBC fotograf a dodal: „Když uvážíme, jak stará je, je ve skvělém stavu. Je to jako podzemní chrám.“ 

hole-2300005677889
Caynton Caves v Anglii. (Flickr) 

hole-3540000056969979

Z hlediska architektonického vykazuje jeskyně prvky neorománského a neorenesančního stylu a jeví rysy viktoriánské groty. 

Majitel farmy, na jehož pozemku se zajímavost nachází, jeskyně původně zpřístupnil veřejnosti, ale v roce 2012 je znovu zavřel kvůli poškozování vandaly. 

hole-234000059
Caynton Caves v Anglii. (Flickr)

Přestože místo nebylo tajným chrámem templářských rytířů, pozornost veřejnosti si zaslouží už pro jeho estetický efekt. Vytvořit něco takového muselo zabrat spoustu času a práce. 

Video: záběry z Caynton Caves

 

Řád templářských rytířů
Katolický řád byl založen jeruzalémským králem a měl sloužit k ochraně poutníků cestujících do Svaté země před loupežníky. S podporou církve a papeže si řád postupně vybudoval velkou moc a bohatství a do jeho služeb se hlásili mladíci z mnoha šlechtických rodin. Vojenský vliv řádu začal upadat koncem 12. století po 12. křižácké výpravě. Papež Klement V. řád nakonec zakázal a nechal rozpustit. 

 

castle-3400505
Klášter Řádu Kristova v portugalském Tomaru byl postaven roku 1160 a sloužil jako sídlo templářů. (volné dílo)

Knights-templar
Ilustrace s vyobrazením templářů. (volné dílo)

Zdroj: https://www.theepochtimes.com/rabbit-hole-in-farmers-field-leads-to-mysterious-cave-network_2822318.html
Překlad: epochtimes.cz

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.