Identity manager usnadňuje život na všech frontách

 

Začněme otázkou na tělo. Přistihli jste někdy zaměstnance při krádeži důležitých informací? Možná jste právě zavrtěli hlavou, protože pro vás pracují loajální profesionálové, za které byste dali ruku do ohně, ale skutečnost by vás mohla nepříjemně zaskočit. A nebyli byste sami, úniky dat jsou v českých firmách na denním pořádku. Dochází k nim cíleně i z nedbalosti. Co proti tomu můžete udělat, a jak s ochranou citlivých údajů souvisí správa identit?

O online hrozbách v podobě malwaru, spywaru, adwaru a dalších zástupcích škodlivého softwaru se píše poměrně často. Je to pochopitelné, množství kybernetických útoků rok od roku roste a zaměstnanci mnohdy netuší, že svým nezodpovědným chováním na internetu ohrožují citlivá data. Zaměstnavatelé by proto neměli váhat s pravidelnou osvětou a pořádat školení na téma informační bezpečnosti. A zároveň přijmout fakt, že jde pouze o jednu stranu mince. Nedílnou součástí komplexní ochrany dat je prevence odcizení informací samotnými zaměstnanci.

Nepřehlednost v uživatelských účtech zavání problémem

Prakticky v každé moderní firmě zaměstnanci přistupují do aplikací pod vlastními účty. O správu uživatelských profilů se stará IT administrátor, který je zakládá, upravuje a v případě výpovědi pracovníka i maže. IT oddělení však operativa zabírá spoustu času, a navíc hrozí selhání lidského faktoru, kdy admin například zapomene na odstranění uživatelského účtu bývalého externího pracovníka. Pro firmu jsou tyto „mrtvé duše“ potenciálním rizikem. Mnohem efektivnější je správa identit v rámci kvalitního IdM.

Identity manager usnadňuje život na všech frontách

Pojmem identity manager označuje procesní nástroj identity managementu – systém umožňující efektivní organizování identit. Mezi klíčové benefity implementace IdM patří centralizace (sjednocení uživatelských účtů do jednoho prostředí), automatizace rutinních procesů, delegace správy na business vlastníky (např. na nadřízené), ale také možnost přehledného reportingu pro audity.

Pokud vás ochrana bezpečnosti dat formou zavedení identity managementu zaujala, přečtěte si o problematice více na blog.bcvsolutions.eu – blogu společnosti BCV Solutions - předního českého vývojáře špičkového IdM systému CzechIdM.

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.