Středa , 29 března 2023

Michael Ende – Nekonečný příběh, Děvčátko Momo a ukradený čas

Autor: Martin Kirschner.

Říše Fantazie, která je metaforou pro svobodnou mysl.

Michael Ende byl německý spisovatel, jehož pohádky se dotkly srdcí mnoha lidí. Ve svých pohádkách totiž ukryl poselství pro lidstvo. Dalo by se říct, že tyto pohádky byly určené především pro dospělé, než pro děti. Co tedy za poselství skrývají jeho pohádky?

Nekonečný příběh

Jedná se o tři dílnou sérií pohádek, která vznikla na přelomu osmdesátých a devadesátých let, takže ji znají především starší generace. Asi nejoblíbenější je první díl této pohádky, který v sobě ukrývá hluboká poselství.

Příběh začíná tím, kdy Bastien v jednom knihkupectví objeví knihu s názvem „Nekonečný příběh“. Tuto knihu začne číst a zjistí, že on sám je součástí příběhu.

Děj příběhu se odehrává tak, že celou říši nazývanou Fantazie ovládne prázdnota. Je proto povolán hrdina Atrei, aby tuto prázdnotu porazil. Zjistí, že prázdnota souvisí s tím, že královna z říše Fantazie umírá. Aby zachránil královnu a s ní i celou říši, tak se musí vydat na strastiplnou cestu, aby nalezl lék na tuto prázdnotu. Nakonec se dozví, že aby porazil prázdnotu, tak královna musí dostat nové jméno. Toto jméno jí však musí udělit pouze pozemšťan, tedy Bastien, který zrovna čte tuto knihu.

Asi nejsilnější moment nastane, když Atrei předstoupí před vlkodlaka jménem Gmork. Než vlkodlaka zabije, tak s ním Atrei vede rozhovor a vlkodlak mu řekne:

Z této citace můžete vidět, že se ve skutečnosti jedná o poselství lidstvu. Autor této pohádky skrze ústa vlkodlaka prozrazuje, jak mocní pomoci ovládání a zotročení mysli vládnou světu. Lidé se v důsledku toho zbavují svých snů, tužeb a fantazie, čímž se jich zmocňuje hluboká prázdnota a beznaděj. Říše Fantazie zase symbolizuje lidskou mysl, která se metaforicky rozpadá v důsledku této prázdnoty.

Příběh dál pokračuje, ale jak nakonec skončí, vám nebudu prozrazovat, protože bych vás připravil o moment překvapení a děj by pro vás již nebyl tak zajímavý.

Děvčátko Momo a ukradený čas

I v této pohádce Michael Ende předává lidem hluboké poselství. Tentokrát v této pohádce popisuje jisté šedé eminence, které lidem kradou čas. Dělají to tak, že jim naslibují slávu, úspěch a karierní růst. Lidé se pak snaží svůj život zaměřit na tyto „podstatné věci“ a zanedbávají své vztahy s lidmi a také sami se sebou, protože se nedokáží soustředit na přítomný okamžik.

Životy hlavních hrdinů se ocitají ve vnitřní prázdnotě a neustálém nepokoji, že něco nestíhají. Děvčátko Momo (indigová dívenka) vyzve na souboj tyto šedé eminence, aby lidem vrátila jejich ukradený čas. Jak tento souboj dopadne a jak skončí lidstvo, opět nebudu prozrazovat.

Závěr

Michael Ende již v této době věděl o elitách, které vládnou světu. Tyto elity okrádají lidi o čas, jelikož lidé musí vyměňovat svůj čas za práci a práci za peníze. Tím jsou lidé neustále uvěznění v krysím závodě, čili koloběhu otroctví, kdy vyměňují svůj čas za pozlátka jako je sláva a karierní postup. Lidé jelikož musí neustále platit složenky za takzvané „služby“ jsou v tomto koloběhu uvěznění.

Kniha Děvčátko Momo a ukradený čas byla napsána v roce 1973, tedy v době, kdy relativně svět ještě nebyl tak uspěchaný a lidé měli větší stupeň svobody. V dnešní době je tato kniha víc než aktuální. Kniha Nekonečný příběh byla zase napsána v roce 1979.

Pokud ještě navíc zmíníme román 1984 od George Orwella, který byl napsán v roce 1949, tak to jasně dokazuje, že spousta lidí již v hluboké minulosti věděla, že světu vládnou elity a snažili se toto poselství skrze příběhy a pohádky předat lidstvu.

Filmy Nekonečný příběh a 1984 se dají zdarma stáhnout na tomto odkaze, kde se dá také stáhnout audiokniha Děvčátko Momo a ukradený čas. Stačí tyto názvy zadat do vyhledávače tohoto odkazu.

Na závěr sdílím krásnou a inspirující píseň z filmu nekonečný příběh:

Pěkně tato píseň zní i v němčině:

A pro ty co mají rádi francouzštinu, tak ještě v tomto jazyce:

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.