Jóga – Energie života

Martin Kirschner.

Díky józe jsem našel klid a harmonii. Zároveň je to pro mě skvělý nástroj pro rozvoj těla.

Rád bych se s vámi podělil o svou zkušenost s Jógou, kterou jsem objevil teprve nedávno. Tedy samozřejmě, že vím o Józe již velmi dlouho nicméně, to že jsem ji objevil, pro mě znamená, že jsem ji začal prakticky cvičit a poznal jsem její kouzlo.

Stalo se to v době, kdy jsem sledoval Hobby TV jen tak náhodou, protože v televizi nic nedávali. V programu stálo, že za chvíli bude pořad o Józe. Říkal jsem si, že se na to podívám a velmi mě to okouzlilo.

Jednak na mě udělal dojem instruktor, který vypadal velmi mladě. Těžko říct, kolik mu tak mohlo být let, protože díky Józe vypadal velmi mladě, takže mu mohlo být klidně dvacet let, ale také klidně čtyřicet. Dále na mě udělalo dojem jeho protáhle tělo a to jak se dostával do určitých až nepřirozených pozic.

Druhá věc, která mě zaujala, byla hudba a prostředí ve které daný instruktor cvičil. Hudba byla velice relaxační a prostředí velmi uklidňující. Prostě by se dalo říct, že to je jedno z nejlepších instruktážních videí o Józe, které jsem kdy viděl.

Má zkušenost s Jógou

Řekl jsem si, že člověk by se měl stejně jako ten instruktor celý život preventivně takto udržovat. Tělo totiž postupem času degeneruje a než se člověk naděje, tak za chvíli má tělesná omezení a na nic se nezmůže.

Začal jsem tedy cvičit video natočené 22.4. Toto instruktážní video je velmi relaxační a vhodné pro začátečníky. I přes to, když jsem začal cvičit, tak jsem si uvědomil svá tělesná omezení. Na konci videa instruktor říká:

„Když cvičíte Jógu poprvé, tak je tělo ztuhlé. Po třech až čtyřech cvičeních se tělo poddá.“

Začal jsem tedy cvičit až tři hodiny denně (tři instruktážní videa) po dobu celého týdne. Tělo se skutečně poddalo a své pozice jsem zdokonalil. Skvěle jsem se při tom také zrelaxoval. Nicméně z dlouhodobého hlediska je tohle neudržitelné, když má člověk i nějaký svůj osobní a pracovní život.

Uvědomil jsem si, že pokud cvičíte Jógu necelou hodinu denně (doporučuji ráno), tak to má v podstatě stejný efekt, jako cvičit Jógu tři hodiny v kuse. To je jedna z největších výhod Jógy, že ji stačí cvičit necelou hodinu a cítíte se skvěle.

Ráno tedy cvičím Jógu necelou hodinu. Díky tomu se mé tělo krásně protáhne, zrelaxuje a nabije jak duševní, tak fyzickou energii. Práce mi pak jde sama od sebe a bez nějakých stresů, nebo nervů.

Jenom podotknu, že to cvičím doma v paneláku. Kdybych Jógu cvičil v přírodě, tak jak je ukázáno v instruktážních videích, tak by byl podle mě relaxační efekt mnohem větší. Nicméně plánuji si zacvičit i venku.

Jak můžete začít cvičit Jógu zdarma

Nedoporučuji cvičit na nějaké obyčejné karimatce, tvrdé zemi, nebo nedej bože posteli. Postel je příliš měkká a prakticky bývá u stěny, takže omezuje v pohybu. Na tvrdé zemi se jednoduše nebudete cítit pohodlně a bude se vám lepit na tělo špína ze země. Obyčejná trempská karimatka zase není proti skluzová, jak tomu bývá u Jóga podložek, což znamená, že by jste se neustále posouvali mimo pozici karimatky a museli by jste se neustále vracet na svou pozici, což by bylo otravné. Doporučuji vám si proto pořídit Jóga podložku, která je přímo určená na cvičení Jógy.

Všechna videa s instruktáží, jak cvičit Jógu naleznete ke stažení zdarma na tomto odkaze. Stačí do vyhledávače napsat „jóga energie života“ a zobrazí se vám celá série videí, podle kterých cvičím a jež naplňují můj život harmonií a klidem.

Sdílet článek na sociálních sítích:

Facebook komentáře

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.