Pondělí , 27 března 2023

Jak vybrat matraci: Průvodce výběrem a nákupem matrace

"Oslovil jsem odborníky na lůžkoviny, aby se se mnou podělili o své zasvěcené tipy,

jak vybrat tu nejlepší matraci."

Výběr dokonalé matrace je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které můžete pro svůj domov udělat – koneckonců je to klíč k dobrému spánku – ale množství možností při nakupování vám může připadat nepřehledné. Mezi procházením široké škály materiálů a marketingových sloganů, tříděním všech velikostí a specifikací, a zjišťováním, kolik byste měli utratit, to může být přímo vyčerpávající.

Naštěstí profesionálové z nábytkářské firmy Jitona Nábytek na základě svých mnohačetných testů vědí, jak najít nejlepší matraci pro každý typ spánku. Zkoumali různé značky a funkce, nechávali jak analytiky, tak spotřebitelské testery zkontrolovat matrace z první ruky a prováděli vlastní průzkumy s jejich porotou testerů, aby získali dlouhodobou zpětnou vazbu o modelech, které již delší dobu používají. Po vyhodnocení stovek modelů v průběhu let  se z nich stali profesionálové, kteří vědí více než kdokoliv jiný, jak nakupovat ideální matraci. Než se ponoříte do jejich zjištění, mějte na paměti:

"Neexistuje jedna nejlepší matrace, která bude vyhovovat všem.

Při nákupu je důležité vzít v úvahu vaše osobní potřeby."

Na co si dát pozor při výběru matrace

V první řadě vaše páteř musí zůstávat vyrovnaná, když ležíte. Vaše poloha při spánku, typ těla a osobní preference ohledně pocitu a materiálů, to vše bude hrát roli při určování, která matrace je pro vaše potřeby nejvhodnější. Také byste měli vzít v úvahu náklady, pohodlí, trvanlivost a vaše osobní problémy se spánkem – tj. zda se potíte při spaní, máte bolesti zad nebo vás budí váš spící partner. Tato témata (a další!) rozebereme, abychom vám pomohli se rozhodnout.

Typy matrací

Nejoblíbenějšími typy jsou lůžka s paměťovou pěnou a vnitřními pružinami, ale další konstrukce jsou stále běžnější, aby nakupujícím poskytly rozmanitost. U každého typu matrace stále najdete širokou škálu úrovní pevností a cen. Zde je návod, jak vybrat typ matrace:

Matrace s paměťovou pěnou

Matrace z paměťové pěny nabízejí nejlepší úlevu od tlaku, protože se přizpůsobí vašemu tělu a odlehčí tlakové body. Uživatelé popisují ležení na pěnových postelích jako pocit, podobný tomu, jako by je někdo choval v kolébce. Tyto matrace jsou zvláště ideální pro osoby spící na boku nebo pro kohokoli, kdo má bolesti zad, protože pomáhají podporovat správné vyrovnání páteře tím, že méně zatěžují vaše ramena a boky. Pomáhají také s pohybovou izolací, takže je méně pravděpodobné, že ucítíte, jak se spící partner vedle vás pohybuje.

Často existuje více vrstev s pevnější pěnou na spodní straně pro odolnost a podporu a měkčí pěnou na horní straně pro pohodlí. Nevýhodou paměťové pěny je, že může snadněji zachytit teplo, ačkoli mnoho značek nyní nabízí vestavěné funkce chlazení, které zabraňují přehřátí.

Latexové matrace

Latexové matrace jsou trochu podobné paměťové pěně, ale jsou odolnější (tzn. skákací) a na dotek jsou pevnější a méně se propadají. Přírodní latex je vyroben z kaučukovníků a lze jej použít v přírodních matracích, takže je ideální volbou pro ekologicky smýšlející nakupující. Tento materiál bývá dražší než paměťová pěna.

Při nakupování si všimnete dvou prominentních typů latexu: Dunlop, který je často hustší, a Talalay, který je pocitově měkčí. Ve skutečnosti se však může stát, že ani nebudete cítit rozdíl mezi těmito dvěma typy.

Pružinové matrace

Tyto matrace jsou vyrobeny z ocelových cívek, díky čemuž jsou pevnější a poskytují větší odraz. Matrace s vnitřními pružinami jsou mnohými nakupujícím důvěrně známé, zejména ve srovnání s matracemi, které mají krabicové pružiny, a které se staly populárními v posledních letech. Jsou vhodnější pro spáče často ležících na zádech, nebo břichu, kteří těží z pevnějšího povrchu, aby udrželi páteř vyrovnanou.

Při nákupu zvažte jak průměr, tak počet cívek. Průměr cívky vám řekne, jak silná je ocel; obvykle se pohybuje od 12 do 15 a nižší číslo znamená, že je pevnější a odolnější. Čím více cívek matrace má, tím je silnější a odolnější; kvalitní model bude mít minimálně 400 cívek ve velikosti Queen. Můžete také zvážit kapsové závity, což znamená, že každá pružina je samostatně zabalena (místo toho, aby byly pavučinově upevněné k sobě) pro cílenou podporu.

Hybridní matrace

Hybridní matrace využívají kombinaci paměťové pěny nebo latexu a cívek, takže nemusíte vybírat pouze jeden typ. Ty se v posledních letech staly populárnějšími zejména u online značek matrací. Obvykle jsou cívky umístěny na dně pro podporu, zatímco pěna sedí nahoře pro uvolnění tlaku. Mnoho hybridů na trhu má velmi podobný pocit jako pěnové postele, když si na ně lehnete. Je však třeba poznamenat, že budou dražší a těžší na nastavení, než jejich celopěnové alternativy.

Matrace s nastavitelnou tuhostí

Tento typ matrací je méně běžný. Nastavitelné matrace mají vzduchové komory, které vám umožňují ovládat úroveň tuhosti matrace. Jsou užitečné zejména pro páry, které mají různé preference. Jsou drahé, i když uživatelé neustále říkají, že jejich nákup stál za to díky kvalitnímu spánku, kterého dosahují.

Shrnutí

V současné době s nárůstem cen energií a vytápění to vypadá, že nejlepším řešením by mohla být pěnová matrace, která hřeje a udržuje vaši páteř ve zdravé poloze. Problém by mohl nastat u lidí nadměrně se potících a hlavně v letním období.

Lidé, kteří často spí na zádech a na břiše jistě ocení latexové matrace

No a ti, kteří mají rádi tvrdší matrace jistě dají přednost pružinovým matracím.

Jak jsem však v článku informoval, tak technologie pokročila a vznikají hybridní a nastavitelné matrace, které se maximálně přizpůsobí vaším potřebám.

Odborníci z Jitona Nábytek vám pomůžou s výběrem matrace a rovnou si u nich můžete pořídit i jídelní stoly a židle. Odborné poradenství, individuální přístup, zakázková výroba, doprava a montáž, ekologická likvidace, pozáruční servis a náhradní díly, je to, co z této firmy již desetiletí dělá oblíbenou nábytkářskou firmu v celé České Republice. Navíc si u nich můžete matraci nechat přivést domů, několik dní ji testovat a když to nebude to pravé pro vás, tak ji můžete vrátit.

Firma se totiž řídí motem:

„Vyzkoušejte si matraci nezávazně v pohodlí svého domova. Na prodejně totiž jen těžko posoudíte, jestli vám bude vybraný produkt stoprocentně vyhovovat. Nabízíme tedy tuto mimořádnou službu, k níž vám bližší informace poskytneme přímo na našich prodejnách.“

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.