Pondělí , 27 března 2023

Které řešení je lepší: Srovnání plastových, hliníkových a dřevěných oken

Výběr správného typu okna může být rozhodujícím faktorem, kolik ročně zaplatíte za vytápění. Kromě toho vaše preference výběru může být ovlivněna také tím, zda se zaměřujete na cenu, bezúdržbovost, bezpečnost, hořlavost, zdraví a zvukovou izolaci.

V tomto článku se zaměříme na tři typy oken (plastová, dřevěná, hliníková) a vy se dozvíte, které z těchto tří typů oken je nejvhodnějším řešením pro vaší domácnost, ale také třeba pro administrativní budovy.

Plastová okna

Plastová okna jsou řešením, které se mezi zákazníky těší velké oblibě již řadu let. Jejich úspěch je zjevně výsledkem mnoha výhod, které charakterizují tento typ okenního truhlářství. Zákazníky lákají svou dostupností, funkčností a atraktivními cenami. Plastová okna jsou rozhodně levnější než hliníková. Zároveň jsou vysoce odolná proti vlhkosti a povětrnostním vlivům.

Plastová okna jsou energeticky efektivním řešením. Použití speciálně vybraných obalů skel a vícekomorových profilů umožňuje dosažení vysokých tepelně izolačních vlastností. Při správné instalaci lze výrazně snížit tepelné ztráty, což se promítá do nižších účtů za vytápění. Kromě izolace tepelné mají tato okna skvělou zvukovou izolaci.

Plastová okna se také snadno udržují pomocí jemných čisticích prostředků a měkkého hadříku. Pro náročnější údržbu typu promazaní, seřízení, výměnu těsnění/kování, montáž, či demontáž žaluzií je potřeba si obstarat profesionální servis plastových oken.

Vybírat můžete ze široké škály barev, což dává téměř neomezené možnosti aranžování a umožňuje snadno sladit odstín okna podle vlastních potřeb.

Shrnutí nejdůležitějších výhod plastových oken:

 • dobrá životnost a funkčnost
 • vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům
 • vysoké tepelné izolační vlastnosti
 • skvělá zvuková izolace
 • snadnost údržby
 • široký výběr řešení
 • široká škála barev

Dřevěná okna

Dřevěná okna jistě najdou uplatnění v klasičtějších architektonických návrzích, jako jsou historické domy, činžovní domy, nebo třeba paláce. Jsou nejekologičtějším produktem mezi všemi druhy okenního truhlářství. Za zmínku stojí, že dřevěná okna mají velký vliv na bezpečnost a zdraví. Jsou hygieničtější a nepřitahují mnoho prachu – tím omezují spouštění alergických reakcí u členů domácnosti. Také ve větší míře regulují vlhkost v místnosti. K překvapení mnohých mají dřevěná okna také vysokou odolnost proti ohni. Dřevo hoří pomalu a neuvolňuje zdraví škodlivé látky.

Je neoddiskutovatelné, že dřevěné okno jednoduše vypadá krásně – ale vyžaduje také hodně údržby. Někdy, když o něj není vůbec pečováno, degraduje a je třeba jej vyměnit. Proto, chcete-li, aby vaše dřevěná okna byla odolná a vydržela mnoho let, musíte je pravidelně ošetřovat. Na životnost dřevěných oken má vliv mnoho faktorů: správná montáž, udržování stálé teploty v místnosti během topného období nebo správné zacházení, abychom jmenovali alespoň některé.

Kromě toho je třeba si uvědomit, že okenní rámy vyrobené ze dřeva jsou jednou z energeticky nejúčinnějších možností, které si můžete vybrat. Důvodem je skutečnost, že dřevo je přírodním izolantem, což znamená, že uchovává teplo a zabraňuje přenosu energie na jiný předmět.

Shrnutí nejdůležitějších výhod dřevěných oken:

 • zdraví podporující (proti alergické, bez vylučování chemikálií
 • vysoká tepelná izolace
 • nejekologičtější produkt mezi všemi druhy
 • estetický design
 • vysoká odolnost proti ohni
 • regulují vlhkost v místnosti

Hliníková okna

Hliníková okna vypadají skvěle v moderních budovách. Jsou dokonalou alternativou pro lidi, kterým záleží na velkém prosklení a komfortu používání. Hliník je velmi trvanlivý a odolný vůči povětrnostním vlivům a zároveň světlu. Hliníková okna objednaná na míru lze individuálně přizpůsobit charakteru vaši budovy. Velmi často máte u hliníkových oken možnost ohýbat profily, což umožňuje vyrábět okenní konstrukce v různých tvarech.

Rozměry hliníkových oken mohou být větší než u plastových oken, protože odolný hliník je schopen unést velké zatížení bez poškození rámu.

Hliníková okna jsou také mnohem lehčí než okna plastová, takže v případě velkého zasklení poskytují lepší funkčnost – snadněji se otevírají a posouvají.

Všeobecně hliníková okna nemají tak dobrou tepelnou izolaci jako plastová okna. Nicméně v dnešní době jsou vyráběna z vysoce kvalitních izolačních materiálů, díky čemuž nejsou horší než plastová okna.

Důležitými přednostmi hliníkových okenních výrobků je také odolnost vůči povětrnostním vlivům: větru, dešti, sněžení, vlhkosti nebo UV záření.

Shrnutí nejdůležitějších výhod hliníkových oken:

 • vysoká odolnost a pevnost
 • odolnost vůči atmosférickým podmínkám
 • ohybnost (možnost získat různé tvary)
 • efektní vzhled
 • lehká konstrukce
 • široká škála barev

Jaké řešení zvolit?

Při konečném výběru bychom se měli zaměřit na naše preference a požadavky.

Pokud nám záleží na solidním řešení, které nás uspokojí, ale nebude zbytečně natahovat náš rozpočet, jsou plastová okna lepší volbou.

Pokud však sníme o velkém a nestandardním zasklení a rozpočet nehraje hlavní roli, vyplatí se zvolit hliník.

Je vaši prioritou zdraví a estetický vzhled se zachováním vysoké teplené izolace. Pak jsou dřevěná okna tím pravým pro vás.

Někteří lidé se občas rozhodnou řešení kombinovat. Do menších oken volí plast, nebo dřevo a do velkých terasových dveří zvolí hliník.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.