Pokud jde o hlavní nervy v lidském těle, většina lidí slyšela o očních a čichových nervech, lícním a trojklaném nervu a určitě – pokud je něco bolelo – o sedacím nervu. Přesto se jeden z nejdůležitějších nervů těla, který ovlivňuje vše od nálady, imunitního systému, srdeční frekvence a trávení až po deprese, posttraumatickou stresovou poruchu a zánětlivé onemocnění střev, nějak nezdomácněl slovem vagus: nebo také známý jako bloudivý nerv.
Vagusové nervy – ve skutečnosti jsou dva na každé straně těla – jsou nejdelšími nervy v lidském těle, začínají z mozku a končí v břiše. Vagusový nerv, součást parasympatického nervového systému, spojuje autonomní nervový systém a sympatický nervový systém, což vytváří homeostázu neboli rovnováhu v těle.
Jen málo anatomických struktur plní tolik funkcí a přitom se tak zřídka objevují v lékařských článcích. Podle nedávného článku v The Epoch Times je vagusový nerv docela tahounem, který reguluje oběh, dýchání, srdeční frekvenci, trávení a tělesnou teplotu a dokonce má protizánětlivé účinky!
Článek v časopise Frontiers of Immunology tyto přínosy rozvádí.
„Vzhledem k jeho protizánětlivému účinku je VN [vagusový nerv] terapeutickým cílem při léčbě chronických zánětlivých poruch, kde je klíčovou složkou TNFalfa [tumor nekrotizující faktor-alfa, zánětlivý protein],“ napsali vědci.
Obhajovali zkoumání způsobů, jak stimulovat vagusový nerv při léčbě široké škály stavů.
„SVN [stimulace vagusového nervu] by mohla být použita jako neléková terapie k léčbě zánětlivých onemocnění Gastrointestinálního traktu, jako jsou Idiopatické střevní záněty, syndrom dráždivého tračníku a pooperační ileus, které jsou všechny charakterizovány otupělou autonomní rovnováhou se sníženým vagusovým tonusem.“
Podle Physiopedia, neziskové organizace, která vzdělává fyzioterapeuty, vagusový nerv také:
- spojuje nervová vlákna kůže kolem vnějšího ucha a vnitřní povrchy laryngopharynxu a hrtanu.
- poskytuje chuťový vjem na jazyku.
- spojuje nervová vlákna svalů hltanu, měkkého patra a hrtanu.
- spojuje nervová vlákna průdušnice a průdušek a reguluje srdeční rytmus.
- stimuluje peristaltiku a gastrointestinální sekreci.
Další funkce vagusového nervu
Jak se dozvídáme více o mikrobiomu a obousměrné komunikaci mezi mozkem a gastrointestinálním traktem, někdy nazývané „osa mozek-střevo“, naše chápání důležitosti vagusového nervu roste. Vagusový nerv je nyní považován za součást sympatického, endokrinního, imunitního a endokrynního systému, které všechny „spojují emocionální a kognitivní oblasti mozku se střevními funkcemi“, vyplívá z výzkumného přehledu ve Frontiers in Psychiatry. Podle studie je dokonce pravděpodobné, že aktivita střevních bakterií ovlivňuje chování vagusového nervu.
Studie publikovaná v časopise Nutrients, která se zabývá interakcí mezi střevními bakteriemi a vagusovým nervem, uvádí: „Osa střevo-mozek je obousměrné spojení zahrnující centrální nervový systém, střevní nervový systém a střevní mikrobiotu. … Účinek mikrobioty na mozek nastává prostřednictvím tří hlavních cest osy mikrobiota-střevo-mozek: hormony a neurotransmitery, imunitní systém a vagusový nerv.“
Typ probiotik známých jako „psychobiotika“ reguluje osu mikrobiota – střevo – mozek a přináší zdravotní výhody pacientům s duševním onemocněním a nespavostí, napsali autoři.
Podle studie publikované v časopise Frontiers of Neuroscience je lepší spánek dalším efektem souvisejícím s vagusovými nervy. Stimulace vagusového nervu „moduluje mozkové funkce a je to účinná léčba základní nespavosti,“ uvedli vědci. Modulace „spontánní“ aktivity neuronů prostřednictvím „transkutánní stimulace ušního bloudivého nervu“ vedla ke zlepšení spánku u testovaných subjektů.
Působivý je také vliv vagusového nervu na trávení.
„Pokud jde o trávení, vagusový nerv řídí mnoho aspektů procesu, včetně pomoci slinivce při uvolňování trávicích enzymů, pomáhá žlučníku vytlačit správné množství žluči a také ovládá chlopeň na spodní části žaludku, která je mezi tenkým a tlustým střevem,“ napsala Amy Denney, přispěvatelka Epoch Times.
A o vagusovém nervu je známo, že dokáže víc než jen uvedené činnosti. Podle Stephena Porgese, který píše v publikaci National Institute for the Clinical Application of Behavioral Medicine (NICABM), dokonce i naše výrazy obličeje jsou řízeny vagusovým nervem.
„Díky vagusovém nervu se emoce, které cítíme, projevují na našich tvářích a ve zvuku našich hlasů,“ napsal.
Porges napsal, že bez vagusového nervu bychom nemohli vyjádřit empatii a „nemohli bychom říct, jak se kdokoli jiný cítí“. Je široce uznáván za rozvoj polyvagální teorie založené na vagusovém nervu, která byla nápomocná při pochopení nervového systému a toho, jak si uchovává traumatické zážitky.
Řekl také, že naše těla mohou reagovat na situace ve strachu, i když vědomě neregistrujeme, že se bojíme nebo nevnímáme hrozbu.
„Vzhledem k našemu dědictví jako druhu se neurocepce (jak naše nervové obvody rozlišují, zda jsou podněty bezpečné nebo nebezpečné) odehrává v primitivních částech mozku, bez našeho vědomí, “ řekl.
Jak můžete uklidnit svůj vagusový nerv?
Kniha z roku 2017 s názvem „Přístup k léčivé síle vagusového nervu: Svépomocná cvičení pro úzkost, depresi, trauma a autismus“ od Stanleyho Rosenberga s předmluvou od Porgese nabízí několik přírodních technik pro léčení a posílení vašeho vagusového nervu. Vědecké studie v lékařské literatuře poukazují na další užitečné techniky. Protože vagusový nerv je tak citlivý na stres, tato cvičení jsou často založena relaxačních technikách, které uklidňují nerv a okolnosti s ním spojené.
Studie v časopise Psychology & Health zjistila, že pacienti se zánětlivým onemocněním střev souvisejícím s vagusovými nervy, kteří absolvovali tři relaxační tréninky a relaxační zvukové náhrávky, které absolvovali doma, vykazovali zlepšení úzkosti, bolesti a stresu. Studie v Journal of Crohn’s and Colitis zjistila, že „multi-konvergentní terapie“, typ psychoterapie, která kombinuje meditaci všímavosti s kognitivně behaviorální terapií, byla také úspěšná při snižování příznaků zánětlivého onemocnění střev.
Podle studie publikované v International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis byla hypnóza také účinná při ztišení vagusového nervu.
Nakonec výzkum publikovaný v Journal of Investigative Medicine zjistil, že mnoho dobře zavedených metod mysli/těla, jako je jóga, tai chi, qigong, snižování stresu založeného na všímavosti, meditace a hluboké dýchání, bylo účinných při léčbě post- traumatické stresové poruše, která vysoce koreluje s hyperaktivitou vagusového nervu.
Je jasné, že cvičení, která dokážou uklidnit a posílit tento zázračný nerv, mohou být velkým přínosem pro naše zdraví – a často je lze s menším vedením cvičit i doma.
Překlad: Martin Kirschner (www.vipnoviny.cz), Zdroj: theepochtimes.com
Facebook komentáře