Autor: Martin Kirschner.
Představenstvo Twitteru v pátek oznámilo, že pokud osoba nebo subjekt, který bez schválení koupí alespoň 15 procent akcií Twitteru, tak že spustí jedovatou pilulku.
Co je to jedovatá pilulka?
Termín jedovatá pilulka odkazuje na obrannou strategii používanou cílovou firmou k zabránění nebo odrazení od potenciálního nepřátelského převzetí ze strany nabývající společnosti. Potenciální cíle používají tuto taktiku, aby vypadaly méně atraktivní pro potenciálního nabyvatele.
I když nejsou vždy prvním – a nejlepším – způsobem obrany společnosti, jedovaté pilulky jsou obecně velmi účinné.
Klíčové prvky
Jedovatá pilulka je obranná taktika využívaná cílovou společností k zabránění nebo odrazení od nepřátelských pokusů o převzetí.
Jedovaté pilulky umožňují stávajícím akcionářům právo na nákup dalších akcií se slevou, čímž se účinně ředí vlastnický podíl nové, nepřátelské strany.
Jedovaté pilulky často přicházejí ve dvou formách – strategie převrácení a překlopení.
Nepřátelská strana
Právě za nepřátelskou stranu je dnes Twitterem označován Elon Musk, který byl minulý týden velmi aktivní; nejprve koupil přes 9,2 procent Twitteru. Bylo mu nabídnuto místo ve správní radě, ale on krátce poté toto místo odmítl. Poté učinil nabídku na odkoupení obra sociálních médií přímo s nabídkou na převzetí v hodnotě 43 miliard dolarů a na stažení společnosti z veřejně obchodovatelného trhu, což by znamenalo, že by se stal 100% vlastníkem Twitteru bez dalších akcionářů.
Pan Musk v současné době s podílem 9,2 procent vlastní více akcií, než zbylých 14 výkonných ředitelů Twitteru, kteří dohromady vlastní 2,7 procentní podíl, z toho jenom samotný odcházející Jack Dorsey vlastní 2,3 procent akcií.
„Páni, s odcházejícím Jackem, správní rada Twitteru společně nevlastní téměř žádné akcie! Objektivně jejich ekonomické zájmy prostě nejsou v souladu s akcionáři,“ odpověděl v příspěvku, kde ukázal graf procent, podle vlastnictví členů představenstva Twitteru.
Protože představenstvo Twitteru nebylo spokojeno s podmínkami nabídky o odkoupení, aktivovalo „jedovatou pilulku“, která umožňuje ostatním akcionářům nakupovat akcie za nižší cenu.
Twitter bere Elona Muska jako hrozbu pro jejich sociální síť a proto má v plánu učinit pokus o převzetí co nejtěžší a neatraktivní pro pana Muska.
Zdá se však, že generální ředitel společnosti Tesla se méně zajímá o zisky společnosti a více se zajímá o prezentaci společnosti na sociálních sítích. Cílem pro pana Muska je, aby mohl pomocí této platformy otevřít brány svobodnému projevu na internetu a uplatňovat pouze své nepatrné předpisy.
Zatímco fanoušci Donalda Trumpa doufali, že by se prezident vrátil zpátky na Twitter, tak ten odpověděl: „Pravděpodobně bych neměl žádný zájem [o návrat na Twitter, kdyby Musk společnost koupil].“ Donald Trump má svou vlastní sociální síť Social Truth a je zjevné, že ovládnutí Twitteru Muskem by považoval za konkurenční hrozbu v oblasti necenzurovaných sociálních sítí.
Po oznámení pana Muska, že chce koupit celý Twitter, reagovaly trhy na zprávu strmým růstem akcií během před-burzovního obchodování o téměř 12 procent. Snaha vedení Twitteru snížit cenu akcií a aktivovat „jedovatou pilulku“ se tak setkala s neúspěchem a stal se pravý opak.
Facebook komentáře