Pondělí , 27 března 2023

Stomatologické produkty, které musíte mít: Co doporučují dentální hygienistky?

Foto: Úzké dřevěné zubní kartáčky s jemnými štětinami

Výběr správných produktů dentální hygieny pro domácí péči může být matoucí. S přeplněnými regály obchodů a ještě dostupnějšími online  eshopy je těžké vědět, které z produktů splňují požadavky, jež doporučují dentální hygienistky. Jedním z cílů dentální hygienistky je však vzdělávat své pacienty o těch nejlepších produktech, které odpovídají jejich potřebám v oblasti ústní péče. Pojďme si tedy promluvit o některých nejběžnějších produktech, které jsou doporučované pacientům.

Klíčové věci:

  • Škrabky na jazyk mohou pomoci snížit zápach z úst odstraněním škodlivých bakterií z povrchu jazyka.
  • Zubní pasta může pomoci chránit před zubním kazem, onemocněním dásní, citlivostí a obnovit strukturu zubů.
  • Mytím zůbů kartáčkem lze dosáhnout pouze asi 60 % povrchu zubů. Dobrá péče o ústní dutinu by proto měla zahrnovat čištění mezizubních prostor, aby se dosáhlo zbývajících 40 %.
  • Některé elektrické zubní kartáčky mohou zlepšit zdraví dásní o 34 % ve srovnání s manuálními zubními kartáčky. Při výběru manuálního zubního kartáčku dbejte na to, abyste si vybrali ten s měkkými štětinami a menší hlavou.
  • Výplachy úst dokážou víc než jen osvěžit dech. Ujistěte se, že zvolená ústní voda je navržena pro vaše specifické potřeby.

Manuální zubní kartáčky

Ústní hygiena začíná zubním kartáčkem. Zubní kartáčky jsou určeny k odstranění plaku, bakterií a částeček jídla z povrchu zubů. Výběr toho správného kartáčku však znamená určit, jaké vlastnosti jsou nejdůležitější. American Dental Association (ADA) doporučuje používat zubní kartáček s měkkými štětinami. Je to proto, že střední a tuhé štětiny jsou příliš abrazivní a mohou odstranit zubní struktury. Tužší štětiny mohou způsobit rýhy na povrchu zubu, poškodit tkáň dásní a způsobit ustupování dásní.

Také používání zubního kartáčku s velkou hlavou může ovlivnit, jak dobře se štětiny dostanou k povrchu zubu. Pro většinu lidí bude nejvhodnější menší kartáček na zuby. U manuálních zubních kartáčků má rozhodující roli na výběr několik dalších faktorů. Některé zubní kartáčky mohou mít na sobě masírky dásní, štětiny nebo dokonce čističe jazyka. Tyto položky jsou však spíše osobní preferencí než nutností.

Co je třeba zvážit při výběru manuálních zubních kartáčků:

  • Pouze měkké štětiny.
  • Menší hlava pro lepší dosah na všechna místa.

Elektrické zubní kartáčky

Jednou z nejoblíbenějších otázek zůstává – co je lepší, manuální nebo elektrický zubní kartáček? Odpověď zní, že oba typy zubních kartáčků mohou být účinné při odstraňování plaku a nečistot, jsou-li správně používány. Přestože jsou elektrické zubní kartáčky dražší, nabízejí jednoznačné výhody.

Například rukojeť elektrického zubního kartáčku může být větší, takže se lépe drží. Elektrické zubní kartáčky navíc mohou odstranit více plaku a snížit zánět dásní než manuální zubní kartáčky. Rotačně-oscilační kartáčky dokážou vyprodukovat až 8 000 úhozů za minutu ve srovnání s 200-400 úhozy za minutu při používání manuálního zubního kartáčku.

Některé klinické důkazy navíc naznačují, že malé rotační kartáčky jsou účinnější při čištění ze strany na stranu, než manuální zubní kartáčky. Podle studie z roku 2021 odstraňuje elektrický zubní kartáček o 38 % více zubního plaku a zlepšuje zdraví dásní o 34 %, oproti používání manuálního zubního kartáčku.

Mezizubní čištění

I když je čištění zubů kartáčkem nezbytné, nevyčistí to všechny povrchy zubů. Mezizubní povrchy neboli meziprostory zubu tvoří asi 40 % celkového povrchu zubu. Přeskakování těchto oblastí je velká chyba. Pro čištění mezizubních oblastí jsou k dispozici různé metody. Dva z nejběžnějších doplňků jsou tradiční nit a mezizubní kartáček.

Pravdou však je, že neexistuje žádná nit, která by dokázala splnit všechny potřeby jednotlivce. Jak si tedy člověk vybere? V těchto konkrétních případech vyžaduje vaše dentální hygiena poradenství ze strany dentální hygienistky postavené na základě vašich individuálních potřeb.

Ústní sprcha

Ústní sprcha je ruční zařízení se zaměřenou špičkou pro rozstřikování vody mezi zuby. Ústní sprcha pomáhá odstraňovat plak a nečistoty ukrývající se mezi zuby a pod dásněmi. Existuje mnoho značek a modelů ústních sprch. Ústní sprchy se dodávají s několika hroty speciálně navrženými pro různé dentální potřeby.

Pro dentální hygienistky je největší starostí odstranění plaku a bakterií. Tohle přesně dělá ústní sprcha. Studie ukazují, že vodní sprcha je o 29 % účinnější při celkovém odstraňování plaku než tradiční nit.

Zde je několik věcí, které je třeba vzít v úvahu při rozhodování o nejlepším modelu:

Ruční vs. stolní modely. Oba typy fungují podobně. Stolní modely ústních sprch však pojmou více vody a mají menší rukojeť. Naopak, přenosné verze pojmou cca 30 sekund vody, takže doporučujeme naplnit dvakrát, aby se vyčistila celá ústa. Největší výhodou přenosné verze je, že si ji můžete vzít  do sprchy, abyste se vyhnuli dalšímu nepořádku, který může ústní sprcha nadělat.

Bateriové vs dobíjecí. Většina dobíjecích modelů vydrží nabitá téměř týden. Je to lepší než časté výměny baterií. Kromě toho se neustálý nákup baterií může prodražit.

Příslušenství. Některé modely vodních kartáčků mají příslušenství, jako jsou elektrické zubní kartáčky a bělící funkce. Tyto možnosti jsou volitelné a nemění schopnosti čištění.

Druhy zubních past

Zubní pasta je další nezbytností pro dobrou péči o ústní dutinu. Zubní pasta pomáhá odstraňovat plak, zabíjet bakterie a obnovovat zubní struktury. Všeobecně dentální hygienici doporučuji fluoridované zubní pasty, které pomáhají chránit zuby před kazem. Podle Profimed však fluorid může způsobovat fluorózu, což znamená, že způsobuje barevné změny ve sklovině na žlutohnědé až hnědé skvrny u druhých (stálých) zubů.

Kromě toho může zubní pasta obsahovat další složky, které pomáhají s citlivostí, zánětem dásní, erozí a bělením. Při rozhodování o zubní pastě je nejlepší se nejprve rozhodnout, o jaký účinek máte největší zájem. S tím vám poradí spolehlivá zubní ordinace, která vám pomůže vybrat ideální zubní pastu přesně určenou pro vaše potřeby.

Ústní vody

Ústní voda může být velmi účinná při udržování zdravých úst – ale nenahrazuje správné čištění zubů kartáčkem a ústní sprchou. Ústní voda může pomoci s mnoha různými stavy. Zatímco některé ústní vody jsou kosmetické, jiné mají terapeutické výhody. Proto je nejprve důležité určit, co člověk od ústní vody očekává.

Škrabky na jazyk

Škrabky na jazyk jsou malé nástroje, které pomáhají odstraňovat plak a bakterie z povrchu jazyka. Bakterie a zbytky jídla se shromažďují na povrchu jazyka. Více než polovina případů zápachu z úst souvisí s jazykem. Bakterie, které se skrývají na jazyku, produkují těkavé sirné sloučeniny (TSS). Použití škrabky na jazyk může snížit TSS o 75 %. To dramaticky snižuje příčinu zápachu z úst a snižuje počet bakterií v ústech.

Závěr

Dobré zdraví ústní dutiny pomáhá podporovat celkové zdraví. Naše ústa ovlivňují naši schopnost jíst, usmívat se a komunikovat. Pravidelné zubní prohlídky u zubní ordinace zubař Praha a vynikající domácí péče o ústní dutinu jsou životně důležité pro udržení zdravých úst. Ujistěte se tedy, že máte ty správné nástroje, které udrží vaše ústa a tělo zdravé.

Sdílet článek na sociálních sítích:

O Martin Kirschner

Dříve psal a publikoval články pro Epoch Times. Později se však rozhodl jít svou vlastní cestou a založil VIP Noviny, internetové noviny, které dál šíři poznání, pravdu a tradici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.